Keskustaa taitaa odottaa kova vaalitappio tulevissa kunnallisvaaleissa.
Ministeri Korkeaojan möläytykset tuskin ainakaan lisäsivät Keskustan kannatusta.
Veikkaan Matti Vanhasen pallin heiluvan vaalien jälkeen. Itse asiassa Vanhanenhan tuli pääministeriksi vähän vahingossa, sillä hän oli jäänyt Keskustan puheenjohtajavaalissakin kuudenneksi.
Vanhanen löydettiin ryvettyneen Anneli Jäätteenmäen jälkeen. Eero Lankia kuvaili silloin, että "tämä on rehellisin mitä meiltä löytyy". Myöhemmin on tosin nähty Matti Vanhasen jääneen kiinni muutamista valheista.
Ministeri Korkeaojan möläytykset tuskin ainakaan lisäsivät Keskustan kannatusta.
Veikkaan Matti Vanhasen pallin heiluvan vaalien jälkeen. Itse asiassa Vanhanenhan tuli pääministeriksi vähän vahingossa, sillä hän oli jäänyt Keskustan puheenjohtajavaalissakin kuudenneksi.
Vanhanen löydettiin ryvettyneen Anneli Jäätteenmäen jälkeen. Eero Lankia kuvaili silloin, että "tämä on rehellisin mitä meiltä löytyy". Myöhemmin on tosin nähty Matti Vanhasen jääneen kiinni muutamista valheista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Otsikkossa kommentti otsikkoosi;-)))
:)))))
Enpä tiedä, oliko Korkeaojan lausunto mitenkään järkevä, mutta riistanhoidollisesti se on täysin epäpoliittinen ja ministeriön toimenkuvaan kuuluva asia.
Vaalitappiota on oikeistopuolueille hankalasti nähtävissä, sillä Vasemmistoliiton oppositiopolitiikka on ollut näkymätöntä ja SDP:n SAK:lta saama korruptio ilmeisesti on vähäisempää kuntavaaleissa kuin valtiollisissa vaaleissa.
Kokoomuksen ja SDP:n hyökkäys keskustalaisenemmistöisiä kuntia vastaan sen perusteella, etteivät saa noista kunnista ehdokkaita listoilleen (kun ei siellä asu noiden puolueiden kannattajia) voi osoittautua melkoisen vahvaksi me-hengen nostattajaksi keskustalaisenemmistöisten kuntien asukkaiden keskuudessa. Noiden puolueiden julkinen hyökkäys koetaan demokratian vastaisiksi ja kaupunkilaispuolueidein maaseudun kansalaisvähättelyksi.
t:jarmo
t:jarmo on oikeassa sekä Keskustan tulossa olevan vaalitappion, että oikeiston menestyksen suhteen.
Veikkaan myös SDP:lle hyvää menestystä, sillä tunnetusti monissa Suomen kunnissa juuri SDP:n ja Kokoomuksen yhteistyö on saanut hyviä tuloksia aikaan. Keskustanenemimstöiset kunnat sen sijaan ovat lähes poikkeuksetta selvitystilassa.
Ainahan isossa porukassa syntyy rähinääkin, se on avoimesti tunnustettava. Lapissakin on muutamia valtuutettuja jätetty hyväksymättä listoille, jotkut ovat vetäytymässä vähin äänin pois.
Mutta se on vain elämää, joka ei sopeudu joukkoon olkoot ulkopuolella.
Keskusta tulee silti valtakunnallisesti menestymään, vaikka joissakin kunnissa saattaa tulla vaikeuksia pitää entiset asemat.
Jos taas tyytymättömyys purkautuu pelkästään äänestysaktiivisuuden laskuna ei siitä hyödy muutkaan puolueet.
Hienoa on yhteistyö.
SDP:n ja Kokoomuksen hallitsemissa kunnissa osuuskaupalle jaetaan parhaat tontit ja rajoitetaan kilpailua ja porskutetaan korruptiota.
t:jarmo
...ota se peukalo pois perseestä palstan miliisi!
mikset ole poistanut tätäkään aloitusta? Taidat itse kirjoitella niitä nimimerkilläni.
t:jarmo
Kirjoittelevat toisten nimimerkillä ja valehtelevat ja kehuvat itseään.
Demarit saa taas vaaleissa rökäletappion, kuten koko euroopassa.
kepu on kurjistanut maaseudun niin pahasti, ettei enää saa sieltä edes täysiä listoja ehdokkaita.
Näyttää muilla puolueilla olevan enemmän ongelmia kuin Keskustalla. Eräässäkin p-pohjanmaan kunnassa muut puolueet tekivät yhteisen vaaliliiton Keskustaa vastaan. Mokasivat kuitenkin teknisesti niin että yhteislistalta putosivat yhtä lukuunottamatta kaikki muut ehdokkaat pois. Nyt on vaalin lopputulos jo tiedossa. Keskusta voittaa vaalit ja saa tätä yhtä paikka lukuunottamatta kaikki valtuustopaikat itselleen.
Sama linja näkyy valtakunnallisesti. Vihreät ja Kokoomus sähläävät julkisuudessa sekä kuten myös Vasemmistoliitto ja Kristilliset riitelevät sisäisesti eivätkä pysty kunnon oppositiopolitiikkaan. Keskusta ja demarit saavat vaalivoiton, eivät oman hyvyyden vaan muiden huonouden takia.
-.-.-