Rottien ruokavalio

Nanananana

Heipähei. Minua kiinnostaa rottien ruokavalio. Mitä rotat saavat syödä? Saavatko ne syödä sitrushedelmiä?

Nämä kiinnostavat, sanoisitteko mitkä sopii :)

- Appelsiineja
- Mandariineja
- Sitruunoita
- Hunajaa
- Valkosipulia
- Ananasta
- Korppuja (vähän niin kuin näkkäri)

1

4016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rottien perusruoka on hyvälaatuinen väriaineeton siemenseos tai pelletti. Lisäksi niille on hyvä antaa jotain tuoreita kasviksia päittäin. Hyviä on esim. juurekset (porkkana, lanttu, nauris, retiisi... Myös juuresten lehdet!), yrtit (basilika, persilja...), paprika, omena, päärynä, marjat... Helpompi ottaa selvää ne pari mitä ei saa syöttää, kuin luetella kaikki kelpaava :D Lisäksi vaikka pari kertaa viikossa on hyvä tarjota jotain proteiinipitoisempaa, kuten kypsiä linssejä tai papuja, herneitä, jauhomatoja, sirkkoja, kananmunaa tai lihaa. Herkkuruuaksi kelpaa riisi, pasta, peruna ja puurot.

      Ainakin avokadon kuoren ja kiven lähellä olevat osat, raa'at pavut ja raaka peruna on myrkyllistä, niitä ei saa antaa. Myöskään ihmisten makeat, suolaiset, rasvaiset ja mausteiset herkut ei kuulu rotille. Oudompien ruoka-aineiden kanssa kannattaa ensin vaikka googlettaa tai kysyä jos ei ole varma :) Samat kasvit on yleensä sallittuja kaikille jyrsijöille, eli jos vaikka marsun tai hamsterin ohjeissa lukee saa antaa, niin rotallekin saa. Rotta vissiin tosin kestää vielä hieman useampia ruokia.

      - Appelsiineja, Mandariineja, Sitruunoita
      Sitrushedelmissä on ainetta, joka aiheuttaa ilmeisesti ongelmia uroksille. Eli uroksille en antaisi. Naaraille saa kuitenkin antaa mietoja sitrushedelmiä, sitruunaa en antaisi enkä usko että kelpaakaan.

      - Hunajaa
      Järkevissä määrin juu. Esim puuron sekaan niin johan maistuu! Hunaja ja etenkin hunaja-valkosipulivesi auttaa rotan flunssaan!

      - Valkosipulia
      Etenkin flunssakaudella hyvä tarjota, tosin ne täytyy varmaan keittää valkosipulivedeksi tai mössötä hedelmäpilttiin että menee alas.

      - Ananasta
      Joo, tosin ananas auttaa ummetukseen = suuret määrät voi aiheuttaa ripulia.

      - Korppuja (vähän niin kuin näkkäri)
      Juu, kannattaa tarjota vähäsuolaisinta mahdollista, mutta kova leipä on oikein hyvää nakerrettavaa. Itse annan kuivaa ruisleipää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      196
      3611
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2257
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2220
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2092
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1501
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      478
      1223
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1073
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      62
      1043
    Aihe