Vaimoni ei halua kertoa nuoruuden suhteistaan

Onko minun vain tyydyttävä siihen, että ne on salaisuuksia? Kirjoitin yhdelle miehelle ja hän pyysi anteeksi vaimoni hyväksikäyttöä nuorena.
24249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

ooookkonää aivan täysipäinen, mitä helekuttia aikasemmat suhteet enään merkitsee kenellekkää, hänhän on nyt sun vaimo,

Äänestä

Monennettako kertaa sama satu.

Äänestä
  • Olen myös lukenut tämän saman sairaan tarinan ja muistaakseni hän kirjoitti silloin vaimonsa veljen raiskanneen??? Sairas on tämä kirjoittaja. Menisi todellakin itse terapiaan tai ainakin eroaisi vaimostaan.

    Äänestä

Pilaat avioliittosi tuollaisella nuuskimisella. Tällä iällä on kai pitkä liitto takana? Lopeta hyvän sään aikaan tai huomaat olevasi kohta yksin.
Itse en muistele menneitä, nuorena tuli suhteita, mutta ei kovin monta. Kaikki hyviä, elämä vain erotti.

Äänestä

niin että kirjoitit jollekkin vaimos exälle
no joo ja minkähän takia menit kirjoittaan
ja mitä se sua kiinnostaa hänen entiset suhteensa
vai vetooko se sun vaimos jossain asiassa johonkin entiseen
ne on tekosyitä
turha niitä mennä kaiveleen
saat ittelles vaan pahan mielen
mää luin ekan kerran tän sadun
jotenkin ei tunnu kovin todenperäiseltä.

Äänestä

Olet aika mustasukkkainen tyyppi. Kun aloitetaan seurustelu ja mennään avioliittoon, niin pitää tehdä selväksi: menneen talven lumia ei sitten enää ole. Minusta on jopa epäkohteliasta alkaa kertoilemaan kumppanilleen, kenen kanssa on hengaillut.
Ei minusta tuntuisi kivalta jos tietäsin, että exäni kertoo minusta kumppanilleen. Jos joskus vielä seurustelen, niin sen pitää olla selvää, että menneitä ei sitten udella tai kaivella. Pidän tosi törppönä miestä, joka kertoilee naissuhteistaan senhetkiselle kumppanilleen.

Äänestä

Varmaan hirvittävää olla dementoituneen, ilkeän ihmisen aviopuolisona.

Äänestä
  • Tuskinpa sairaus kuin sairaus on mukava kumppani, mutta kun joillakin rakkaus kestää kaikki vastoinkäymiset.

    Äänestä

  • elämää+erotiikkaa kirjoitti:

    Tuskinpa sairaus kuin sairaus on mukava kumppani, mutta kun joillakin rakkaus kestää kaikki vastoinkäymiset.

    Rakkauteen ei kuulu 60 ihmisillä nuoruuden rakkauksien esiinkaiveleminen ja niistä ristikuulustelut.

    Äänestä

  • Rimmir tänään kirjoitti:

    Rakkauteen ei kuulu 60 ihmisillä nuoruuden rakkauksien esiinkaiveleminen ja niistä ristikuulustelut.

    Ei kaikki kirjoitettu ole totta.

    Äänestä

Olet ennenkin tästä kirjoittanut. Miksi et hakeudu keskusteluryhmään tai muuten terapiaan asiasta, kun ollaan sentään jo tällä iällä.

Äänestä

Mitä hittoa sulle kuuluu mitä muijas on ennen sinuu touhunnu , ei hän viel sinun ollu silloin . Taitaa kaihertaa oma nolo menneisyys ja yrität löytää vaimostas jotain syyteltävää että tuntisit ittes vähän puhtaammaks . Herra Juurinen on harhateillä .

Äänestä

Eihän se kivaa ole, ei. Meillä ei ole salaisuuksia, nauretaan yhdessä kun muistellaan nuoruuttamme, ihania ja vähemmän ihania rakkaustarinoitamme.

