Sähköiskuja aivoissa?

Tuleeko kenellekään muulle tuntemuksia kuin aivoissa tapahtuisi sähköisku, kun liikuttaa katsetta horisontaalisesti silloin, kun masennus on alkamassa? Pahoitin mieleni tänään iltapäivällä ja olo muuttui itkuiseksi ja masentuneeksi. Pari tuntia sen jälkeen tuntuu siltä, että aivoihin tulisi sähköiskuja, kun katsetta liikuttaa horisontaalisesti oikealle ja vasemmalle ja päinvastoin.
146150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Sulla varmaan liittyy pääkipu masennukseen. Joskus kun oon sairaana, kun silmiä liikuttaa, käy päähän, mutta melu ei siihen vaikuta.
Semmonen yleinen kierrehän on, että psyykkiset vaivat pahentaa fyysisiä ja toisinpäin.

Äänestä

Siis minullahan ei koskaan ole päänsärkyä. Ei ole tälläkään hetkellä. Mutta kun tapahtuu jotain, joka saattaa aiheuttaa reaktiivisen masennuksen, niin ennen kuin tunnetila muuttuu masennukseksi, niin sitä edeltää se, että silmien liikuttaminen vasemmalta oikealle tai toisinpäin tuntuu siltä kuin aivoissa tapahtuisi sähköiskuja. Nimimerkki zxcvb3 on aivan hakoteillä vastauksessaan. Mitään kipua ei tunnu.

Äänestä

Hei.

Mä sairastan vaikeaa masennusta sekä vaikeaa epilepsiaa. Tämä ei nyt varmaan ole sama asia, mutta mulla on paljon poissaoloja epilepsian takia ja jos esim olen tietokoneella niin saatan yhtäkkiä havahtua siihen, että en ole läsnä ja sit tulen takasin jostain muusta maailmasta.. tai jos vaan istua möllötän sohvalla niin sama juttu voi tulla siinäkin etten oo läsnä paikalla.. eli poissaoloja kohtalaisen paljon. Ne ei oo aina kivoja kun ei ota selvää et mis oon:D Sit tulee paljon deja vu ilmiöitä mulle eli tunne siitä, että tämä on tapahtunut jossain aikaisemmin. Se voi olla, vaikka kohtaus elokuvasta, että tämän kohtauksen olen nähnyt jossain muualla ja täsmälleen samalla lailla käy elokuvassa ja huom. en ole etes nähny elokuvaa tai mitään trailereita kohtauksista ennakkoon niin miten voi olla mahollista? ja paljon muutakin samaa mitä en jaksa selittää.

Äänestä
  • No en ole koskaan saanut sähköshokkihoitoa. Tosin olen huomannut, että minulle tulee ajoittain black-out,esim. aamulla nappaan herätessä sängyn vierestä pari nenäliinaa viedäkseni ne roskikseen. Lasken ne keittiön tasolle ja ajattelen, että käyn vessassa ja sitten tulen laittamaan na roskiin. Sitten hetken päästä tulen keittiöön laittaakseni ne roskiin, ihmettelen, että missä ne roskat ovat, jotka äsken ajattelin heittäväni roskiin. En tiedä mistä on kysymys.

    Äänestä

Miksi ihmeessä -11 peukutusta aloitukselleni? Kuvitteletteko, että kyseessä on jokin feikkialoitus? Kun ihan oikeasti minulla on ja on ollut näitä sähköiskutuntemuksia. Eikö kenelläkään muulla ole tai ole ollut? Mielialalääkitystä on, mutta ei kai se tällaista voi aiheuttaa, kun oire liittyy selvästi tilanteeseen eli on reaktiivinen.

Äänestä

Onpa tämä outo palsta, kun saa tuollaisen määrän miinuspeukutuksia. Kun kerroin vain, mitä oireita minulla on ja on ollut ja kysyin, onko kenelläkään muulla ollut vastaavia oireita. Kertokaapas keskustelupalsta, jossa voi _asiallisesti_ keskustella depressioon liittyvistä oireista? Kun ei tämä palsta näytä sellainen olevan. Kuvittelin, että täältä voisi saada vertaistukea.

