no nyt se viikonloppu oli milloin etelä-suomessa vasta olisi pitänyt vaihtaa talvirenkaat.
ajoitte aivan turhaan 100 päivää nastarenkailla ,eilen ja tänään olisi ollut hyvä aika ne laittaa niin kuin minä tein ,kesärenkailla ajelin vielä aamulla mökille jossa talvirenkaat alle,ei sen puoleen ettenkö selviäisi näistä keleistä vaan siksi että ei kesärenkailla pääse enää jyrkimpiä pikkuteiden mäkiä ylös.
eikä poliisit pysäyttänyt vaikka 42 päivää oli kesänakit laittomasti alla (niin olisi pitänyt olla sadoillatuhansilla muillakin)
eli ensi-talvena seuratkaa tiedotuksiani milloin NE RENKAAT laitatte alle,RENGAS GURU se tietää kun katsoopi ulos ja tuumii ett nyt se talvi tuli,vittu siihen mitään TRAFIA tarvita ääliöt !!!
ajoitte aivan turhaan 100 päivää nastarenkailla ,eilen ja tänään olisi ollut hyvä aika ne laittaa niin kuin minä tein ,kesärenkailla ajelin vielä aamulla mökille jossa talvirenkaat alle,ei sen puoleen ettenkö selviäisi näistä keleistä vaan siksi että ei kesärenkailla pääse enää jyrkimpiä pikkuteiden mäkiä ylös.
eikä poliisit pysäyttänyt vaikka 42 päivää oli kesänakit laittomasti alla (niin olisi pitänyt olla sadoillatuhansilla muillakin)
eli ensi-talvena seuratkaa tiedotuksiani milloin NE RENKAAT laitatte alle,RENGAS GURU se tietää kun katsoopi ulos ja tuumii ett nyt se talvi tuli,vittu siihen mitään TRAFIA tarvita ääliöt !!!
Vastaukset 22
Vanhimmat
Oletko koskaan ajatellut miten helppoa on olla jälkiviisas??? Jos et niin nyt se pitäisi sinullekin selvitä.
pitää suunta näyttää ,ilmatieteen laitos kuura poliisi accuweater TRAFI PLUS SATA MUUTA PASKAA JAUHAVAA viranomaista neuvoo jo SYYSKUUN lopussa vaihtamaan talvirenkaat, kun minä rengas guruna tiedotan jus eikä melkein milloin se talvi alkaa SAATANAN ylivainiot !!!
Kannattaisi aluksi hankkia vaikkapa aapinen, josta selviää esim. yhdyssanojen säännöt.
Oikea kieliasu lisää jutun uskottavuutta kummasti.
Lauseen aloittaminen lisää kirjoituksen luettavuutta kummasti. Asia joka alakoulussa äidinkielentunneilla ensimmäisenä opetettiin oikeinkirjoitusta opetettaessa. Joillekin se on liian vaikeaa ymmärtää tai osata. Silti rengasasioissa esitetään olevansa lähes joku messias tai jumalaa vastava. Tuolla järkimäärällä on turhaa edes yrittää opettaa muita. Edes renkaista! !
Ja viisastelijoille että tarkoitin lauseen aloittamista isolla alkukirjaimella!
ei tässä kerkiä aapista lukemaan,on niin paljon eri viranomaisia joita pitää opastaa ja kaiken lisäksi satoja tuhansia HUIPPU TYHMIÄ ETELÄ-SUOMEN AUTOILIOITA (lue holhottavia) siinä se on tämäkin syksy mennyt ja vittu ei ne mitään opi,vuodesta toiseen nastarenkaat jo syyskuun lopusta alla.
rengasguruna (onko hyvä ) olen koko viime vuoden toitottanut tätä rengas asiaa,mut ei oteta vaaria, ei mennään jonkun kahelin opin mukaan joka on nähnyt VITTU KUURAA heinäkuun lopulla lapissa ja nää etelän mulkerot kilvan vaihdattamaan nastarenkaita alle.
guru vaihtaa heti kesärenkaat alle,on se sit ensiviikko tai seuraava,ei tässä maaliskuuta odoteta.
ps.ajan noin 5-6 000 km joka kuussa 2 milliä takana jo. (kaikki tieto rengas-asioissa tulee 9 rengasgurulta.!!
Kaltaisesi itsestään liikaa kuvittelevat ovat sitä porukkaa joiden "osaamisesta" saadaan päivittäin lukea mediassa kun taas on suistuttu ojaan pyöritty vastaantulijan kaistalla, pyöräytetty auto sillanpilarin ympärille, törmätty toisen perseeseen jne...jne... Ja kaikki vai puutteellisen rengaspidot takia. On kuviteltu liikaa itsestään sekä renkaistaan!!
en ole kolaroinut nastarenkailla enkä kesärenkailla ,toiset jopa autiolla moottoritiellä pääsevät kaiteisiin,sinä teuras-jäte et vain myönnä että olet ajanut nastarenkailla jo syksystä asti,TÖRMÄILE sinä poikakaverisi perseeseen sullahan sitä pitoa tuntuu löytyvän hinttejen hintti.
no onneksi täälläkin on jokunen joka luottaa guruun ja vaihtaa OIKEAOPPISESTI renkaansa vasta sitten kun se OIKEA TALVI TULEE, nyt se tuli vasta 11.1-2014.
kohta avaan puhelin palvelun jossa saatte kysellä milloin kesärenkaat alle? toivotaan helmikuuta,eix ollukkaan kivaa,toukokuun vaihtaja !!!
Jo kirjoitustyylisi ja puutteellinen kirjoitustaito on sellaista ettei kaltaisellesi kannattaisi vastat yhtään mitään. No internetin suojista sinäkin uskallat turpaasi aukoa. Kenellekään kun sinun ei mitään tarvitse konkreettisesti todistaa. Ja se mitä väitit/kuvittelit minun ajoistani ja renkaista meni kyllä totaalisesti pieleen. No jatka silti vaan guruilemistasi. Kirjoitustesi taso pitää huolen ettei aivopierusi juuri ketään kiinnosta.
joo kaksi vastaa jutteli saunassa keskenään (vastat) paha kirjoitus virhe .
sitten asiaan,no sulle voin ihan konkreettisesti todistaa seuraavaa,vaihdoin kesärenkaat talvipyöriin vasta 12.1-2014 (useita todistajia löytyy) voin haastaa sinut ajamaan kuukausittain vaikka 5000km kesärenkain,vaikka huomisesta alkaen (asun pks-seudulla)
on tuolla liikenne palstalla jossa asiaa jauhettu enemmänkin ( 9 ja jne.) aika paljon luku kertoja kuin monella muulla viesti ketjulla.
no kerro jotain faktaa autoilustasi ,esim.milloin vaihdoin talvi/kesä pyörät (vaihdoitko itse) paljon ajat kk:ssa ,tai vuodessa
paskan jauhantaahan tää S-24 on ,.mutta on se hyvä että joku erehtyy lukemaan ,voi olla ettei ensi syksynä ihan heti nastoilla ajele (jos ajattelee järkevästi)
Joulukuun eka viikonloppu vaihdoin talvirenkaat perheen mmolempin autoihin.
Vuodesta -87 heti armeijan jälkeen olen ajanut kuorma-autoja ja vuodesta -92 suomalaisen öljyfirman säiliöajoneuvoyhdistelmää. 85000-115000 km vuodessa. Siinä pähkinänkuoressa autoiluhistoriani.
Homoilu historiaa sulla sitten riitääkin!
No nyt keskusteluun tuli mukaan oikeia nero joka heitti sen pakollisen homottelu-kortin pöytään taas kerran. Mielenkiintoista olisi tietää millä ajatusmallilla jokaiseen ketjuun ilmestyy vöhintään yksi joka ottaa esiin ja kyseenalaistaa porukan seksuaalisen suuntautumisen. Joillekin se homottelu on vaan niin suuressa osassa elämää ettei siitä voi olla kirjoitttamatta. Ja kun itse keskustelunaiheeseen ei ole mitään kommentoitavaa ja silti on huomiota saatava palstalla niin homottelullahan sitä huomiota saa. Harmi sinulle varmaan että olen tylsä hetero vaan!
ei susta taida olla tänne h-auto puolelle kisaamaan,jos olet rekkamiehiä,no mun jutut poistetaan heti kuorma-auto puolelta kun mainitsen vain sanat, LIHAPIIRAKKA,PUUKENGÄT,VIIRIT.
hyvä jos joulukuussa vaihdoit renkaat vasta perheen molempiin autoihin,hä meninkö vipuun ,eikö se puoliso ollutkaan nainen,yleensä naiset haluaa talvipyörät jo syyskuussa,vai lukiko mmolempiin (taas kirjoitus virhe) nyt joku mättää.
ps.ei se että on rahtari takaa että on kaiken taitava rattimies,toinen ajaa valtaväyliä ja samoja teitä vuodesta toiseen,toinen esim.(minä) ajanut 2 milliä jos jonkinmoisilla teillä ,sorateitäkin abaut noin 300 000 tkm.
Siitä on jo vuosi kun ajoin nastarenkailla. Viikon ajan.
Vaihdoin autoa ja siinä oli Hakkapeliitta 5:t.
Ilo uudemman auton hankinnasta muuttui muotoon "mitä minä oikein meninkään tekemään" kun 80 km/h nopeudessa renkaat pitivät melkoista ulinaa. No, asian sai korjattua vaihtamalla kitkat alle. Korjauskustannus oli vain noin 250 euroa kun huomiodaan että niillä vitosilla olisi voinut ajaa vielä 2 talvea.
http://www.motormannen.se/radgivning/kora-aga/vinterdack/
Ruotsissa ei ole kalenteriin sidottua talvirengaspakkoa silloin kun ei ole talviolosuhteet, toisaalta nastoilla saa ajella jo 1. lokakuuta alkaen. Lisäksi talvirenkaita edellytetään maaliskuussakin jos keli niin edellyttää, eli talvirengas"pakko" on siellä pidempi..
