Hyödyllisimmät idiootit SDP:ssä

Oheisella sivulla on aseteltu vuoden 2013 ehdokkaat vuoden hyödyllisimmiksi idiooteiksi:

http://jamesgonzo.wordpress.com/2013/12/30/hyodyllisin-idiootti-2013/

Hyödyllinen idiootti siis tarkoittaa ihmistä, joka on saatu ylistämään huonoa hallintoa. Kenellekään tuskin tulee yllätyksenä, että SDP:n edustajat ovat vahvasti edustettuina näiden ehdokkaiden joukossa. SDP:n ehdokkaat esitellyssä kärjessä ovat siis esittelyjärjestyksessä:

1. Päivi Lipponen
2. Nasima Razmyar
3. Erkki Tuomioja
4. Tuula Väätäinen

SDP on kerrankin löytänyt sopivan vahvuusalueen, kun kahdeksasta esitellystä ehdokkaasta neljä so 50% on puolueen aktiiveja, kolme istuvia (valitettavasti vain väärässä paikassa) kansanedustajia. Luonnehdintaa näistä neljästä miksi he ovat ehdokkaina:

Lipponen

Lipposkan suu tuon mukaan käy nopeammin kuin järki (Aika iso olettamus, että demarilla olisi järkeä muuten). Useimmat naiset tuskin pääsevät ylistämään tosiasiaa, että ovat omaa tytärpuoltaan nuorempia, mikä on Lipposen elämän yksi suurista saavutuksista.

Mainitusta kebabbilan poltosta, jossa Lipposen oikeudenmukaisuus punnittiin ja köykäiseksi havaittiin, on selostus Jussi Halla-ahon blogissa:

http://www.halla-aho.com/scripta/ tulipalo_tampereella.html

Nasima Razmyar

Tämä vasemmistoislamisti on erinomainen näyte SDP:n mamutuksen pölhöpopulistisesta luonteesta. Tämä puolueen etnokiintiön jäsen on muuten tullut Suomeen lähdettyään pakoon Afganistanista -islamia.

Erkki Tuomioja

Jonkun mielestä logiikkaa siinä, että kokoomusministerin pojasta tuli kovan linjan stalinisti? Näin Tuomiojan "Ekille" pääsi kuitenkin käymään. Kehitysapurahoja on mennyt kannibaaleille, turkkilaisille yms älyttömyyksiin hänen ulkoministerinä ollessaan. Suora siteeraus sivuston tekstistä:

"Eki on ja pysyy piikkinä suomalaisen ulkopolitiikan lihassa kuin tikku paskassa."

Tuula Väätäinen

Väätäinen näyttää olevan islamofiili, jonka vaakakupissa tosiasiat painavat vähiten. Suora lainaus:

" Tuula on huolissaan siitä, että Suomen kansalaisuuden omaavat muslimit lähteävät tekemään allahin pyhittämiä murhatöitä ilman, että he saisivat Suomeen palatessaan asianomaista sotaveteraanin oikeusturvaa."

Onhan se toki huutava vääryys, että tuota Väätäisen suojattien toimintaa ei tueta riittävästi valtion varoista suomalaisen veronmaksajan katsellessa vieressä.

Demarilogiikassa tämän kaltaisen tuen luonne tietenkin on mitä ylistettävin ja on vain ikävä sattuma, että se menisi vastoin Geneven sopimusta.

Äänestyksen lopullinen järjestys oli jonkinasteinen yllätys. Demareiden voittaja Väätäinen pääsi kolmanneksi heti Dan Koivulaakson ja Heidi Hautalan jälkeen. Hän sai äänistä huimat 20,8 prosenttia. Hän sai enemmän ääniä kuin loput demarit yhteensä. Loput demarit pitivät tässä perää (Vaikka onkin tietenkin ihan hyvä saavutus päästä loppukarsintoihin saakka) järjestyksessä Päivi Lipponen (3,23%), Nasima Razmyar (2,34%) ja Erkki Tuomioja (2%)

Aikamoinen kenttävoitto SDP:lle joka tapauksessa, että sen ehdokkaat saavat yhteensä enemmän kuin neljänneksen annetuista äänistä. Tulos lienee kääntäen verrannollinen siihen, miten tosissaan SDP:n politiikka on otettava täällä kotosuomessamme.
14141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

"Hyödylliset idiootit" ovat kaiken lisäksi patalaiskoja. Jutta jo muinoin kuittaili helv...tanan suuria kokouspalkkioita käymättä edes paikalla ja mitä isot edellä, sitä pienet perässä.

"Tv-kuuluttaja Maria Jungner (sd) paljastuu viime vuoden poissaolojen ja osittaisten osallistumisten valossa laiskimmaksi kokoustajaksi.

Espoon kaupunki kertoo, että kaupunginvaltuusto kokoontui viime vuonna 12 kertaa.

Poissaololistasta selviää, että Jungner istui koko vuoden aikana kaksi kokousta alusta loppuun. Kuuteen hän ei osallistunut lainkaan ja neljään kokoukseen hän saapui enemmän kuin puoli tuntia myöhässä tai poistui kesken kokouksen."

Äänestä
  • Olin aika yllättynyt, että Urpilainen ei ollut tuossa listassa ihan kärkipaikalla. Hänen vakuushölmöilynsä varmaan yksin riittäisi tekemään hänestä hyödyllisimmän idiootin.

    Tietenkin kuten sanot, hän ja Jungner ovat lisäksi häikäilemättä käyttäneet hyväksi äänestäjiensä luottamusta lintsaamalla kokouksista ja Urpilaisen tapauksessa nostamalla ansiottomia kokouspalkkioita.

    Äänestä

Ei demut mitään hyödyllisiä oo vaan luuseriloisia jotka loisii veronmaksajien kukkarolla. Idiootteja ne kyllä kaikki on.

Äänestä

hyödyllinen idiootti Tarja Halonen puheenjohtajaksi, sopiva demari-homopuolueelle,
kannatus nousuun niin kuin keskustalla sipilän ansiosta!!
http://www.kouvolansanomat.fi/Mielipide---Pääkirjoitukset/2014/01/12/Johtajakilpa avautuu SDP:ssä/2014216760154/67

Me muut saatais nauraa..
.

Äänestä
  • Halonen on kieltämättä idiootti. Hyödyllisyydestä en menisi sanomaan.

    Tuo uutinen on varsin kuvaava demaripuolueen nykytilasta. Tämä kohta erityisesti pistää esiin:

    "Demarien kannatuksen kadolle on monia selittäviä tekijöitä hallitusvastuun raskaudesta työelämän rakennemuutokseen ja yleiseurooppalaiseen vasemmiston kuihtumiseen"

    Yleensä yksinkertaisin selitys on se oikea. Olisiko niin mahdotonta demuille käsittää, että parhaiten kannatuksen kato selittyy demarien kusipäisyydellä ja sillä, että he ovat unohtaneet tavallisen suomalaisen yltiömamutuslinjallaan.

    Itse toivon, että Urpilainen jatkaa mahdollisimman pitkään puolueen puheenjohtajana. Tähän on monia syitä, mutta pari mainitakseni luulen että hänen seuraajansa voisi saada jopa enemmän harmeja tavalliselle suomalaiselle kuin Urpilainen itse. Urpilainen kuvaa myös parhaiten sitä, mitä demaripuolueesta nykyään on tullut: koppava, feministinen, mamulinjainen ja tavallista kansaa päähänpotkiva rikkaiden suosija.

    Äänestä

  • Tattista vaan. Pena jo ehti huolestumaan, etteikö mulle enään mitään mitätöntäkin duunia löytyisi?

    Takaan ja alleviivaan, että pystyn alta aika yksikön ajamaan demarit heille ansaitsemaan lopulliseen tuhoon(uhoon).

    http://images.uncyc.org/commons/c/c5/Realtarja.jpg

    Äänestä

  • Oonk makee? kirjoitti:

    Tattista vaan. Pena jo ehti huolestumaan, etteikö mulle enään mitään mitätöntäkin duunia löytyisi?

    Takaan ja alleviivaan, että pystyn alta aika yksikön ajamaan demarit heille ansaitsemaan lopulliseen tuhoon(uhoon).

    http://images.uncyc.org/commons/c/c5/Realtarja.jpg

    Täällä löytyy hieman tekstiä tuohon tyyliin "Real Tarja":

    http://www.halla-aho.com/scripta/tarja_halosesta.html

    Tuon rehellisempää tietopakettia Ha-loskan todellisesta luonteesta saa hakea.