Äänestä
  • Kellään ei ole ollut moisia oireita, Niinpä et ole saanut vastauksia. Sen sijaan lääkkeiden lopettamisen yhteydessä sähköiskutuntemukset ovat enemmän sääntö kuin poikkeus.

    Eri asia on tietysti tuntoharhat, joita voi olla skitsofreenikoilla. He tuntevat omituisia tuntemuksia tai kosketuksia kehossaan ihan samalla tavalla, kun voivat kuulla ääniä tai nähdä halluja.

    Miksi liikuttelet silmiäsi horisontaalisesti puolelta toiselle, jos sähköiskut ilmenevät silloin? Pidätkö niistä niin paljon, ettet voi olla liikuttamatta silmiäsi?

    Äänestä

  • Hei. 2 päivä sitten minulle jotain tapahtui aivoissa ihan kun saisi sähköiskun ja minuun kädet säpsähti iteksen nosivat ilmaa?

    Äänestä

Se on joku yksinään spämmäillyt sitä miinuspeukkua. Ja ei muuten ole semmoista palstaa, maailma on hirveä.
Vaikka se napsahtelu ei satukkaan, se voi silti liittyä maksennuksesta tuleviin fyysisiin oireisiin. Jos se on joku supererikoinen sairaus-syndroomajuttu, silloin ei voi, kun kokeneet auttaa ja niitä on varmaan harvassa täällä.

Äänestä

Onko sulla lääkitystä, tai oletko lopettanut jonkin lääkkeen lähiaikoina? Tuo sähköiskukokemus on ainakin mulle erittäin tuttu. Sitä ongelmaa oli joittenkin lääkkeiden kanssa sekä alottaessa että lopettaessa lääkityksen. Niihin liittyi myös blackout tyyppistä juttua.
Kilpirauhasen vajaatoimintakin voi aiheuttaa tuon tyyppistä. Mulla se todettiin vasta, kun ei oikein pystynyt enää jalkeilla olemaan. Rupes päässä jotenkin napsamaan vähän saman tyyppisesti kun lääkkeen kanssa. Arvot oli kyllä vielä viitearvojen sisällä juuri ja juuri, mutta diagnoosi selvä. Nyt on ollut pysyvä tyroksiini lääkitys useamman vuoden, eikä enää ongelmia.

Äänestä

Mulla aiheutti hirveitä ''sähköiskuja'' päässä kun käytin venlafaxin- nimistä lääkettä. Se oli aika tuskaa. Jotkut lääkkeet voivat aiheuttaa vaikka mitä sivuoireita, joskus luullaan sitten että ne on psyykkisiä oireita. Mutta kuka tietää. Kannattaisi puhua asista lääkärille ja selvittää syy. Jos syytä ei löydy, olet todennäköisesti hullu!

Äänestä
  • Kuten joku tuossa ylempänä totesi, maailma on hirveä. Sitten joku haukkuu hulluksi. Parempi taitaa olla toteuttaa suunnitelmani lähteä täältä teidän paskiaisten kansoittamalta maapallolta. Kymmenen lihasrelaksanttia kuulemma vie hengen. Pari Imovanea alle, niin lähtö tapahtuu nukkuessa. Te kusipäät voitte jatkaa muitten ihmiseten elämän tekemistä helvetiksi.

    Äänestä

Liittyy syömiisi lääkkeisiin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ompikuusi kirjoitti:

Tuleeko kenellekään muulle tuntemuksia kuin aivoissa tapahtuisi sähköisku, kun liikuttaa katsetta horisontaalisesti silloin, kun masennus on alkamassa? Pahoitin mieleni tänään iltapäivällä ja olo muuttui itkuiseksi ja masentuneeksi. Pari tuntia sen jälkeen tuntuu siltä, että aivoihin tulisi sähköiskuja, kun katsetta liikuttaa horisontaalisesti oikealle ja vasemmalle ja päinvastoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu