Ehdotuksia edullisen pitkäkölisen veneen hankintaan.
Tyyppiä Laurin koster 28, Allegro 27 tai vastaava.
Sellainen järkevän kokoinen yksin/kaksin purjehdittavaksi, mutta kuitenkin merikelpoinen.
Kiitän raatia.
Tyyppiä Laurin koster 28, Allegro 27 tai vastaava.
Sellainen järkevän kokoinen yksin/kaksin purjehdittavaksi, mutta kuitenkin merikelpoinen.
Kiitän raatia.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikä mahtaa olla se "hakunen" jossa kyseinen pitkäköli sijaitsee?
Aikoinaan seilasin melkoisen monta vuotta Kings Cruiser 29:llä. Sympaattinen pursi, jossa on puolipitkä köli eli erillinen peräsin skegillä. Kölirakenne on kuitenkin yhtä kestävä kuin varsinaisissa pitkäkölisissä, mutta ohjattavuus parempi. Jos löytää hyvän yksilön, voi saada paljon venettä kohtuuhinnalla.
KC 29:n LYS on 1.02. Parhaimmillaan navakamman tuulen luovissa, mutta kulki mielestäni aivan rittävästi myös avotuulilla.
Nettiveneessä myynnissä yksi L-28.
Tosin taitaa olla täys projekti, joten ei ehkä kannata.
Tuollaiseen veneeseen kun joutuu uusia koneen, lämmärin purjeet ja vaijereita, lisäksi vielä vannasputkea, holkkeja heloja jne niin tulee hintaa sillekin, vaikka itse tekee.
Ruotsista saa tuon tyyppistä venettä tuohon 5000 euron hintaan, joten kannattaa katsella sieltäkin.
Suomessa huonokuntoiset veneet ovat halpoja, mutta rahaa uppoaa äkkiä 5-10 tonnia, ja ollaan tuplahinnassa kuin se ruotsissa myytävä suht hyvän kuntoinen yksilö.