Olisiko minun järkeä opiskella matkaoppaaksi?

RodeoLight

Olisin todella kiitollinen selväsanaisista ja suorista vastauksista, jotka perustuvat faktatietoon.

Aion käydä jonkun lyhytkoulutuksen lähitulevaisuudessa (täällä matkaopas kestää 1,5v) ja olen harkinnut matkaopasta. Vahvuuksiani ovat erittäin laaja kielitaito ja sosiaalinen luonne.

MUTTA tässä lisää ominaisuuksiani;
-en halua matkustella ulkomailla enkä suuremmin Suomessakaan
-haluan matkustella opiskelun pakottamana enintään viikonloppuisin

Voisin lisätä, etten tunne hirveän suurta intohimoa kaupungin kiertämiseen mutta se on vielä OK. Haluaisin tietää onko matkaoppaan tutkinnosta hyötyä (pääseekö sitä kautta tai onko siitä hyötyä muissa töihin/töissä) jos EI halua matkustella sen suuremmin? Paikkakunnallani on kyllä mahdollisuus suorittaa ainakin lisäosana paikallisoppaan tutkinto. Koulutus olisi minulle ilmainen, joten se ei ole tärkeä juttu mutta en halua tuhlata aikaani.

2

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skai

      No en kyllä lähtisi matkaopaskoulutukseen, mikäli matkustus ei pätkääkään kiinnosta. Ei se koulutus anna juurikaan valmiuksia mihinkään muuhun työhön, koska opinnot ovat tiiviitä, niin tottakai se keskittyy vain siihen alueeseen mihin se on tarkoitettukin.
      Matkaoppaan työstä itsestään kyllä voi edetä muihin matkailualan töihin, mutta jos et matkustelusta pidä, niin en sanoisi, että opastelu on sinulle kovinkaan hyvä työ. Siinä joutuu/pääsee itsekin matkustamaan ja kiertämään paikkoja melko runsaasti. Maat ja kohteet vaihtuvat, retkiä vedetään toisiin kaupunkeihin jne.

      Sinuna siis etsisin sellaisen alan koulutuksen, jonka ominaisuudet sinua oikeasti kiinnostaa. Laajaa kielitaitoa arvostetaan monella muullakin alalla.

    • mieti vielä

      Jos matkustaminen ja liikkuminen ei oikein sovi, ei matkaoppaan koulutus ole sinulle omiaan. Harkitse jotain muuta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe