Sanotaan ettei raskauksia saisi verrata toisiinsa mutta ihmetyttää että miten paljon voi heittää kasvutahti. Esikoiseni oli kasvanut n. 9-10 viikolla n. 9mm viikossa kun nyt vastaavilla viikoilla alkio masussa on kasvanut vain n. 5-6mm viikossa. Onkohan se normaalia? Vai onkohan tämä raskaus jotenkin epänormaali.
Tietääkö kukaan paljon alkoi kasvaa keskimäärin viikossa?
TulossaKM?
379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis ne on vaan mittausvirheitä, ja voi heittää suuntaan jos toiseenkin. Vasta rv 12 lähtien mitat on enempi suuntaa antavia.
AI joka kerta tullut mittavirheitä? Muilla kerroilla alkion mitta kyllä tarkistusmitattu mutta viikon 9 ultrassa lääkäri mittasi vain kerran. Silti vaan arvelluttaa. Ärsyttää kun ultrien välillä oli viikko jo viikon 9 ultrassa kaveri vastasi 8 6 ja sitten siitä viikon päästä alkio vastasi 9 1. Kasvua oli tullut kuulemma 5mm. Silloin tosin kun viikkoja oli mukamas 8 6 minun laskujen mukaan olisi pitänyt olla 8 3. Miten ne mitat voi heittää noin monella päivällä? Voi kumpa menisi reilut kaksi viikkoa nopeasti niin tietäisi missä mennään!
Eikä nuo ultrien mittaus tulokset ole 100% tarkkoja, eli alkio voi olla pidempi tai lyhyempikin.