Todella kumma.
Kumma paikka tuo savonlinnan ABC
kcncznn
865875
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 86
Vanhimmat
No jos nyt kertoisit edes vähän tarkemmin että MITEN se on todella kumma, etä voisi jotenkin kommentoida.
siinä teidän lähellä. Miksi sinun pitää kommentoida kaikkea mahdollista vaikkei ole kuitenkaan mitään sanottavaa.
Kenelle sinä mahdat höpistä?
Se asiakaspalvelu ja se ruoka.
että asiakaspalvelu ok. Ainoa seikka joka ABC:llä häiritsee ovat joka puolelle räkivät teinit.
Se mitä sanoit noista teineistä on ihan totta, kaahailevat lisäksi alaparkkipaikalla mopoillaan ja pyörillään. Hampparit Apsilla OK, mutta tarkoitin viestissäni "Puhvettia"
asiakas palvelu on todella kurjaa ei voi muuta sanoa miksi työssä jos noin vaikeaa
erittäin huonoa
ei ole ok ette tiedä kaikkea
Joo, sinulta ois pitänyt varmaan pyllykin pyyhkiä, pysy vaan muualla, kukaan ei halua nähdä sinuu. !
ja henkilökunnan käytäytyminen
Hyvin käyttäätyy henkilökunta, kohteliasta ja ystävällistä, ei voi valittaa yhtään.
Asiakaspalvelu ei ole mitään kehuttavaa kaukana siitä
ei pidä tuo väite paikkaa
totta
Savonlinnan Keskustaan Tulee Abc Huoltoasema Entisen Paloaseman Tiloihin 2023 Avautuu Entisen Aapsin Tiloihin Kotileipomo Siiskonen Ja S-market Laitaatsilta
Pitäisi Suunnitella ABC Entisen Kellarpellon Siwan Tiloihin
E ole ABC:n lehtipihvin voittanutta. Ehdottomasti kaupungin parhaita ruokaravintoloita ja saa bonusta!
Voi hitto teitä ! Kyllä Ääslinna on aina nimensä veroinen. Ette tuota pettymystä!! Ei ihme että kaikenmaailman "Mikkelinmiehet" hoitelee teidän eukkoja.
Kiitos oikeasta mielipiteestä Kyllä ABC:n annoksille häviää jokainen keskustan ravintola. Grillipihvi ta pippuripihvi Ala carte listalta edustaa jo parhautta Savonlinnassa. Huonompiosaiset tuskin ovat näitä koskaan maistaneet johtuen verrattain korkeasta hinnasta (17,90)
siis voin sanoa että joskus yritin syödä lehtipihviä mutta hampaat ei pystyny!
Moni siellä syöpi noutopöytee. Maksat ruokas ja sitten toimit ihe lautasten viejänäkkii kaho ku et tiskoomaan jouvu.Myyjät on kyllä nättejä. Vuan outo on noin yljpiätään jokkaine ABC.
Mielestäni pitäisi tämä astioiden kuljettelu lopettaa, kohta siellä on siivous moppi eteisessä, että voit lopuksi sillä lattian mopata, kuraiset jälkesi. Tämä asiakkaiden työllistäminen on hölmöläisten hommaa, jotka sitä tekevät. Itse ainakin maksavana asiakkaana jätän astiat pöytään. Sen kun tekis jokainen niin työllistettäs joku nuori, tai anteeks maahan muuttaja töihin.
Huono suuntaus, tämä ei onnistu kuin Suomessa. Saksassa ruoka kaupassa pakkaavat tavart kasseihin, näin päin se pitäis olla.
pakkaavat talon puolesta tavarat kasseihin. Tavarat mätetään kassalta takaisin kärryihin ja äkkiä uusi asiakas maksamaan. Ei siinä asiakkaalle pakkailla mitään. Ne kassat ovat muuten supernopeita jo silloin kun hinnat pitä näpytellä kassakoneeseen manuaalisesti. Käy ihmeessä katsomassa jos joskus Saksaan asti uskaltaudut.
Olen kuullut minäkin että pakkaavat kassit, mutta ei tietysti kaikissa kaupoissa, se on kilpailu valtti, jota kannattas käyttää suomessakin. Siinä olis nuorille töitä, kuuluu olevan työttömänä. Olisin valmis palvelusta maksamaan, työt tuovat taas verotuloja ja sitämyöten palautuu takaisin kansalaisille. Tyhmää kun jokapaikkaan laitetaan automaatti tai kärri johon laitetaan tavarat ja tiskataan lähtiessä.
Höälmöläisiä ovat jotka tälläistä toimintaa kannattavat, itse rikon sääntöjä ja toivoisin muiltakin kansalaistottelemattomuutta. Kierrän heset ja mäkkärit, apsit, jätän roskat pöytään, josko sillä' työllistäs jonkun jolle työ kelpaa.
mistä te puhutte? En ymmärrä yhtään.
Ensimmäisissä Suomen Lidleissä pakattiin asiakkaiden ostokset myös.
Saksassa yleinen käytäntö. Maksava asiakas on kunkku, ketä kumarretaan.
Suomessa ei.
Sammoo mieltä oon noutopöyvästä. Kasvikset on järestään ollut hyviä eli ei liian kypsiä eikä raakoja, pysyy hyvin kasassa ja on maistuvia. Lihat ja ne keitot mitä olen maistanut on ollut myös noutopöydässä hyviä.
Burgeri puolta vaivaa sama asia kuin muutamaa muuta burgeri paikkaa savonlinnassa eli hampurilaisten kastike on liian etikkainen ja kitkerä. Kaikkia burgereita en ole maistanut mutta uskoisin että se on se sama kastike joka on kutakuinkin jokaisen purilaisen välissä. Ainahan sen voi pyytää ilman sitä majoneesia/kastiketta mikä lie on, mutta mielestäni se kuuluu purilaisiin. Absin kahvista on myös valitettava, huonointa kahvia koko kaupungissa, kitkerää ja etikkaista :D
Mutta yleisesti ottaen ruokapuoli on ihan ok. Vaikka ABC:n tunnelma nyt ei ole koskaan muuten ollut omaan makuun missään päin suomea.
Joo. Ymmärrän kastikkeiden ja kaffen etikkaisuuden kyllä..Liikoo on etikkoo, varsinkin purilaisten mäjönääsissä. Hoh! Kunnon mäjönääsi ei oo mikään hiton suolakurkkupurkin veden makuinen litku.
Vaan kohtahan siitäkin tietyst saahaan uudestaan riita pystyyn ja kaikki mahdollinen asiaan kuulumaton messiin..
Sovitaanko nyt heti alkuun niin, että ei puhuta ravintolasta jos tarkoitetaan eineksiä lämmittävää liikenneasemaa. S-ryhmällä ei ole olemassa yhtään kunnon ravintolaa, ne on kaikki näitä eineksiä ja pussikastiketta paikkoja. Suosikaa OIKEITA ravintoloita joissa ruoka tehdään alusta loppuun paikanpäällä.
Oot hiton oikeessa, tehdas lämmitteitä Absilla
On sielä apsila hyvän juustokakun, möttösten ja etikkakahvin lisäksi näpäköitä myyjättäriä myös.
Hei juipit,
Kenekään ei tarvitse ABC ravinteliin mennä jos ei taho.
Turha sitä on täällä itkee.
Ketähän nää jutut itkettää, ihmettelen. ovat vain mielipiteitä.
oli muuten helevetin hyvää lihapullia ja perunamuussia tänään että menkä
Ns. " hienoilla" ravintoloilla hätä, kun kansankuppila ABC tarjoaa halpaan hintaan kaupungin parhaat safkat. Kattokaa peiliin ja hinnastoon ja asiakasmääriin.
Hyvä paikka, nii kuin kaikki Osuuskaupan paikat !!
Onko siellä Clory hole
Ai ai ai.... Glory Hole..... persesilmä..... siitähän Fred ja Dustin puhuvat alvariinsa Gold Rush ohjelmassa, tosin tarkoittavat kaivantoaan....
on se erittäin kumma paikka varsinkin sisällä myynistä vastaava henkilö on kuin pikku lapsi joten ette tiedä kaikkea mitä siellä tapahtuu . en suosittele kenelekkään käydä savonlinnan abc
Höpö höpö, älä haasta joutavia !
Kuka käy jossain apsilla?
Kävin kolme vuotta sitten kesällä ulkopaikkakuntalaisena Savonlinnan ABC:lla perheeni kanssa lounaalla. Jäi kyseinen karjalanpaisti-lounas syömättä, kun oli niin kelvoton. Käytiin yhdellä ovenavauksella syömässä 3 kertaa: ensimmäisen, viimeisen ja ainoan kerran.