Miten niin 100 päivää?
Nastarenkaiden käyttöaika alkaa marraskuun alussa ja joulukuun alussa alkaa talvirengaspakko. Jos vaihtoi marraskuun lopulla, kuten itsekin tein, tulee siitä n. 45 päivää.
allakassa on myös syys,loka ja marraskuukin,tuleeko 100 päivää jos laitat nastat lokakuun 1 päivä ja ajat niillä 11.1-14 asti.
näitä autoilioita on etelä-suomessa varmaan satoja tuhansia,on se ihme että ei edes kehien sisällä ajelevat pysty ajamaan ilman nastoja kesäkeleillä joita oli aina tohon 11.1-14 asti.
=> Nastarenkaiden käyttöaika alkaa marraskuun alussa
Eipäs valehdella! Jos ensimmäiset nastat olisivat alla vasta marraskuussa ei keskustelunaihe olisi yhtä tarpeellinen.
"26.9.2013 klo 11:00 Poliisi: Nastarenkaat saa jo laittaa alle"
http://yle.fi/uutiset/poliisi_nastarenkaat_saa_jo_laittaa_alle/6850830
Jos syyskuussa kaipaa talvirenkaita on silloin kitkarenkaat järkevä ja asiantunteva valinta. Valitettavasti 35 euron rikesakko on pelkkä muodollisuus, ja tuolla uutisella Poliisi vielä kieltää itseltään valvonnan.
Lain mukaan nastarenkaita saa käyttää marraskuun alusta, jos keli ei muuta edellytä. Puolessa Suomessa ei edellyttänyt vielä tammikuun alussakaan.
"Henkilö- ja pakettiautossa on joulu-, tammi- ja helmikuun aikana käytettävä talvirenkaita. Poikkeuksena esim. auton kauppaan, korjaukseen tai katsastukseen liittyvät tilapäiset siirrot.
Nastarenkaita saa käyttää 1.11.-31.3. välisenä aikana tai toista pääsiäispäivää seuraavaan maanantaihin. Nastarenkaita voi käyttää muunakin aikana, jos sää tai keli sitä edellyttää."
http://www.nokianrenkaat.fi/rengasmaaraykset
No nyt "guru" kulutti kesäkumejaan loppuun karhealla asfaltilla ihan turhaan, typerää.
No työttömällä peräkammarinpojalla on mahdollista leikkiä asialla, koska aamulla ei tarvitse lähteä liikenteeseen jos tulee liukkaat kelit.
joka puolelle Suomea on ollut jo useita liukkaita kelejä pitkin syksyä ja alkutalvea ja talvirenkaat ovat olleet tarpeen.
No onhan näitä dorkia Suolen palstoilla enemmän kuin missään.
kyllä ne kesärenkaani todella vedin loppuun alle 1 mm oli pintaa jäljellä kun ne viime sunnuntaina vaihdoin,yksi rengas oli jo puhjennutkin viikkoa aikasemmin ,renkaan kylki auki .ajan kyllä vuodessa yhden sarjan loppuun (paljon kilsoja tulee)
on ne kesärenkaat paljon halvempia tuhottavaksi kuin talvirenkaat,lueppa suolisolmu jutut tarkempaan ,voin ajella kelillä kuin kelillä kesärenkailla jos tarvii,on se kumma kun ei löydy haastajaa,olisiko susta ,tuskimpa.
näissä on jutuissa on tullut esiin toistuvasti ETELÄ-SUOMI , juu ihanko USEITA liukkaita päiviä ollut,eiköhän se jokainen tiedostanut että kesäkelit oli tuohon 11.1-14 asti etelässä,joka päivä ajan liikenteessä kehä 3 ulkopuolella,kyllä näkee todellakin milloin se TALVI tulee!!!
miten itse ? talvirenkaat sullakin luultavasti jo syyskuun lopusta alla.
on se vaan kova paikka kun joutuu ajamaan ja LAITATTAMAAN ne talvipyörät jo loppukesästä,tuttu on rengasliikkeessä duunissa ,,sinne marssii syksystä alkaen TUULILIITURAITA PUKUISIA uusavuttomia ostamaan testivoittaja nokia 8:ia,sit ihmetellään seuraavana vuonna,mites nää on näin huonox menny..!!!
onhan ne jo paskat kun 100 päivää rouhittu märkää asfalttia.
ps.rengasliikkeet rupeaa mainostamaan jo heinäkuussa teille tumpelot niitä uusia talvirenkaita,älkää vaan nukkuko onnenne ohi ja menkää jo varaamaan jonotus aika ,on kuulemma jo syyskuun loppu buukattu täyteen 2014 .