Onko kenelläkään muulla lähtenyt jo 5v maitohampaat?
Meidän 5,5v heiluu kumpiki etuhammat ylhäältä, tyttö sanoo ettei ole sormella heilutellut, kielellä vain kiva heilutella.
Toinen hammas pienestä ihosuikaleesta kiinni eli tänään tai huomenna lähtee, toinen vähän enemmän kiinni mutta kun koskettaa niin keikkuu ihan kunnolla.
Luulin että ne alkavat lähtemään vasta noin 7-8v.
Haluisinkin tietää onko ketään muuta jolla olisi näin aikaisin lähtenyt vai ollaanko ainoita :D
5,5v tytöllä lähtee jo hampaat..outoako?
5
465
Vastaukset
- fdkhg,
Olen ollut päiväkodissa harjoitteliana 9kk eskari-ikäisten(5-6v) ryhmässä ja lähes kuukausittain joltain lähti hammas tai jonkun hammas heilui niin että sen lähtemistä odotettiin innolla!
- kuusi jo poissa
Meillä lähti pojalta ensimmäiset kaksi alaetuhammasta ennen kuin ehti täyttää 5. Siinä 5,5v aikoihin lähti yläetuhampaat ja heti täytettyään 6v lähti alhaalta vielä kaksi. Näyttää aika hauskalta nyt, kun on isot rautahampaat alhaalla, niiden vieressä tyhjät kolot ja yläetuhampaat eivät ole vielä kokonaan nousseet vaan ovat sellaiset nysät :)
Juttelin asiaan liittyen hammaslääkärin kanssa, tosin tyttärestämme, jolle tuli ensimmäiset hampaat 3kk iässä. Hammaslääkäri käski tuolloin varautua siihen, että jos maitohampaat tulevat aikaisin, ne myös lähtevät aikaisin. Pojallemme ensimmäiset hampaat tulivat 6kk iässä. Joten pitänee varautua siihen, että tytöltä alkaa hampaita putoilla 4-vuotiaana, toivottavasti ei aiemmin. - ...
Avaaja, luulosi on ollut täysin väärä. Meidän lapsilta ekat hampaat ovat lähteneet 5-6-vuotiaina. Vain harvoilta lähtee ekat hampaat niinkin myöhään kuin 8-vuotiaana.
- normaalia on
mulla eskarivalokuvassa (vajaa 6v) komea puoliksi puuttuva hammaskalusto. Eli joo, ekat hampaat vaihtuu tuossa noin 6v iässä keskimäärin :)
- ¨'äåpöloikjuyhgtrfde
Tyttäreltä lähti alaetuhampaat, ennen kuin ehti täyttää 5v. Nyt on parin kk:n päästä 8v. ja yhteensä 11 hammasta jo vaihtunut... Alakulmahampaat ja alhaalta yksi poskihammaskin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1296238Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745712241Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk381495Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1121308Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna881165Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481035- 661028
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll64990Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.27958- 64946