bemari = kylmä paska

Mitäköhän helvetti kaikki sanoo että bemarit ovat lämpöisiä autoja ulkona -8 astetta niin kuskeilla on paksu pipo ja pilkkihaalari päällä.. Da fuck.. Suurin osa semmossia 30-40v joilla puhelin korvassa.. Varmaan veroja kiertämässä taas..
21790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Voihan ne olla kylmiä jos ostaa käytettynä maahantuodun etelä euroopan markkinoille tehdyn mallin :) Bmw kuskeilla voi olla paksu pipo mut sulla on pipo liian kireällä aivoihin ei pääse veri kiertään ;)

Äänestä
  • Ai sinäkö Se olit joka panit koiraa ja lähdit sitten kiireesti bemarilla pipo päässä pakoon..

    Äänestä

Köyhä ja katkera avautuu.

Äänestä

Näin eilen 5-sarjan uuden karhean bemarin hyytyneen tien laitaan ja pakkasta vaivaset 18 astetta. Lisäksi tolla 60km matkalla oli hyytyneenä myös uus pösö, joku 2000 luvun alun citikka sekä joku saman aikakauden rellun tila-auto. Aika noloa kun hyytyy samoilla pakkasilla kun ranskan ihmeet.

Äänestä
  • Se joka väittää Bemaria kylmäksi ei ole koskaan omistanut BMW:tä tai edes ajanut talvella sillä. Jopa dieselkoneinen BMW lämpiää todella nopeasti ilman minkäänlaisia Vebastoja tai nokkapeitteitä.
    Saattaa tietysti joku tuontiauto olla poikkeus, mutta Suomesta ostettu viissatanen on ainakin todella lämmin talviauto. Takavuosien talvi auto testeissä BMW on myös ollut lämmityslaitteen puolesta aina kärjessä. Takavetoisuudesta toimittajat yleensä ovat valittaneet. Nykyisin sekään ei ole taitamattomille enää kovinkaan suuri ongelma, kun nelivetoja myydään hyvillä tarjouksilla ja ajonvakautuskin toimii kuin unelma.
    Nelivetoinen BMW on todellinen talviauto, mikä on kesälläkin hintansa väärtti.

    Äänestä

  • Tuontiautossa, siis käytettynä Saksasta tai muualta Euroopasta tuodussa on samat osat kuin Suomessa uutena myydyssä. Siitä saattaa puuttua pankinlämmitin ja muita juttuja, mutta termostatti ja lämmityslaite on aivan sama. Lämpimien maitten mallit, siis vaikka Lähi-Itään uutena myydyt ovat asia erikseen, mutta niitä ei Suomeen kukaan tuo tai jos tuo niin muuttoautona korkeintaan.

    Äänestä

T-paita päällä saa ajella, jos siltä tuntuu. Ei ainakaan viileyden takia lisää vaatetta tarvitse. Vastaantulijat saattavat välillä vähän mulkoilla sieltä karvalakin alta, jos yleensä sen huurteisen tuulilasinsa läpi mitään näkevät. Se kun on kaiketi niin, että talvella on pakko olla se toppatakki aina päällä, vaikka aikaa viettäisi mukavasti siellä ikkunan lämpimämmällä puolella. En käsitä en.

Äänestä

Bemari on myös talviajon turvallisuudessa edelläkävijä,ei tarvii turvavöitä kun jäätyy penkkiin kiinni.

Äänestä

Ei pidä paikkaansa,kyl mulla ja mun jätkäfrendillä meinaa tulla vaa usein hiki bemussa vaik ulkona ois kuin pakkasta.

Äänestä

hiki bemarissa tulee ku kattelee korjaamo laskuja kynttilän valos

Äänestä

Ratti lämpenee minuutissa, ei tartte hanskoja autossa edes -20C pakkasella. Auto alkaa lämpenemään jo muutaman minuutin jälkeen (diesel). Miten asiat voisi olla paremmin?

Äänestä

Bemareilla ajaa homot ja juntit mitkä ei tiedä mistään mitään samanlaisia paskoja rimpuloita kuskit että joku avuton mopoauto "bmw" vittu mitä paskaa on edes tehty

Ps bemmit on mopoautoja turha tulla puhuu paskaa ettei oo ku ne on !!

Äänestä
  • Kiristääkö pipoa kateellisella ja katkeralla pellellä?

    Äänestä

  • en oo yhtää kateelinen, mä en tommisii paskohin koske, enkä ottais vaikka ilmasiks saisin, ajele sinä juntti vaa sille sun paskallas bemmilläs mikä ei edes kulje mihinkää

    Äänestä

  • paskamikäpaska kirjoitti:

    en oo yhtää kateelinen, mä en tommisii paskohin koske, enkä ottais vaikka ilmasiks saisin, ajele sinä juntti vaa sille sun paskallas bemmilläs mikä ei edes kulje mihinkää

    No mikä on syy että pitää tuohon sävyyn täällä vinkua? Kuulostat todella hiekkaiselta ja mulla ei ole sitten bemaria että juntille tiedoksi.

    Äänestä

  • täällä tavallinen perh.iskä audi oli ennen ja nyt bmv olen erittäin tyytyväinen kyseiseen tuotteeseen ei ikinä japo paskoo kokkeillu oon.

    Äänestä

lintta bemu haaaa.mitä yhteistä on kondoomilla ja bmw..llä. hiiii kummankin sisällä mulkku haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.oho lipsautin.hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Äänestä

Viitaten otsikkoon: Kumpi on parempi, kylmä vai lämmin paska?

Äänestä
  • Kallis paska.

