kaikkia niitä joilla on mennyt paremmin kuin heillä itsellään,eli yleensä siis oikeistolaisia.Vasureiden viha onkin syvää ja perustavaa laatua olevaa,se on vihaa kapitalistista yhteiskuntaa kohtaan,se on vihaa niitä kohtaan joilla menee hyvin,joilla on omakotitalo ja hieno auto jne.jne.
Persuilla ei tällaista vihaa ole,se on pelkkää vasureiden katkeraa valehtelua.Persut ovat esim.vapaaehtoisen ruotsinopetuksen kannalla ja tätä myös kansan enemmistö kannattaa,mutta kun halutaan pakkoruotsin poistoa,niin se onkin jonkun(hurrin)mielestä vihaa.
Joten vasurit iskevät omaan nilkkaansa kun höpöttävät jostain sellaisesta,että persut "vihaavat",se ei vaan uppoa.
Persuilla ei tällaista vihaa ole,se on pelkkää vasureiden katkeraa valehtelua.Persut ovat esim.vapaaehtoisen ruotsinopetuksen kannalla ja tätä myös kansan enemmistö kannattaa,mutta kun halutaan pakkoruotsin poistoa,niin se onkin jonkun(hurrin)mielestä vihaa.
Joten vasurit iskevät omaan nilkkaansa kun höpöttävät jostain sellaisesta,että persut "vihaavat",se ei vaan uppoa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vasurien polttoaine on viha ja katkeruus,näin se on aina ollut.
Nykyisissä kireissä taloudellisissa oloissa on syytä kysyä, onko yhteiskunnalla varaa suvaita ja ylläpitää vasemmistolaisten loisten alaluokkaa, joka kaiken lisäksi suunnittelee vallitsevan yhteiskuntajärjestelmän kumoamista, tarvittaessa vaikka väkivalloin, kuten avaajan mainitsema vuosi 1918 ja nyt itsenäisyyspäivän mellakat Tampereella todistavat. Keskuudessamme elää äärivasemmistolaisia syöpäläisiä, jotka syövät yhteisiä resursseja mutta eivät tee mitään tuottavaa työtä. Me muut köyhdymme sen myötä.
Kyllähän kommarit vallankumouksen haluaisivat ja sitä myöten vallan itselleen,mutta rahkeet ei vaan riitä muuhun kuin netissä räksyttämiseen.
Vasurit imee oikeisto vihan jo punikki äitinsä maidosta.
Taattua vihaa kohta jo 100vuotta.
Stadin kommarit ry.
Vasurit vihaavat myös nykyistä venäjää,kun ennen taas ihannoivat neukkulaa.
Nyky-Venäjä on arvojensa ja järjestelmänsä puolesta monessakin mielessä Neuvostoliiton antiteesi. Toisaalta myös jo Neuvostoliitto muuttui loppuaikoinaan suuntaan, joka ei enää sopinut äärivasemmiston ideologiaan. Länsimaissa monet entiset (?) äärivasemmistolaiset (vuoden 1968 "punainen Danny" Daniel Cohn-Bendit jne.) näyttävät täydestä sydämestään sitoutuneen EU-projektiin, koska he toivovat EU:sta mahdollisesti lopulta tulevan sen, mitä Neuvostoliitto heidän näkökulmastaan lakkasi olemasta jo varhaisessa historiansa vaiheessa.
Totta vihan aihe aina vaihtuu , nää komukat onkuin pystykorva rakkeja haukkuvat ajan kuluksi , anteeksi vaan pystykorvat ei ollut tarkitus loukata , tekevät sitä työtä minkä ne on luotu . Näistä uusvasemmistolaisistä kyrväkkeistä ei ole mitään hyvää sanottavaa, en ole ahdasmielinen mutta jos jotain hyvää sanottavaa löydätte .lupaan kuunella .
Ei muuta sanottavaa, mutta jos jotakin toivoisi tällainen vaatimaton tuntematon lukija, niin sitä, että Suomi24 edes sen verran valvoisi palstojaan, ettei tuon sisältöisiä tekstejä saisi julkaista missään netin julkisilla palstoilla. Tuollainen kirjoitus nimittäin on sitä vihakirjoittelua ihan todella. Jos kirjoituksen laatinut on persu tai "perussuomalaismielinen", kallellaan puolueellensa perussuomalaiset, on TÄYSIN perusteltua väittää, että persujen kannattajissa ON natseja.
Miten sivistymättömiä ihmisiä tähän maahan mahtuu, oikeasti? Vuoden 1918 kansalaissota oli tragedia _koko_ Suomelle, eikä sitä tragediaa enää tänä päivänä vuonna 2014 yhteiskunnassa vedä; ei kehtaisi vetää mitään "valkoisten voittokorttia" nettikeskustelussa, ei- kukaan edes oikeistolainen täysipäinen, missä yrittää solvata vasemmistoa. Minkäänlaiset muut ihmiset kuin oikeasti asiattomat kirjoittajat äärioikeistolaiset natsit EIVÄT harjoita noin alatyylin nettikirjoittelua.
Veikkaan, että aloituskirjoituksen laatija on jokin kouluja käymätön kaksi-kolmi-nelikymppinen vihainen persujen kannattaja kantasuomalainen nuori mies, joka ei tunne oman maansa Suomen historiaa, vaikka on olevinaan "isänmaallinen" - muu olisikin sitten jo LIIAN pelottavaa. Tässä voi sulle yksi kolmikymppinen kantasuomalainen nainen lukija valottaa sen verran maasi historiaa ( oletan tässä, että olet suomalainen), että vuonna 1917 kun Suomi itsenäistyi, maassa oli sitä ennen vallinnut pitkällinen tilanne, jossa ns. monarkian kannattajat ( eli ne jotka toivoivat tänne Suomeenkin huiskuttelevan ja kansan varoilla maksettavan kuningasperheen - ja olis muuten tullut Venäjältä sekin sitten, jos oikeistolaisten eli monarkistien toiveensa olis toteutunut...) olivat poliittisesti erimielisiä maassa tyypillisimmin "vasemmistoksi" miellettävän sekalaisen sortinsakin, mutta myös fanaattisen äärioikeistolaisen suomalaismielisen yleensä(työ)väestön kanssa.
Eli jos sä natsi haukut "kommunisteja" kansalaissodasta, sä itseasiassa et todellakaan puhu siitä "kommunismista", mitä on joskus ollut vaikkapa Neuvostoliitossa ja mitä sulle on peruskoulussasi opetettu, vaan _sä solvaat_ tavan suomalaisia 1900-luvun alun duunareita, jotka ei sitä monarkia-idistä diganneet tähän Suomen maahan siksi, kun niillä itsellään ei ollut mitään työaikalainsäädäntöä eikä oikeuksia työntaajiinsa nähden, vaan raatoivat tehtaissa käytännössä sietämättömissä oloissa monet, harvalukuisen "eliitin" ( jos sellaista edes oli silloin) määrätessä Suomessa kaiken. Se, että sitten oli se kansalaissota 1918: todennäköistä, että johtui ensisijaisesti siitä, kun käytännössä kaikissa nuorissa itsenäistyvissä valtioissa on valitettavasti usein ensin sota (lue vähän maailmanpolitiikkaa ja historiaa) sekavissa oloissa, että kuka määrää. Lisäksi maailmanpolitiikka oli mitä oli, ei mitenkään vakaata missään päin Eurooppaa silloin, vuonna 1918.
Mä en ainakaan arvosta sitä, että valkoiset sodan voittajaosapuoli raiskasi ja kidutti punaisten naisvankejakin ( miehistä puhumattakaan) ja tappoi SUOMESSA vankileireillä uskomattoman määrän ihmisiä - omaa kansaansa- nälkään ja kidutukseen, vuoden 1918 kansalaissodan jälkeen. (Enkä sanois tätä, jollen joutuis lukemaan jonkun natsin ymmärrtyämättömyyteen ja tyhmyyteen perustuvaa aivokääpiömäistä vihakirjoitusta netin nimettömällä keskustelupalstalla.) Tosin: eivät olisi voittaneet sitä kansalaissotakaan, jos eivät olisi saaneet apuja Saksan natsimielisiltä. Eikä aikana ennen puhelimia mitkään suomalaiset mökin duuunarit ottaneet minnekään Moskovasta puoluetoimistoilta mitään ohjetta - että vainoharhat pois kaikki hörhöt. Että jos yritätte väittää, että suomalaiset kansalaissodassa, osa kansasta muka, olisi olleet tekemässä tästä maasta "kommunistista" valtiota, se on ehkä suurin RASISTINEN hourio, mitä ehkä ikinä vois kukaan väittää.
Ja tällä palstalla en käy kuin korkeintaan ehkä kerran kolmessa vuodessa, jos sitäkään. Alkoi vaan kiinnostaa, kun muillakin tän Suomi24:n keskustelupalstoilla - missä ei tod. toivois näkevän perussuomalaisten puolueen mainostusta -, että millaista on keskustelu tällä niiden omalla palstalla.
On naurettavaa ja myös epäisänmaallista omaksua jonkinlainen "puolueeton" asenne vuoteen 1918. Ainakin minun esi-isäni lähtivät Etelä-Pohjanmaalta suurella innolla tappamaan ryssänketaleita ja punavallankumouksen penikoita. Isoisän isä sai Tampereen taistelussa osuman kuularuiskusta, mutta kantoi loppuikänsä vammaa ylpeydellä. Hän oli sentään Suomen vapaussodan sankareita. Nykyaikana sankareita ovat perussuomalaiset ja heidän äänestäjänsä. Sama kamppailu jatkuu, samaa vihollista vastaan.
Espoosta kajahtaa Pyyhkimään!
Nykyään tuo kommareiden viha on periytynyt Perussuomalaisiin. He vihaavat suomalaisuutta ja suomalaisia rakastavat venäläistä totalitääristä poliittista järjestelmää.
Kertokaapa minullekin, milloin ihmeessä Venäjällä on tullut voimaan "totalitaarinen poliittinen järjestelmä", kun en siellä ole huomannut sellaista Neuvostoliiton jälkeen.
Nim."tavislukijalle" tiedoksi,että vasurit ovat pääasiassa kateellisia ja katkeria ihmisiä - ovat aina olleet.
Ja mitä vuoteen -18 tulee,niin punikit sen homman aloittivat ja tappoivat paljon täysin syyttömiä ihmisiä meillä Hämeessä ainakin - ja ihan pelkästä vihasta.Kosto seurasi sitten.
Äärivasurit nimenomaan ovat pelkkiä räyhääjiä,jotka vihaavat katkerasti kapitalistista yhteiskuntaa.