Tuneup registry editor näyttää joissakin etsintätuloksissa tuollaisen Datan kohdalla. Esim.: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\NoActiveDesktop
Vaikka tekisi uuden Dword NoActiveDesktop, näyttää samalla tavalla. Tuon avaimen alla kaikissa Dword sama ilmoitus, vain NoStrCmpLogical ei ja se on QWORD 64-bit.
Näyttää olevan kaikissa Exploreriin liittyvissä Dword sama ilmoitus, joten tuskin sillä on mitään merkitystä, googlella ei löydy oikein mitään selitystä.
Nuo Dword ja arvot ovat kuitenkin vastaavia kuin muualla ja niissä ei ole huomautusta.
Vaikka tekisi uuden Dword NoActiveDesktop, näyttää samalla tavalla. Tuon avaimen alla kaikissa Dword sama ilmoitus, vain NoStrCmpLogical ei ja se on QWORD 64-bit.
Näyttää olevan kaikissa Exploreriin liittyvissä Dword sama ilmoitus, joten tuskin sillä on mitään merkitystä, googlella ei löydy oikein mitään selitystä.
Nuo Dword ja arvot ovat kuitenkin vastaavia kuin muualla ja niissä ei ole huomautusta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joku on siivonnut rekisterin huolella ;)
Pöpökö, vai sinä itse?
Ihan tarkoituksella ilman ongelmia. Varmuuskopiot tietysti aina hyvä olla.
http://www.askvg.com/all-kinds-of-restrictions-for-windows-2000-xp-2003-and-vista/
Ei asetuksissa ole ongelmaa eikä tuolla kerrota mitään tuosta merkinnästä.
Taitaa olla joku TuneUpin ongelma kun Windowsin oma rekisterieditori ei ilmoita mitään. Näkyy noita näköjään muidenkin ohjelmien kohdalla vakioasetuksissa eikä ole mitään vaikutusta toimintaan.
Näyttäisi varmaan samalla tavalla kaikilla, kiinnostaisi vaan tietää mistä johtuu. Ei löydy googlaamalla mitään, mutta eipä tuolla mitään merkitystä.
Tuo TuneUpin rekisterieditori muuten paljon kätevämpi, hakee kaikki kohteet kerralla. Harmi vaan, että joutuu poistamaan yksitellen, mutta onhan se turvallisempi niin.
Win64 on melkoinen sekasotku. Samat asetukset rekisterissä usein 32 ja 64 kohdalla, samoin kuin Windowsin omatkin tiedostot C-asemalla. Monet ohjelmat edelleen 32, kuten tuokin TuneUp Utilities
Valtavasti turhia kansioita ja niissä samoja tiedostoja,
All Users, Default, Default User, Julkinen, [Käyttäjä].
Nuo kahteen kertaan Documents and Settings ja Käyttäjät kansioissa.
Lisäksi Program Files, Program Files (x86), ProgramData ja paljon paljon muuta. Kaikille vielä paljon eri käyttöoikeuksia. Windows-kansioissa MS omat tiedostot ja muiden ohjelmien tiedostoja sikin sokin ilman omia kansioita.
Onneksi ei ole enää kirjastoja ja suosikkeja explorerissa. Asiat voisi tehdä paljon yksinkertaisemmin ja selkeämmin.
Ei ihme, että Lumian kännykät hukkaavat paljon tehoja kun Nokiat olivat ennestäänkin hankalia käytettävyydeltään. Windows valtavan kokoinen, täynnä reikiä ja niitä paikataan koko ajan.
Kerro nyt sitten mikä se ongelma on?
Metron selainko?
Ei ole Lumiaa tai kasia, luin vaan puhelintestistä. Meinasin ostaa 1020:n, mutta lähes kaikki haukkuivat akun kestoa. Muuten kai nettikin toimii ok, mutta flash ei toimi ja jotain muuta pientä.