Oon menossa helmikuussa Karibianristeilylle ja meen sinne ekaa kertaa. Oasis of the seas on siis maailman suurin risteilijä ja kiertelee karibian saaria. Jos teillä olisi kokemuksia tästä laivasta niin voisitteko kertoa minulle niitä :)
Oasis of the Seas kokemuksia
tämmönematkailija
91160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei kuule tällä palstalla ole kokemusta kuin YLEISIMMISTÄ ruotsin ja viron laivoista.
Niinkin yleisillä laivoilla kuin Tallink SeaWind tai Tallink Isabelle ei ole kukaan palstalta käynyt :)
Mitähän mahtaa faktaonfartyg sanoa aluksesta nimeltä SeaWind?
En tiedä...
No Isabellesta sentään löytyy kuvia, ja tietoa aluksesta, kansikartta yms.
SeaWind on tämmönen "haamualus" ei löydy kuvia sisältä, ei videoita, ei kansikarttaa, ei edes ketään ketä osaisi kertoa aluksesta jotain... tai no, on YouTubessa sentään video laivan autokannelta
Jos pääasiallinen tarkoituksesi on laivaelämä niin yksittäisiä mielipiteitä paremman kuvan saat laivan esittelystä.
Jos olet kiinnostunut reitin kohdesatamista niin tutki satamakaupunkien ja ko. saarten tiedot!
Karibian ja muillakin risteilyillä me olemme singahtaneet aamiaiselle melko varhain.
Muutaman kerran olemme olleet mukana retkillä mutta yleensä olemme tutustuneet paikkaan etukäteen valmistelemani suunnitelman mukaan.
Paikallisilla, julkisilla kulkuvälineillä.
Siinä olen hyödyntänyt myös retkiohjelmien tietoja.
Joskus olemme käyneet laivalla lounastamassa mutta usein olemme olleet maissa koko päivän.
Illallisen olemme nauttineet ensimmäisessä kattauksessa ja sen jälkeen ensimmäiseen varietee esitykseen.
Nukkumaan ja aamulla pirteänä liikkeelle.
Tämä on sopinut meille mutta paateilla on myös porukkaa jotka eivät poikkea maissa.
Tuosta Oasiksesta meillä ei ole kokemusta.
Muuten yhteensä 5 lämpimien vesien risteilyä.
Olemme valinneet reitin siten, että siinä on vain yksi meripäivä.
Laiva edustaa parasta Royal Caribbeanin tasoa. Kaikki on vielä uutta ja kiiltävää.
Yllättävää on, kuinka hyvin ihmismassa hajaantuu laivalle. Ainoastaan meripäivänä altailla on täyttä. Muutoin kaikki toimii.
Ruokailut voi valita sekä ajan että paikan mukaan. Samoin teatteriesitykset. Perinteiseen tapaan laivalla ei käytetä rahaa, vaan maksu tapahtuu laivakortilla. Tarkoittaa sitä, että luottokorttiyhtiölle menevä lasku tuppaa olemaan suurempi kuin mitä alkuun suunnitteli.
Retkiohjelma hyvin suunniteltu ja retket erinomaisesti järjestettyjä.
Jos jotain miinusta pitää keksiä, niin se on se, ettei mitään negatiivista ollut. Siis laivasta ja varustamosta johtuvaa. Eikä laivalla ollut edes kännipäisiä matkustajia. Mutta amerikkalaisten tapaa syödä ruokapöydässä lippis päässä minä en sulata!
Hyvästä maksaa ja nyt hinta/laatusuhde oli erinomainen.
Sivusto cruisecritic.com on keskittynyt kaikkeen risteilyihin liittyvään. Keskustelu on aktiivista.
http://blogit.iltalehti.fi/sami-moilanen/2013/12/17/1-risteilypaiva/
Tuossa ylläolevassa Iltalehden matkailublogissa on tuoretta juttua Allure of the Seas -risteilystä. Tämä on Oasiksen sisaralus, eli varmasti itse laivalla tapahtuvat jutut on samantyylisiä. Risteilysatamat voivat olla toisia, mutta tuosta blogista saa hyvän käsityksen millaista risteily on näillä kaikkein suurimmilla RCCL-laivoilla.
Vähän pakit sekaisin yhdellä paatilla, no noro on tunnetusti ärhäkkä tarttumaan ja nopea sekoittamaan koneiston
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2014/01/27/600-matkustajaa-sairastui-royal-caribbean-alus-kotiin-etuajassa/20141299/12
Pelkästään hyviä kokemuksia. Kaikki toimii ja kaikki on hyvin järjestettyä. On jotain ihan muuta kuin nämä Itämerellä tapahtuvat risteilyt Tukholmaan tai Tallinnaan.