http://yle.fi/uutiset/paatoimittajat_sailyttaisivat_ruotsin_toisena_virallisena/7016719
Heikki Tala tiedusteli muutama vuosi sitten kahdelta eri ministerin avustajalta Suomen virallisista kielistä.
He ottivat asiasta selvää. Sen mukaan Suomessa EI OLE virallisia kieliä lain mukaan!
Suomessa on vain "kansalliskielet", joiden asemaa ei ole määritelty virallisena.
Joten miksi YLE tiedustelee ruotsin kielen virallisuudesta?!
Heikki Tala tiedusteli muutama vuosi sitten kahdelta eri ministerin avustajalta Suomen virallisista kielistä.
He ottivat asiasta selvää. Sen mukaan Suomessa EI OLE virallisia kieliä lain mukaan!
Suomessa on vain "kansalliskielet", joiden asemaa ei ole määritelty virallisena.
Joten miksi YLE tiedustelee ruotsin kielen virallisuudesta?!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomea ja ruotsia KÄYTÄNNÖSSÄ kohdellaan kuin ne OLISIVAT virallisia kieliä.
Kuitenkin se pitäisi mainita, että ne eivät ole virallisia kieliä. Miksi niin ei tehdä?
Koska siten annetaan nimenomaan käsitys, että ruotsi olisi virallinen kieli ja sen aseman pienentäminen olisi joku suurikin asia.
Miksi ei kysytty kantaa koulujen pakoruotsiin?
Olisiko vastustusta ollut liikaa vai miksi?
Oliko kysymys liian hankala päätoimittajille ja heidän lehdilleen?
Ruotsinkielisen YLE :n puolella kerrotaan, että jopa 70 % kansasta vastustaa pakkoruotsia. Osuus vaihtelee hiukan eri tutkimuksissa riippuen kysymyksen asettelusta. Suomenkielisille junteille asiaa ei haluta kertoa. Vain "bättre folkille" asia kerrotaan. Asia kuitenkin koskee nimenomaan suomenkielistä "tyhmää" rahvasta, joka halutaan pitää tietämättömänä. Näin toimitaan Suomessa vuonna 2014! Hävetkää YLE :n edustajat ja hävetkää te poliitikot, jotka olette YLE :n hallintoneuvostossa!
Ei poliitikot osaa mitään hävetä, mutta toimittajien pitäisi osata jo nykyään. Ennen oli toisin, kun "neuvostovastaisuus" oli lyömäkirves ja kommunismi oli edistyksellisyyden mallijärjestelmä taistelussa lännen taantumuksellisia aineksia vastaan.
Tämähän on oikein hyvä että YLE seuraa aikaansa, pakkoruotsin poistuminen on jo itsestään selvää, seuraavaksi alkaa keskustelu ruotsin muuttamisesta viralliseksi vähemmistökieleksi.
Se että asiasta edes keskustellaan julkisuudessa on kauhistus sveko-leirille.
Ensin Kataisen uudenvuodenpuhe ja nyt YLE nostaa kieliasioita esiin!
Jotain taitaa olla tapahtumassa kielirintamalla....
Mielenkiintoista että !6:ta päätoimittajasta vain kuusi vastasi kyselyyn, joista viisi halusi pitää ruotsin virallisena.
Varmasti nuo 10 vastaamatta jääneet haluaisivat kaksikielisyyden pois, mutta ovat hiljaa tyypillisen suomalaisen hienotunteisuuden vuoksi.
Maan tapa... kirjoitti :"Mielenkiintoista että !6:ta päätoimittajasta vain kuusi vastasi kyselyyn, joista viisi halusi pitää ruotsin virallisena.
Varmasti nuo 10 vastaamatta jääneet haluaisivat kaksikielisyyden pois, mutta ovat hiljaa tyypillisen suomalaisen hienotunteisuuden vuoksi."
Ehkä käyttämäsi varmasti-termi on hienoista liioittelua, mutta asiallisesti olen pitkälle samaa mieltä väitteesi kanssa. Kyllä monien lehtien toimituskunnissa ollaan jokseenkin kypsytty etenkin pakkoruotsiin, ja siihen, että ruotsin kielen ylimitoitettu ja todelliselle tilanteelle vieras asema aiheuttaa kuluja ja tyhjäkäyntiä. Toisaalta ruotsin kielen asemaa ei monikaan päätoimittaja halua aivan raunioittaa, sellaisen kannan ilmituonti lehden pääkirjoituksissa karkoittaisi varmaan ainakin kaksikielisillä alueilla joukon ruotsinkielisiä mainostajia Siksi päätoimittajien on omasta mielestään parasta olla hiljaa kieliasioista, ja odottaa päivää parempaa.