Persut eivät halua myydä kiinteistöjä venäläisille

etunen

Haluan kehittää Suomen ulkomaankauppaa.
En äänestä jatkossa persuja. Ei tule hyvää jälkeä, jos Suomen talous on persujen hallussa.

13

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veikko Kalja

      Soini ole vastanut asiasta kysyttäessä.

      • Veikko Kalja

        ei ole


    • suvakki

      Suna Kylmänen kait on ajanut tuota asiaa, ainakin eilen tvssä ja vaikutti aika rasistilta oli siinä joku muukin äijän käppänä, oliko noi niitä rasistipersuja?

      • Pieni korjaus

        Suna Kymäläinen on SDP:n kansanedustaja ja nainen.


    • Antisuvakki

      Kannattaisi suvakinkin mennä ensin selvittämään minkä puolueen edustaja tämä Kymäläinen on, ennen kun tulee tänne hölmöilemään lisää. Mutta tästähän näkee, että demupellet on rasistidemuja, kun tuollaisia aloitteita kyhäävät, Vai mitä suvakki? Vai yrititkö hämätä, että saisit taas asiat näyttämään muulta, mitä todellisuudessa ovat.

      Taitaa tämä suvakki olla satiainen demujen vehkeisssä.

    • nifk

      Kaikki tai melkein kaikki persukansanedustajat allekirjoittivat lakialoitteen, Soini mukaan lukien.

    • Siinä televisiokeskustelussa Esko Ahon esiintyminen kiinnitti hänenkin esiintymisensä huomiota. Ahon ulkoinen esiintyminen oli tyyliltään ylimielisen besserwisserimäistä ja nähtävästi hän aivan tietoisen tahallisesti yritti vääntää maakauppa-asian yleiseksi venäläisvastaisuudeksi ja niputti samaan syssyyn mukaan vielä venäläisten runsaaksi laajentuneen ostosmatkailun meille Suomeen. Nehän ovat sentään aivan eri asioita. Ei maakauppa-asialla ja ostosmatkailulla ole mitään tekemistä keskenään. Kun Aho tulkitsee EU-alueen ulkopuolisien maanostojen toimintasääntöjen tiukentamisen venäläisvastaisuudeksi, niin sanonpahan, jotta "höpö-höpö". On niitä vastaavanlaisia maanostorajoituksia muuallakin EU-maissa. Mahtoiko Keskusta menettää entisen puheenjohtajansa esiintymisen takia puoli miljoonaa ääntä...? Ymmärtääkseni taustaltaan demari Suna Kymäläinen on aloitteellaan ja sen saaman kannatuksen ansiosta varmistanut eduskuntapaikkansa ja hän tulee saamaan suuren äänimäärän seuraavissa eduskuntavaaleissa. Koko Suomea ajatellen arvioisin tosiaankin mm. juuriltaan karjalaistaustaisen väen määrän olevan meillä Suomessa runsaasti yli puolisen miljoonaa ja heistä lienee äänestysikäistä väkeä puolen miljoonan verran.

    • persu.

      Kyllä tuossa paistaa läpi "ryssäviha". Ei voida luoda erisääntöjä sen mukaan mistä ihminen on kotoisin, kielletään sitten kaikilta. Kyllä noi joilla on mökki täällä joutuvat käymään täällä monta kertaa ja jättävät tänne rahaa joka kerta. Kielto kaikille tai ei kellekkään.

      • tasapuolista

        Suomalaisten pitäisi myös saada ostaa mökkejä ja tontteja rajan takaa,mutta eivät saa.


    • Sivari-aho

      Persut ovat valmiita vastustamaan venäläisiä, kun siitä ei tule itselle ongelmia. Kysy vaikka Halla-aholta.

      • Laaki ja vainaa

        Jos Venäjän armeija yrittäisi tänne Suomeen taas kerran tulla, kumpi selviäsi hengissä taistelutilanteessa aron poikien kanssa, sinä vai Halla-aho? Kyllä Halla-aho on asekelpoinen mies vaikka ei armeijaa ole käynytkään. Sitä paitsi Halla-ahon pitkäaikainen ampumaharrastus on koulinut Halla-ahosta varsinaisen tarkka-ampujan. En tiedä olisiko Halla-aho tosipaikan tullen Simo Häyhän veroiseksi tappajaksi, mutta ainakin Jussilla on siihen tarvittavat edellytykset.


    • KöyhäPersu

      Kiitos vilkkaan tontikaupan on etelä-karjalassa ja etelä-savossa kesämökkitonttien ja kesämökkien hinnat kohonneet tavallisen ahkeran duunarin saavuttamattomiin. Vaikka venäläiset haluavat luksusmökin, on tällaiselle perusduunarille sopivan pienen järven rannalla olevan lautamökin hintakin jo kiivennyt lähelle sataa tuhatta. Hinnat on venäläisten kauppojen myötä kivunnut ylös. Esko Ahon mukaan tämä on kysynnän ja tarjonnan laki. Kyllä, mutta kysyntää ja tarjontaa voidaan säädellä myös lainsäädännöllä.

      Miksi venäläinen ostaa 300 000€ omakotitalon, mökin tai mökkitonti ja käy kaksi kertaa vuodessa ostoksilla suomessa?? Miksi ei luksushotelli käy? Miksi omistajat vaihtuvat usein? Onko kyse rahanpesusta?

      • aaaaaaaaaaaa.

        Et kilpaile samassa sarjassa, heille ei kelpaa lautahökkelit eli joku yrittää vetää välistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      840
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      586
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      548
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      482
    Aihe