Eilen kävin, todella hyvä ruoka ja palvelu kaikin puolin muutenkin hyvää. Monesti mietin, mitähän nää jotkut oikein vaativat kun mikään ei kelpaa ? Jos henkilökunta on iloista ja nauravaista, se ei ole hyvä, jos henkilökunta on hiljaista, se ei ole hyvä, ruoka ei satu vaikka ois millaista ? Paikka ei ole hyvä?
Ei se paska kullaksi muutu kolmessa kaan vuodessa. Tee neropatti vaika testi!
Kyllä siellä hyvä ja edullinen ruoka on, moni käy syömässä.
suomen huonoin abc
Ihan samanlainen ABC kuin muutkin. Siistimpi kuin monet etelä-Suomen apsit ja mukavat näköalat!
on todella kumma paikka en moista ole koskaan nähnyt, joten en suosittele kenellekään koko abc paikkaa
Älä jauha joutavia valheita! !
Tankkasin eilen. Ihan ok tankkauspaikaksi. Mitä te valitatte?
Hyvä on myös sisältä, ei mitään valittamista.
ABC-asemien ruokaa ei voi kyllä kehua.
hauskaa että jotkut tampiot on noissa paikoissa häitäkin viettäneet.
Tosin jos et paremmasta tiedä,niin olet onnellinen.
S-ryhmä yleisesti ottaen jos melkoista juntti menoa,vain tahdoton lauma-eläin pitää sitä hyvänä asiana.
Bonukset,hah hah haa....
Sinä taidat olla todella kaiken tietävä pas..! ! Mutta onneksi munaat itsesi täällä.
Eipä tuota K ryhmän paikkoja voi kehua yhtään, täyttä kuraa kaikki. On Abc vaan kyllä paras !
Pia on näköjään poistattanut ketjusta 11 viestiä mutta ymmärtäkää sitä. Kirjoitteli aikoinaan nimimerkillä CzzC.
No onhan ne poistettava kin, kun kaikki hölmöt kirjoittelee mitä sattuu.
Henkilökunta on Abc asemalla loistavaa, kohteliasta ja mukavaa. Mitään valittamista ei ole ollut koko toiminnan aikana .
Juuri henkilökunnan takia lopetin käymästä kyseisessä paikassa.
Oletpa hankala ihminen, ehkä onkin parempi että jökötät vaan kotona.
Puupiä kansoo.
Vein kaksi apsin lehtipihviä suutarille kenkien pohjiin laitettavaksi. Ammattihenkilö totesi että ikuiset pohjat jos vain ompelukoneen neula kestää ne kiinnittää.
ABC Savonlinna Lakkatetaan Laitaatsillassa ABC Savonlinnaan Tiloihin S-market Ja Yhteyteen Kotileipomo Siiskonen Remontoi Tiloja ABC Savonlinnan Tiloja Muutetaan S-marketiksi ja Muut Tilat Kotileipomo Siiskoiselle Piemet Kahvilatilat
Mihin Käytöön Savon Apteekki Remontoi Entisen ABC Savonlinnan Kabinetin Tilat ja Kokoustilat Otetaan Apteekin Käytöön
Elekeä nyt. APSin takahuoneessa oun nussinu montoa myyjätärtä. Se homma niilä käöttää kyllä. yks haki kerran liukastetta hyllystä ku ei meinannu sopia muuten
ei kumma kun lopetti kun liikaa meni liukastetta
Oli kumma paikka, joo.. Mittarit alapihalla ja varsinainen ABC yläkerrassa. Ei tainnut monikaan tankkaaja viitsiä kivuta kahville tai syömään. Oli sarjassa Suomen typerimmin suunniteltuja bensa-asemia, ei ihme ettei kannattanut.
Tällaisiin hölmöilyhin ne meidän asiakasomistajien rahat katoavat. Melkein toivon, että tilalle tulevalla S-Marketilla olisi sama kohtalo. Ehkä ei, mutta mahdollisesti se tappaa ainakin Pihlajaniemen K-Marketin.
Iso harmi, jos ainoa lähikauppa lähtee.
Toivotaan, että uusi S-Market tuo alueen lähikaupoille kilpailua ja pitää kiskurihinnat kurissa.
Jokainen valitkoon mieluisensa kaupan palvelut.
Kiskurihinnoista ja niiden kurissapitämisestä viisi sanaa: Ennen Lidliä ei ollut kilpailua.
