Männistön vanhalle koululle Lönnrotinkadun, Kullervonkadun, Melankadun ja Untamonkadun väliin on rakenteilla kai vanhusten palveluasuntoja, NCC Tähtikoteja.
Siinä on räjäytelty viikkokausia kai kellarikerrosta kallioon.
Viime yönä kolautin autoni työmaan kohdalla Lönnrodinkadulle lentäneeseen 20x15 senttimetrin kokoiseen kivenmurikkaan. Jos autoni pohjaan tuli vaurio, kuka korvaa?
Se kivenmurikka ei voi olla mistään muualta kuin työmaalta, ja tod. näk. lentänyt räjäytysten takia tielle.
Kuka on korvausvelvollinen ?
NCC Tähtikotien työmaa Männistö
11
348
Vastaukset
- Tyytymätön
Herätys nyt. Ei sieltä mitään kiviä lennä, tai olisi varmasti firman viimeiset räjäytykset.
- tiellä kaikenlaista
Paljonko oli promilleja, kun tuo näi näkemättä ? Tiellähän voi olla kaikenlaista. Jos kivi putoaisi eteesi niin, että et ehtisi sitä väistää tai jos se osuisi peräti autoosi, olisi juttu tietysti aivan toinen.
- fjwegjeriojo
On sekin kyllä p3rkele että kun tie kaivetaan poikki niin sitä s4atanan kaivantoa ei osata täyttää siten ettei siihen jäisi se terävä asfaltin reuna rikkomaan autojen renkaita ja vanteita!
Kadut alkaa muutenkin olla kuin neuvostoliitosta, rosoisia reikiä, jopa syviä koloja asfaltin pinnassa, suorastaan teräväreunaisia reikiä. Näihin sitten rikkoontuu renkaat ja vanteet mutta kukaan ei varmasti korvaa mitään, letkautetaan vaan mahdollisimman v1ttumaisesti että mitäs ajoit siihen, ikäänkuin liikenteessä ei olisi paljon tärkeämpääkin katseltavaa kuin se että sattuukohan edessä oleva tie olemaan sen verran kelvollisessa kunnossa ettei siihen autoaan rikkoisi... - BEMARI ON PASKAAUTO
korjaa vittu ite jos risoo äläkä täällä räksytä. mun verorahoillako niitä pitäs korjata HÄH?
- hohhoijaa......
Ei tietenkään aloittajalle tullut mieleen mennä työmaan mestarin juttusille vaan tänne kirjoitella !
- merkkisyystä
jos siellä on kadunvarressa tietyö-merkki (rakennustyömaa) niin sitten jää omalle kontolle..
- sama aloittaja
Pyydän anteeksi. Tarkoitus ei ollut arvostella työmaan toimintaa.
Se kivenmurikka tuskin oli lentänyt työmaalta siihen tielle, koska kolautin siihen puolen yön jälkeen. Olisihan se siivottu pois jo päiväsaikaan.
Todennäköisesti joku oli laittanut yöllä sen murikan siihen keskelle ajoväylää .- Voi olla...
Joku on voinut laittaa tahallaan kiven kadulle aivan vahingoittamistarkoituksessa. Meitähän löytyy joka junaan.
Räjäytysten jälkeen kyllä työmailla tarkastetaan lähikadut, ettei sinne ole lentänyt murikoita. Oliko kiveä "naamioitu" lumella?
- sama aloittaja
Se oli 13.-14.1. välinen yö. Kivi oli lumen peitossa, siksi en sitä huomannutkaan.
- silmät auki ajaessa
Täällä Savossakin on pojannulikat heitelleet autoja moottoritien ylittviltä silloilta.
- asiaa vierestä
Se koulu on yit rakennuksen työmaa. Nccllä mainos siinä nurkassa, vissii joskus tulee joku tönö niillä siihen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374936- 823506
- 302953
- 612935
- 82757
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552280- 391778
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91700- 181691
- 161584