Äänestä

Rakastavilla ei ole salaisuuksia. Tietenkin kerron kaiken, mitä kumppanini halua ja kestää kuulla.

Äänestä

Yleensä vanhoja ei kaivella, onnellisessa avioliitossa on paljon muutakin jutunaihetta. Mutta oottele vaan rauhassa leskenpäiviä. Tilanne on tavallaan toinen. Meillä on kummallakin oma menneisyytemme ja onnellinen avioliitto koettuna. Keskustelemme myös muista suhteistamme. Ihan lämmöllä, kummallakin on mielenkiintoinen menneisyys.

Äänestä

Vaimosi taitaa olla aika viksu ihminen ,

Äänestä

Mitä h-ä sinä niillä tiedoilla teet? Ja jos vaimo ei halua kertoa, se ei kerro vaimosta mitään, mutta arvaas kenestä se kertoo?

Äänestä

ei kai nyt kukaan elä ketään varten koko ikäänsä eli kaiken varalta sille oikealle..

Äänestä

Mistä sait tietää sen miehen osoitteen ja mitä tarkoitat hyväksikäytössä? Raiskasiko hän vaimosi?

Äänestä
  • Oikeinko tosissasi kyselet :((( olisit hyvä ihminen hiljaa.

    Äänestä

  • dhjklmn kirjoitti:

    Oikeinko tosissasi kyselet :((( olisit hyvä ihminen hiljaa.

    Miksi? Itsepä tuo aloitti.

    Äänestä

Olen mennyt tämän otsikon ohi monasti haluamatta avata.

Pelkäsin, sillä mieheni kuoleman jälkeen yritin jatkaa hänen kanssaan aloittamaani harrastusta ja silloin pelasin erään kentällä seuraani lyöttäytyneen miehen seurassa ja hän kertoi elämästään ja pitkästä hienosta koulutuksestaan ja urastaan,
ja kertoi, miten nainen oli aina hänet jättänyt.

Vähtellen olin ihan että "kauheita naisia!"

Hän käyttäytyi täydellisen herrasmiehen tavoin, kävimme paljon tanssimassa, mutta meidän oli aina hänen mielestään istuttava vierekkäin koko ajan.

Usein hän sanoi, että sitten, kun pääsemme yhdessä asumaan...!
Sekin hetki sitten koitti, ostimme asunnon 50 / 50.

Kun hänen mustasukkaisuutensa vähitellen osoittautui sairaalloiseksi, toivoin vain pääseväni hänestä irti ja vapauteen! En jaksa kertoa, millaisia ne ulkomaanmatkat ja kaikki muukin oli, hän oli aivan hullu.

Vaikea oli päästä eroon. Kun viimein asunto oli myyty samaan hintaan millä oli ostettukin, pari vuotta me siinä asuttiin, ja kun rahat oli tasattu, minä ostin itselleni uuden asunnon ja muutin pois. Eräs sukulaismieheni lahjoitti ja asensi oven turvalukon,
turvaketjun, saranatapit ja kurkistusikkunan oveen. Kun tavarani olivat sisällä, ja turvalukko kiinni, huokaisin helpotuksesta.

Jos ette ole kokeneet sairaalloisen mustiksen kohteena olemista, niin älkää kirjoita vähättelevää mielipidettä!

Vielä seuraavana joulunakin tuli häneltä levy hänen itselaulamiaan lauluja levylle tallennettuna.
En ole sitä kuunnellut.

Äänestä

Ja täällä sitä yleismies vaan naisellisesti jatkaa tarinaa.
Kauhea yritys on päällänsä.
Ihan monellakin aloituksella.

H.

Äänestä

Joka vanhoja muistaa sitä tikulla silmään. Eikä ole järkeä muistella toisen ihmisen vanhoja, hyvä kun muistat omasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erkki Juurinen kirjoitti:

Onko minun vain tyydyttävä siihen, että ne on salaisuuksia? Kirjoitin yhdelle miehelle ja hän pyysi anteeksi vaimoni hyväksikäyttöä nuorena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu