Takapakkia kuntaliitokselle - järkipuhetta kunnanjohtajalta

Upeeta, mahtavaa

Järkipuhetta Vaittiselta, vaikka veroprosentti nouseekin tulevaisuudessa niin Polvijärvellä on täydet mahdollisuudet pärjätä viisaalla taloudenhoidolla hyvin tulevaisuudessakin. Liitosta emme tarvitse nyt eikä tulevaisuudessakaan, pärjäämme hyvin omillamme tulevaisuudessakin


Kunnanjohtaja Pauli Vaittinen esittää kunnanhallitukselle, että Polvijärvi jatkaisi itsenäisenä kuntana. Kunnanhallitus kokoontuu ensi maanantaina ottamaan kantaa kuntajakoselvittäjä Ossi Revon ehdotukseen Joensuun seudun viiden kunnan yhdistämisestä.
Kunnanjohtaja perustelee esitystään laajasti. Pääperusteluna on, että itsenäinen Polvijärvi pystyy omilla päätöksillään parhaiten turvaamaan kuntalaistensa palvelut, vastaamaan talouden tasapainosta ja huolehtimaan alueensa kehittämisestä ja elinvoimasta.
Kuntajakoselvittäjän ehdotuksesta kuntajaon muuttamiseksi jätettiin Polvijärvellä 12 huomautusta, kaikki kuntaliitosta vastustavia.
Laajemman joukon allekirjoittamat huomautukset mukaan lukien kantaa kuntaliitosesitykseen otti Polvijärvellä satakunta kuntalaista.
Joensuun ja Outokummun kaupunginvaltuustot sekä Liperin, Kontiolahden ja Polvijärven kunnanvaltuustot päättävät kuntien lopullisesta kannasta kuntajakoselvittäjän ehdotukseen 27. tammikuuta.

1

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järki käteen

      Kunhan valtio antaa edelleen Polvijärvelle 70 prosenttia avustuksia omien verotulojen päälle, ei ole mitään hätää kunnalla ja itsenäisyys säilyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1730
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      304
      1352
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      984
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      77
      897
    Aihe