    Äänestä

Voiskohan tämä "uuttera" Erkki Tuomioja tehdä hirmupalkkansa eteen joskus muutakin kuin OLLA HUOLISSAAN (milloin mistäkin)

Äänestä

Vielä suurempia idiootteja on ne, jotka äänestää demareita elleivät sitten itse ole näitä ostettu miehiä ja naisia.

Minäkin voisi äänestää demareita velvollisuudentunteesta, jos järjestäisivät mulle kovapalkkaisen suojatyöpaikan, jossa ei juuri töitä tarvitise tehdä.

Äänestä
  • Poikkeuksellisen korkeaa suosiota nauttiva työministeri Lauri Ihalainen (sd) voisi ottaa erityissuojelukseensa pian katoavista ammattikunnista esim. puhelinmyyjät.

    http://yle.fi/uutiset/nama_ammatit_katoavat_todennakoisimmin_-_katso_lista/7027625

    Kansalaiset, joilla on mahdollisuus seurata eduskunnan kyselytunteja, ovat huomanneet sen, että suurin osa edustajista on verhoutunut torkkupeittojensa alle ja muutamat harvat sättivät siellä toinen toisiaan ( hallitus vs. oppositio ).

    Arviolta n. 180 torkkupeittoilijaa voisivat hyödyntää vapaa-aikaansa olemalla esimerkkinä puhelinmyynnin arvostukselle ja voisivat soitella eri lehtikonserneille uusia asiakkaita hankkien.

    Ei epäilystäkään, etteivätkö ostovoimattomat mammat ja papparaiset mökeissään intoutuisi tilaamaa lehtiä, kun reippaat kansanedustajat esim. Jouni Backman ja Maria G-R heille jo aamuvarhaisella soittelisi.

    Äänestä

  • Pitäisi oikeasti mennä tutkituttamaan päänsä jos tosiaan äänestää demua.

    Äänestä

  • UutispäiväBemari kirjoitti:

    Poikkeuksellisen korkeaa suosiota nauttiva työministeri Lauri Ihalainen (sd) voisi ottaa erityissuojelukseensa pian katoavista ammattikunnista esim. puhelinmyyjät.

    http://yle.fi/uutiset/nama_ammatit_katoavat_todennakoisimmin_-_katso_lista/7027625

    Kansalaiset, joilla on mahdollisuus seurata eduskunnan kyselytunteja, ovat huomanneet sen, että suurin osa edustajista on verhoutunut torkkupeittojensa alle ja muutamat harvat sättivät siellä toinen toisiaan ( hallitus vs. oppositio ).

    Arviolta n. 180 torkkupeittoilijaa voisivat hyödyntää vapaa-aikaansa olemalla esimerkkinä puhelinmyynnin arvostukselle ja voisivat soitella eri lehtikonserneille uusia asiakkaita hankkien.

    Ei epäilystäkään, etteivätkö ostovoimattomat mammat ja papparaiset mökeissään intoutuisi tilaamaa lehtiä, kun reippaat kansanedustajat esim. Jouni Backman ja Maria G-R heille jo aamuvarhaisella soittelisi.

    Ettäkö demut soittelisivat tavallisille ihmisille? Dream on. :DD

    Äänestä

Lipposen eukko pitäis pistää ihan kärkipaikalle. Suomen Dianaa huonolla menestyksellä leikkinyt vanha luuska tosiaan.

Tosin nuo pizzerian väitetyt polttajat eivät olleet turkkilaisia.

