Omasta isoisästäni tiedän sukunimen, paikkakunnan jonne haudattu, kuolinvuoden ja mitä on tehnyt työkseen. Mutta todella heikoilla eväillä lähdetään liikkeelle. Mummoni on kuollut jo 25-vuotta sitten. Mistä kannattaisi aloittaa kun aloitetaan lähes tyhjästä? En tiedä edes hänen nimeään joten mistä sellaisen saisi kaiveltua? Pitääkö muka lähteä sinne hautausmaalle katselemaan kuolinvuoden ja sukunimen perusteella? Muutahan hänestä en edes tiedä...
Saako omatoimisesti selville isoisääni?
4
1405
Vastaukset
- PK2014
Tilaa hautauspaikkakunnalta seurakunnalta sukuselvitys. Isoisän perukirjan voit hankkia kuolinpaikkakunnan käräjäoikeudesta. Jos kuolinaika on hyvinkin kaukana perukirja pitäisi löytyä maakunta-arkistosta. Käräjäoikeudesta ohjaavat kyllä oikeaan maakunta-arkistoon mistä perukirja pitäisi löytyä.
Sukuselvityksestä käy ilmi syntymäpaikkakunta josta voit tiedustella tarkemmin isoisän vanhemmista jos ei satu olemaan sama paikkakunta kuin kuolinpaikkakunta.
Mummon perukirjasta voi käydä ilmi myös isoisän tiedot.
Pyydä perukirjat kaikkine liitteineen. Jos käy hyvä tuuri niissä on mukana sukuselvitykset.
Voit myös tiedustella onko jo valmiita sukuselvityksiä olemassa mummostasi ja isoisästäsi. - sinähän tiedät
aika paljon, itse olen miettinyt, pystyisinkö tekemään sukuselvitystä oman isäni suvusta, mutta en varmaan pysty hänen tietämättään ja hänelle on toisaalta arka asia, jos sitä lähtisi selvittelemään vielä nyt hänen eläessään. En tiedä isäni biologisesta suvusta kuin sukunimen ja syntymäkaupungin, enempää en ehkä lapsenlapsena saa koskaan selvillekään isovanhemmista.
- sitroen.
Ja miksi et pysty isäsi tietämättä selvittämään hänen suvustaan? Eihän hänen tarvitse tietää tutkimuksestasi yhtään mitään.
Toisaalta kun ihminen vanhenee, niin ne arat asiat ei enää olekaan arkoja vaan monet jopa mielellään kertovat niistä kun osaa vain kysellä oikealla tavalla. Ja kannattaa kysellä ennenkuin on liian myöhäistä! Niillä vanhoilla ihmisillä kun on yleensä omituinen tapa kuolla ennemmin kuin nuoret... Monta asiaa minäkin siirsin ja siirsin, kunnes sitten yhtäkkiä kaikki olikin liian myöhäistä. - sukuja etsinyt
sitroen. kirjoitti:
Ja miksi et pysty isäsi tietämättä selvittämään hänen suvustaan? Eihän hänen tarvitse tietää tutkimuksestasi yhtään mitään.
Toisaalta kun ihminen vanhenee, niin ne arat asiat ei enää olekaan arkoja vaan monet jopa mielellään kertovat niistä kun osaa vain kysellä oikealla tavalla. Ja kannattaa kysellä ennenkuin on liian myöhäistä! Niillä vanhoilla ihmisillä kun on yleensä omituinen tapa kuolla ennemmin kuin nuoret... Monta asiaa minäkin siirsin ja siirsin, kunnes sitten yhtäkkiä kaikki olikin liian myöhäistä.Tänä päivänä suvun tutkiminen on tosi helppoa. Netistä löytyy hyvin paljon. Kirkonkirjat digitoituna. ym. Googlettamallakin löytyy paljon asioita. On lehtiarkistot digitoituna. Sukujutut ohjelmalla voi aloittaa, jos on enemmän kiinnostusta 100 nimen demo ilmainen netissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098