Uudet iskarit XJS:ään

Mursu

Tulee seuraavassa huollossa uusien iskarien laitto, on odotettu toimenpide, ja nyt lopulta taitaa olla aika. Ihan hetihuomenna ei sentään, vaan seuraavan määräaikaishuollon olen laskenut olevan tuolla marras-joulukuusssa.
No, ajattelinpa vain kysyä arvoisilta asiantuntijoilta, että mistähän mahtaisi saada edes etwaksen verran edullisemmat iskarit. Niitä kun tulee juuri niin monta, kuin autoon kaiken kaikkiaan menee, eli rahaa palaa paljon. Palaisi vähän vähemmän. Onko mahdollisesti itse tarvikkeiden hankkiminen vaivan ja rahan väärti?

11

1433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjj

      Ota yhteyttä nettisivulta löytyvään osoitteeseen niin katsotaan.
      Terveisin/jjj
      Kotisivut: http://www.sci.fi/~jjj/

    • S 4.0

      Kuinka uusi tuo autosi onkaan? Onko siihen olemassa tarvikeiskaria, vai ihanko alkuperäiset meinaat laittaa?

      Kysyppä hintoja myös Tallinnan Jagge-huollosta.
      Itse asun Keski-Euroopassa, ja lähetin iskarihinnoista sekä vaihtotyöstä tarjouspyynnöt naapurimaihinkin... ja kyllä kannatti. Alkuperäisosissa hintaeroa oli parhaimmillaan peräti 30%. Ja kun iskareita on 4 kpl, tästä kertyykin jo melkoinen säästö!

      Tallinnaan on lyhyt ja halpa matka (jos olet Helsingistä), ja vaihtotyökin on siellä taatusti paljon halvempi kuin Suomessa.

      • Mursu

        Niin, kun en tiedä, onko tarvikeiskaria, ja jos on, niin saako hankittua, mistä saa hankittua. Tuossa tulikin jo yksi, joka löytää tallistaan.

        Hintaeroa tulee todellakin paljon, jos iskari maksaa vähemmän. Takana on 4/pyörä ja edessä 2/pyörä! Sellainen on XJS:n jousitus.


      • XJR-S
        Mursu kirjoitti:

        Niin, kun en tiedä, onko tarvikeiskaria, ja jos on, niin saako hankittua, mistä saa hankittua. Tuossa tulikin jo yksi, joka löytää tallistaan.

        Hintaeroa tulee todellakin paljon, jos iskari maksaa vähemmän. Takana on 4/pyörä ja edessä 2/pyörä! Sellainen on XJS:n jousitus.

        Merkkejä (=hintoja) on monta; Bilstein, Boge, Monroe vain mainitakseni. Omaani tilasin Bilsteinit paikallisen tarvikeliikkeen kautta, eteen 165 €/kpl. Taakse ovat n. 115 €/kpl, ilman jousia. Toim.aika 3 viikkoa.
        Muut merkit ovat edullisempia. Myös www.ebay.com kautta voi kokeilla. Hakusana "jaguar xjs", ja löytyy kaikkea kivaa kohtuuhintaan. (Niitä muuten "kuluu" yksi pari eteen ja 2 paria taakse.)


    • omistaja

      ehkä parhaimmat mutta ei halvimmat ovat Konit (ei tarvitse seuraavakaan sukupolvi enään iskareita vaihtaa) > omakoht. kokemuksia...ajoin nuorempana 2000kg painavalla autolla (siirtokilvillä) 2-vuotta yhdellä takaiskarilla eikä se sinä aikana vääntynyt tai "puhaltanut" ja onhan merkkin ilmeisesti ralissa ehkä yksi eniten käytetyistä.
      Samoja kokemuksia omaa kaverini joka korjaamossaan vaihtelee (n.20-vuotta toiminut) eri merkkrihin iskareita > itse tulen ainakin tarpeen tullen laittamaan joka XJS:n kulmaan Konit

    • jooj

      XJS:ssä (v.10/83-12/96)on samat vaimentajat kuin XJ6 (v.07/68-02/93) ainakin Sachs merkillä varustettuja vaimentimia löytyy hyvin varustetuista varaosaliikkeistä.tuotenumerot etu=106798x2kpl(ovh:124€/kpl) ja taka=110268x4kpl (ovh:132€/kpl)

    • XJS HE V12

      Omaani hankin takaiskarit tuolta: www.limora.com
      Siellä oli silloin halvemmat hinnat kuin täällä:
      www.jagweb.com/oldtimer/ Muutakin sälää on Limorasta tullut hankittua ja palvelu OK.

    • BRG

      Miten teette päätöksen, koska iskarit on syytä pistää vaihtoon. Meneekö Jaguarissa ihan samalla "perstuntumalla" kuin muissakin autoissa, vai onko jotain eroa. Ainakin näistä keskusteluista on saanut sen kuvan, että Jaguarilla on alustan suhteen aika omanlaisensa toteutus.

      Kertooko mielestänne nuo katsastuksissa nykyisin mitattavat "rengas tiessä kiinni" prosentit mitään Jaguarin kohdalla?

      • Mursu

        Minulla päätös tuli silloin, kun huoltamolla työmies sanoi, että taitaisi olla aika vaihtaa iskarit, kun yksi on jo pois pelistä. Tiesin toki, että yhdessä iskarissa on pieni vuoto, mutta se odotti vielä lopullista kohtaloaan, mikä taitaa olla käsillä.

        Toki perstuntumakin on kertonut minulle, että ihan parhaat ominaisuudet eivät ole juuri nyt autossani. Ei mene niin sulavasti, kuin kuuluisi.


    • XJS V12 92

      Moi,

      Itselleni vaihdoin Konit (Motoral Oy) eteen n. 85 EUR/kpl.
      Ovat säädettävät kuten Konit yleensä. Jos on suhteita, Koneista saa hyvät alennukset.
      Taakse hankin 2 kpl Spax G 841 AS (Rally Race Kerava), myös säädettävät. Hinta n. 125 EUR/kpl.
      Kaksi ilmeisen hyvää takaiskaria löytyy hyllystä, jos kiinnostaa.
      Henkilökohtaisesti en muuta ostaisi kuin säädettäviä.

      Toivottavasti tästä on apua muitten saamiesi vastausten ohessa.

      • Hovikorjaamo

        Onko sinulla vielä nuo käytetyt takaiskarit?
        Sopiikohan XJ6 3.2 -91:seen?
        Olisi tarvetta.... =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      83
      1391
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      12
      1206
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      791
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe