s40 ensi autoksi?

s40

millainenhan auto olisi volvo s40 vuosimallia 2005 ensi autoksi kohta 18v täyttävälle tyttärelle? joskus kuullut että tosi ''ahdas'' auto, mutta onko? risut ja ruusut?

17

669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v70

      ei se nyt niin ahdas oo kyllähän se menee ensi autosta ihan hyvin

      tos on muutama vaihto ehto kuin isolla koneella haluaa siitä vaa valitsemaa :)

      1.6 (100 hv/74 kW, 150 Nm)

      1.8 (125 hv/92 kW, 165 Nm)

      2.0 (145 hv/107 kW, 185 Nm)

      2.4 (140 hv/103 kW, 220 Nm)

      2.4i (170 hv/125 kW, 230 Nm))

      T5 (230 hv/169 kW, 320 Nm) (AWD)

    • mieti tarkkaan

      ekaks autoks ei kannata turboa autoa hommata ku ei kokemusta ole mutta sinähän sen isänä päätät !

      • ippaQ

        Mitähän kokemusta siihen turboon vaaditaan -siellähän se suhisee pakosarjassa?


    • Nimimerkki varattu

      Määritellään ensin ahdas. Jos tytär ei ole heti hankkimassa jälkikasvua, niin sinne mahtuu kyllä helposti kuski ja pari kaveria. Takakonttikin on kohtuullisen pieni, kolme 16" rengasta meni asettelemalla, ja neljäs piti laittaa jo matkustamon puolelle, joten mikään tila ihme se ei ole, ellei pienuutta lasketa tilaihmeeksi.

      Ainakin oma tuollainen oli aikalailla huoleton, mitä nyt pari hieman isompaa (siis kalliimpaa) vikaa sattui siihen kolmeen vuoteen mitä itse omallani ajoin (~60.000km). Suhteellisen halpoja (normaali huolto taisi olla jossakin 300e:n hujakoilla) huoltoja merkkiliikkeessä. En välttämättä hankkisi noita 5 pyttyisiä versioita, koska niissä on tehoihin nähden kohtuullisen suuri kulutus. Hankkiessa suositeltiin juuri tuota 2 litraista turboa, mutta itselläni valinta osui tuohon 2.4 lirtaiseen vapaasti hengittävään, koska turboja ei ollut myynnissä juuri tuolloin. Kaupunki ajossa tuo on jonkinverran kankea, varsinkin pysäköitäessä ahtaaseen paikkaan sai useamman kerran "vekslata", jotta auto oli ruudussa suorassa.

      • ei vie paljoa

        En välttämättä hankkisi noita 5 pyttyisiä versioita, koska niissä on tehoihin nähden kohtuullisen suuri kulutus. Tehdas lupaa 8.7l/100km T5 malliin. Itse olen kohta 5v kyseisellä mallilla ajanut ja kulutus ei mielestäni ole suurta. Softa vaihdettu ja suorituskykyyn nähden menee kohtuullisella bensalla. Eilen 150km siivu matka-ajoa ja ajotietokone näytti 5.9l/100km. Pari ihmistä oli itseni lisäksi kyydissä. Tuohon ajotietokoneen näyttämään lukemaan saa muutaman desin heittää päälle, koska ei ole aivan tarkka. Tuosta 150 km matkasta motariajoa oli 40km 110km/h vauhdilla.


      • 10+5
        ei vie paljoa kirjoitti:

        En välttämättä hankkisi noita 5 pyttyisiä versioita, koska niissä on tehoihin nähden kohtuullisen suuri kulutus. Tehdas lupaa 8.7l/100km T5 malliin. Itse olen kohta 5v kyseisellä mallilla ajanut ja kulutus ei mielestäni ole suurta. Softa vaihdettu ja suorituskykyyn nähden menee kohtuullisella bensalla. Eilen 150km siivu matka-ajoa ja ajotietokone näytti 5.9l/100km. Pari ihmistä oli itseni lisäksi kyydissä. Tuohon ajotietokoneen näyttämään lukemaan saa muutaman desin heittää päälle, koska ei ole aivan tarkka. Tuosta 150 km matkasta motariajoa oli 40km 110km/h vauhdilla.

        Kommentti vanhaan viestiin:

        En antaisi paljoankaan arvoa sille ajotietokoneen luvuille, ne tunnetusti näyttä enemän tai vähemän mitä sattuu.

        Itselläni on ollut S40 2.4-moottorilla (140hv) ja S60 2.5T-moottorilla (209hv) automaatilla. Tehoihin nähden tuo 2.4 oli hiekko esitys, tuo turbomoottori automaatilla kulutti käytännössä (desin pari suurempi sadalla kilometrillä) saman verran kuin samankokoinen vapaasti hengittävä. Tämä tankkauksista laskettuna ei ajotietokoneen arpomana.


    • AWD volvo

      nimimerkki mieti tarkkaan tarkotti varmaan sitä että ei ole kokemusta ja sit jos on turbo auto mikä on tehokkaampi kuin vapari niin se voi lähtee käsistä aika helposti

      • tiellä pysynyt

        Aika tumpelo pitää olla, jos käsistä lähtee. Talviliukkailla jos ottaa ajovakaudenhallinnan pois päältä se voisi jopa onnistua.


    • ryhis

      Minkalainen murikka se tyttösi on jos auto on tosi "ahdas"?
      Kyllä normaali ihminen mahtuu jopa tuohon s40:een, tietysti jos paino alkaa ykkösellä ja toinen numero vitosella saattaa ahdasta olla.

      • turvallinen ekaksi

        Meillä turbo s40 on ollut 2 lapsella ensiautona, kulkeva turvallinen ja ei se mihinkään käsistä lähde, skoda vipTtaa ja toitsku on talvella hirveä peli zuuntavakauden suhteen.suosittelen,saa ajella kunnon pelilä.


    • 340

      turbo ei suhise

    • dumppi

      subaru impreza otettu dumppi t4 kyl suhisee

    • tämä on tosi asia !!

      kannattaa virittää, katilta taakse päin putki ja sit viellä ohjelmointi niin bensan kulutus pienenee heti.

      kulutus on sit enää 8.5l 100km !!

      • 12-

        Pelkällä ohjelman vaihdolla pääsee jo pienempään kulutukseen varsinkin jos on järkevän kokoiset renkaat alla.


    • thgfg

      9.5l 100 km ohjelmoinilla ja putken vaiholla

    • volvo ph2

      ei kannata ostaa loppuun ajettua paskaa joka on ph1 mielummin vähemmin ajettu ph2

    • Volvonisti

      Mahdolliset ruostevauriot kannattaa tsekata ensiksi, riippuu siitä miten auto on pidetty, hyvän yksilön voi vielä löytää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      87
      3503
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      25
      3083
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      53
      2990
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      59
      2833
    5. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      54
      2677
    6. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2638
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      55
      2401
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2261
    9. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2122
    10. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2118
    Aihe