Pihlajaniemen Seurakuntakeskus Lopetaa Toiminnasta Pois Tilalle Tulee Pihlajaniemen Koulun Iltapäiväkerho
Kuulema Nestori & Norppa ravintola tulee.
Luvassa Tanssilava , Striptease , iskelmä ,. Eurodance ja edulliset hanajuomat.
Oli se, todella kumma.
Ei kumma, että apsi lopetettiin. Kumma, että kesti lähes 10 vuotta. Ei kumma, että nyt tulee ässä tilalle. Ei kumma, kun salekaan ei kannattanut. Kumma, jos s-marketti kannattaa. Ei kumma, jos Siiskosen lounaspaikka ei kannata. Kumma jos kannattaa. Ei kumma, jos olen väärässä.
Savonlinja Oy 703, XHF-793 Scania L94 Ikarus Savonlinnan Paikallisliikentseen 2024
Pistetään Apteekki Lopetaa Kokonaan Apsin Tiloista Pois Ei Kumma Tilalle Kaupunginlaisten Olohuone
ABC on LOPETTANUT.
YksjasamaISOKIRJAINkaheli Vaan JATKAA.
Oli se, todella kumma.
Ei kumma, että apsi lopetettiin. Kumma, että kesti lähes 10 vuotta. Ei kumma, että nyt tulee ässä tilalle. Ei kumma, kun salekaan ei kannattanut. Kumma, jos s-marketti kannattaa. Ei kumma, jos Siiskosen lounaspaikka ei kannata. Kumma jos kannattaa. Ei kumma, jos olen väärässä. Ammattivaruste Muuttaa ABC alakerran Tiloista Pois Savonlinnan Keskustaan Tiloihin Tulee Kuntosali Ja Entisen Apsin Ravintolaportaat On Pystyssä Pääsee Vanhan Apsin Keittöstä Portaat Alas Ammattivarusten Tiloihin
Pihlajaniemen K-Marketin.
Iso harmi, jos ainoa lähikauppa lähtee. Pihlajaniemen K-market Uudistaa Kauppaa Ja Remontoidaan
Hieno ABC On Historiaa. Tulisi Uusi Hieno SMarket Ja Pelastaa LänsikesKuksen. Tuliksi Pauli Ja Perustaisi LaitaatSillan Taistelun MuistoMerkille KioskiN.
LÄÄKKEET!
Entisen ABCn Tiloihin Kotileipomo Siiskosen Ravintola ja Kotileipomo Siiskonen Sillanpiipun Kahvila ja Kivipizzauunissa Paistaa Pizzoja ja Hampurislaisia ja Ranskalaisia ja Leipomotuottetta ja Entisen Aapsin Kabinetin Tiloihin Laitaatsillan Nuorisotila ja Peliluola ja Entisen ABcn Vessa On Uudistettu ja Entisen Keittön Tiloihin Nuorisopeliareena ja Entisen Ammattiarusten Tiloihin Länsipuolen Kuntosali ja Entisen ABC Vuokratiloihin S-marketin Oma Puoti ja Paistopiste ja Kahvila Ja S-marketin Uusi Pizzeria
Matkailijana täytyy sanoa, että paikallisen osuuskaupan päätös lopettaa apsi oli aivan perseestä. Matkailukaupunki, eikä liikenneasemaa osuuskaupalla! Minkälaisia talipäitä siellä oikein on?
Savonlinna on matkailukaupunki vain vajaat 2 kk vuodessa. Väki vähenee ja ikääntyy ja se tarkoittaa, että ABC ei täällä kannata. Hävinneet on muutkin oikeat huotoasemat, jäljellä on enää Miekkoniemen Shell.
Koko Sln apsin konsepti oli jo alkujaan päin peetä. Mittarikenttä alapihalla ja myymälä-ravintola yläkerrassa. Sinne ei monikaan tankkaaja viitsinyt kivuta, saati lähteä kiertämään autolla rakennuksen yläpihalle, jossa pääsisäänkäynti sijaitsi.
Nyt apsin paikalla on julmetun suuri S-Market. Hiljaista on sielläkin, käyneekö sille kuten apsille?
Sexikäs paikka.
Joo, ukrainalaisia päivystää.
Menkää töihin pummit.
Me ei tee paperilla työtä. Vastaanottoraha hyvä. Suomimies hyvä.