Kuntauudistus vahvistaa ruotsin kielen asemaa nykyisen Vaasan kaupungin alueella.
Suomen kieli marginaaliin Suur-Vaasassa
Näin se vaan on
384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eli parempaan suuntaan menee ainakin sillä seudulla!
Minä kannatan Suur-Vaasaa, koska siten saadaan VIIMEISETKIN suruenemmistöiset kunnat pois mantereelta.
No ehkä yhtä "Suur-Närpiötä" lukuun ottamatta.
Vaasa on selvästi suomenkielinen, joten se voi integroida ympäröivät surukunnat ilman, että suomenkielinen enemmistö vaarantuu.
Totta kai RKP vahvistuu Suur-Vaasassa, mutta se on pieni hinta siitä, että kolme surukuntaa poistuu kartalta.
Suur-Vaasa alkaa kasvamaan nopeasti ja suomenkielisiä muuttaa enemmän sinne. Niin koko rannikko suomenkielistyy pikku hiljaa.
Kannatan ehdottomasti suur-Närpiötä!! Kaikille riittää työpaikkoja eikä yhdellekään fennolle jää närkästyksen aihetta. Fennot, lapio käteen ja töihin!! Eihän teistä muuhunkaan ole!!