Tuossa aiemmin alkaneessa ketjussa keskustelu levähti paljolti siihen, mikä on tukkurin tai rahoitusyhtiön maksuehdot, lähinnä maksuaika ja mikä se on toiselle yritykselle.
Jos haluat keskustella yritysten välisen kaupan maksuehdoista, ota tuo aiempi keskustelu esiin, puhutaan tässä yksityisen, eli luonnollisen henkilön maksuehdoista.
Kuluttajavirasto ohjeistaa kuluttajia näin:
(lähde: http://www.kuluttajavirasto.fi/faq/asiasanahaku/hakutulokset.aspx?wordid=49ae4f99-9966-47dc-a3b4-15d3b8454bdf)
alku
Voiko yritys lähettää karhukirjeen ja periä siitä maksun, kun lasku on maksettu, mutta vähän myöhässä?
Yritys voi lähettää maksullisen karhukirjeen eli maksumuistutuksen aikaisintaan 14 päivän kuluttua eräpäivästä, jollei kuluttaja ole tänä aikana maksanut laskua. Muistutusmaksun perimisen ehtona on myös se, että kuluttajalle on lähetetty asiasta lasku 14 päivää ennen eräpäivää. Joskus on sovittu, ettei laskua lähetetä lainkaan. Silloin maksullinen muistutus voidaan lähettää samalla tavoin eli 14 päivän kuluttua eräpäivästä.
Toinen muistutuskirje voidaan lähettää aikaisintaan 14 päivän kuluttua ensimmäisestä muistutuksesta. Muistutuskirjeestä voidaan periä enintään 5 euroa. Koko viivästysajalta, eräpäivästä lähtien, voidaan periä viivästyskorkoa, joka on viime vuosina liikkunut kahden puolen 10 prosenttia.
loppu
Eli yrittäjän näkökulmasta tuossa sanotaan, että yksityisen maksumuistutuksen perusteena on 14 pv ennen eräpäivää lähetetty lasku!
31.1.2014 laskun (100€) oletettu saapuvan kuluttajalle
14.2.2014 eräpäivä
28.2.2014 saat lähettää maksumuistutuksen, huomautusmaksu enint 5 euroa (korko 10% eli 39 snt 14 päivältä), laskun summa 105,39 euroa)
14.3.2014 saat lähettää toisen maksumuistutuksen ja taas vitonen kirjeestä korot tähän asti eli 110,80 euroa
21.3.2014 jos ei maksettu, perintään
Korkoa saa periä eräpäivästä lukien, ei kauppapäivästä lukien.
Muitakin hyviä juttuja tuolta löytyy, eli lukekaapa linjaukset, jos yksityisten kanssa teette kauppaa: http://www.kuluttajavirasto.fi/File/4672b687-d8f3-4a93-bd39-9cf0680bb51e/Maksaminen ja laskutus.pdf
On aika monimutkainen juttu, laki suojelee kuluttajaa viimeiseen asti.
MAKSUEHDOT YKSITYISELLE
2
213
Vastaukset
- fgdfgdfgdfgs
Laki suojelee kuluttajaa näissä laskutusajoissa yllättävän paljon, mutta kuka suojelisi pientä toimialan yrittäjää, joka haluaisi saada työstään palkan ja perheelle ruokaa?
Ei kukaan, päin vastoin, verottaja muistaa aina laskuttaa ja auta armias jos ALVimaksut myöhästyy vähänkään! Kyllä valtion puolelta aina toitotettiin että ala yrittäjäksi jne, kun alat niin olet verottajalle laillista riistaa ja sut imetään kuiviin ja verotetaan niin kauan ennen kuin menet konkurssiin ja sitten rankaistaan 3kk karenssilla ja ei muuta kuin lakki kouraan ja sossuntädille kinuamaan rahaa, mitä et tietenkään saa kun et ole ihan rapajuoppo, vaan sossutäti olettaa että kyllähän nyt entinen yrittäjä jostain rahaa saa tehtyä ettei sinne tartte rapajuopoille ja mustaalaasille varattuja rahoja mennä kinuamaan.
Se on tällästä tää mukava lottovoittajien maa, nimeltä suami. - ruutaba
Ei suomessa kannata yksityiselle myydä kuin ruokaa. Yritysten välinen kauppa se on se missä saa vähällä vaivalla suuret rahat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al992447Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/301916Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1311674- 1121471
Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden211336- 1371248
Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka136966"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!46942Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su80906Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29867