Äänestä

Yksi "hyödyttömimmistä" sentään antanee periksi? Mikä onkaan eläköityessä, kun jättää jälkeensä 1 000 000 köyhää, 500 000 työtöntä ja 100 mrd valtionvelkaa.
Että oikein työministeri? Nuorisotakuut ja Kreikkatakuutukset puolueelta, joka on romahtanut keskikastiin iki ajoiksi.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014092218685660_uu.shtml

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gallupisti kirjoitti:

Oheisella sivulla on aseteltu vuoden 2013 ehdokkaat vuoden hyödyllisimmiksi idiooteiksi:

http://jamesgonzo.wordpress.com/2013/12/30/hyodyllisin-idiootti-2013/

Hyödyllinen idiootti siis tarkoittaa ihmistä, joka on saatu ylistämään huonoa hallintoa. Kenellekään tuskin tulee yllätyksenä, että SDP:n edustajat ovat vahvasti edustettuina näiden ehdokkaiden joukossa. SDP:n ehdokkaat esitellyssä kärjessä ovat siis esittelyjärjestyksessä:

1. Päivi Lipponen
2. Nasima Razmyar
3. Erkki Tuomioja
4. Tuula Väätäinen

SDP on kerrankin löytänyt sopivan vahvuusalueen, kun kahdeksasta esitellystä ehdokkaasta neljä so 50% on puolueen aktiiveja, kolme istuvia (valitettavasti vain väärässä paikassa) kansanedustajia. Luonnehdintaa näistä neljästä miksi he ovat ehdokkaina:

Lipponen

Lipposkan suu tuon mukaan käy nopeammin kuin järki (Aika iso olettamus, että demarilla olisi järkeä muuten). Useimmat naiset tuskin pääsevät ylistämään tosiasiaa, että ovat omaa tytärpuoltaan nuorempia, mikä on Lipposen elämän yksi suurista saavutuksista.

Mainitusta kebabbilan poltosta, jossa Lipposen oikeudenmukaisuus punnittiin ja köykäiseksi havaittiin, on selostus Jussi Halla-ahon blogissa:

http://www.halla-aho.com/scripta/ tulipalo_tampereella.html

Nasima Razmyar

Tämä vasemmistoislamisti on erinomainen näyte SDP:n mamutuksen pölhöpopulistisesta luonteesta. Tämä puolueen etnokiintiön jäsen on muuten tullut Suomeen lähdettyään pakoon Afganistanista -islamia.

Erkki Tuomioja

Jonkun mielestä logiikkaa siinä, että kokoomusministerin pojasta tuli kovan linjan stalinisti? Näin Tuomiojan "Ekille" pääsi kuitenkin käymään. Kehitysapurahoja on mennyt kannibaaleille, turkkilaisille yms älyttömyyksiin hänen ulkoministerinä ollessaan. Suora siteeraus sivuston tekstistä:

"Eki on ja pysyy piikkinä suomalaisen ulkopolitiikan lihassa kuin tikku paskassa."

Tuula Väätäinen

Väätäinen näyttää olevan islamofiili, jonka vaakakupissa tosiasiat painavat vähiten. Suora lainaus:

" Tuula on huolissaan siitä, että Suomen kansalaisuuden omaavat muslimit lähteävät tekemään allahin pyhittämiä murhatöitä ilman, että he saisivat Suomeen palatessaan asianomaista sotaveteraanin oikeusturvaa."

Onhan se toki huutava vääryys, että tuota Väätäisen suojattien toimintaa ei tueta riittävästi valtion varoista suomalaisen veronmaksajan katsellessa vieressä.

Demarilogiikassa tämän kaltaisen tuen luonne tietenkin on mitä ylistettävin ja on vain ikävä sattuma, että se menisi vastoin Geneven sopimusta.

Äänestyksen lopullinen järjestys oli jonkinasteinen yllätys. Demareiden voittaja Väätäinen pääsi kolmanneksi heti Dan Koivulaakson ja Heidi Hautalan jälkeen. Hän sai äänistä huimat 20,8 prosenttia. Hän sai enemmän ääniä kuin loput demarit yhteensä. Loput demarit pitivät tässä perää (Vaikka onkin tietenkin ihan hyvä saavutus päästä loppukarsintoihin saakka) järjestyksessä Päivi Lipponen (3,23%), Nasima Razmyar (2,34%) ja Erkki Tuomioja (2%)

Aikamoinen kenttävoitto SDP:lle joka tapauksessa, että sen ehdokkaat saavat yhteensä enemmän kuin neljänneksen annetuista äänistä. Tulos lienee kääntäen verrannollinen siihen, miten tosissaan SDP:n politiikka on otettava täällä kotosuomessamme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu