Heipähei. Minua kiinnostaa rottien ruokavalio. Mitä rotat saavat syödä? Saavatko ne syödä sitrushedelmiä?
Nämä kiinnostavat, sanoisitteko mitkä sopii :)
- Appelsiineja
- Mandariineja
- Sitruunoita
- Hunajaa
- Valkosipulia
- Ananasta
- Korppuja (vähän niin kuin näkkäri)
Rottien ruokavalio
1
4016
Vastaukset
Rottien perusruoka on hyvälaatuinen väriaineeton siemenseos tai pelletti. Lisäksi niille on hyvä antaa jotain tuoreita kasviksia päittäin. Hyviä on esim. juurekset (porkkana, lanttu, nauris, retiisi... Myös juuresten lehdet!), yrtit (basilika, persilja...), paprika, omena, päärynä, marjat... Helpompi ottaa selvää ne pari mitä ei saa syöttää, kuin luetella kaikki kelpaava :D Lisäksi vaikka pari kertaa viikossa on hyvä tarjota jotain proteiinipitoisempaa, kuten kypsiä linssejä tai papuja, herneitä, jauhomatoja, sirkkoja, kananmunaa tai lihaa. Herkkuruuaksi kelpaa riisi, pasta, peruna ja puurot.
Ainakin avokadon kuoren ja kiven lähellä olevat osat, raa'at pavut ja raaka peruna on myrkyllistä, niitä ei saa antaa. Myöskään ihmisten makeat, suolaiset, rasvaiset ja mausteiset herkut ei kuulu rotille. Oudompien ruoka-aineiden kanssa kannattaa ensin vaikka googlettaa tai kysyä jos ei ole varma :) Samat kasvit on yleensä sallittuja kaikille jyrsijöille, eli jos vaikka marsun tai hamsterin ohjeissa lukee saa antaa, niin rotallekin saa. Rotta vissiin tosin kestää vielä hieman useampia ruokia.
- Appelsiineja, Mandariineja, Sitruunoita
Sitrushedelmissä on ainetta, joka aiheuttaa ilmeisesti ongelmia uroksille. Eli uroksille en antaisi. Naaraille saa kuitenkin antaa mietoja sitrushedelmiä, sitruunaa en antaisi enkä usko että kelpaakaan.
- Hunajaa
Järkevissä määrin juu. Esim puuron sekaan niin johan maistuu! Hunaja ja etenkin hunaja-valkosipulivesi auttaa rotan flunssaan!
- Valkosipulia
Etenkin flunssakaudella hyvä tarjota, tosin ne täytyy varmaan keittää valkosipulivedeksi tai mössötä hedelmäpilttiin että menee alas.
- Ananasta
Joo, tosin ananas auttaa ummetukseen = suuret määrät voi aiheuttaa ripulia.
- Korppuja (vähän niin kuin näkkäri)
Juu, kannattaa tarjota vähäsuolaisinta mahdollista, mutta kova leipä on oikein hyvää nakerrettavaa. Itse annan kuivaa ruisleipää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1963611Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572257Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762220- 432092
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321501Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4781223- 541213
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211073- 621043