    BMW 1-sarja tyyppiviat
    Katsastuksessa havaittuja vikoja

    —Ei tilastossa 2004 AKatsastus
    —Pakokaasupäästöt (2008, 2007, 2006) AKatsastus
    —Käyttöjarru (2005) AKatsastus
    —Välystä ohjausnivelissä TÜV, DEKRA
    —Raidetangonpäät kuluneet nelivuotiaissa ja sitä vanhemmissa GTÜ, TÜV, DEKRA
    —Pysäköintijarru puoltaa TÜV
    —Vanhimpien vuosimallien jarruletkuissa huomauttamista TÜV
    —Jarrulevyt kuluneet yli kuusivuotiaissa GTÜ, TÜV, DEKRA
    —Urheilullinen ajotapa kuluttaa jarruja nuoremmissakin DEKRA
    —Iskunvaimentimissa vuotoja DEKRA
    —Etuakseliston kallistuksenvaimentimen kumilaakerit haperot GTÜ

    Takaisinkutsuja

    —Turvatyynyn johtosarja, korjaus Trafi 2009, kampanja valmistunut 2010
    —Sivuturvatyyny ja turvavyön esikiristin eivät toimi tarkoitetulla tavalla, mahdollisesti eivät laukea kolarissa, johtosarjan tarkistus ja tarvittaessa korjaus VOSA 2009
    —Virheellinen laturin kiinnitysruuvi (118d, 120d viistoperä). Ruuvin löystyessä apulaitteiden käyttöhihna löystyy ja vesipumppu ei toimi, mikä aiheuttaa moottorin ylikuumenemisen ja pahimmassa tapauksessa moottorivaurion ADAC 2006
    —Jarrutehostimen mahdollinen häiriö, alipainevuodon vuoksi kuuluu sihisevä ääni ja/tai jarrutehostimen toiminta heikkenee ja jarrutukseen tarvittava poljinvoima kasvaa VOSA 2006
    —Ruiskutussuuttimien kiinnike voi murtua (118d) ADAC 2007
    —Led –takavalot oikuttelevat valaisimeen kertyneen kosteuden takia, valaisimen tiivistystä parannetaan (Coupé ja Cabrio) ADAC 2010
    —Polttoaineensuodattimen lämmitin Trafi 2011
    —Ohjausvaihde Trafi 2011

    Tielle jättäviä vikoja ADAC

    —Akku purkautunut tyhjäksi (2006 – 2009)
    —Moottorinohjauksen häiriö (2009 asti)
    —Sytytyspuola rikki (2006 2010)
    —Nokkaakselin säätöjärjestelmä / tunnistin rikki (2006 – 2008)
    —Virtalukko rikki (2008 asti)
    —Turboahdin rikki (2007 asti)
    —Jakopään ketju hyppää yli rattaiden (bensiini 2008 asti)
    —Suutin rikki (bensiini 2007 – 2008)
    —Ohjaustehostimessa häiriö (2007 – 2008)
    —Renkaiden ilmanpaineiden valvontajärjestelmä rikki (2007 – 2008)

    Käyttäjien ilmoittamia vikoja

    —Pääasiassa erilaisia sisätilojen viimeistelyyn ja varusteiden toimintaan liittyviä yksittäisiä valituksia ADAC
    —116i–moottorin jakopään ketju voi hypätä yli ja aiheuttaa moottorivaurion (2007 asti). Parannetun kiristimen pitäisi tuoda apua ongelmaan Autobild
    —Dieselillä ajavat valittavat jakopään äänekkyydestä, BMW:n mukaan kyse on ainoastaan mukavuusongelmasta Autobild
    —Monet ajajat napisevat kojelaudan ja keskikyynärtuen hälyäänistä, nitinöistä ja natinoista sekä suorasuihkutteisen bensiinimoottorin (2007 alkaen) nykimisestä Autobild
    —Sähkötoiminen ohjauslukko oikuttelee. Korjaukseen uudet huoltoohjeet Autobild
    —Laturin kiinnitystä koskeva korjauskehotus vuosimalliin 03/2005 asti






    Autoedun verolaskuri
    Kauppalehden ilmestyminen helatorstaina
    Kauppalehti uutisoi verkkopalvelussa normaalisti helatorstaina ja sen jälkeisenä perjantaina 30.5. Painettu lehti ilmestyy seuraavan kerran maanantaina 2.6.
    BMW kutsuu korjaamolle 750 000 autoa

    Tiistai 19.02.2013 klo 12:08 (päivitetty ti 13:19)

    KUVA: BLOOMBERG NEWS

    BMW kutsuu 750 000 autoa korjattavaksi sähkövikojen vuoksi. Määrä kuuluu Bemarin historian suurimpiin.

    BMW:n uusin korjauskutsu koskee 1- ja 3-sarjan malleja, pieniä X1-katumaastureita ja Z4-urheiluautoja, joiden valmistusaika osuus vuoden 2007 maaliskuun ja 2011 heinäkuun väliin.


    Uusimmat kutsut koskevat tähän mennessä 750 000 autoa, joista suurin osa, puoli miljoonaa kappaletta menee Yhdysvaltoihin. Japanissa kutsuja on noin 100 000, Kanadassa 65 000 ja Etelä-Afrikassa 50 000 kappaletta.

    Kutsut johtuvat havaituista sähkövioista. Autojen ovet eivät aina avaudu tai moottorit eivät starttaa. Suoranaisia vaaratilanteita näistä ei tiettävästi ole syntynyt.

    Viallisissa autoissa on kuumaan ilmastoon sovellettua tekniikkaa, joten Euroopassa kutsuja ei ole jaettu.

    Viime perjantaina BMW ilmoitti kutsuvansa 60 000 X5-katumaasturia lähinnä USA:ssa. Kutsu koski vuosimalleja 2007-2010. Niiden ongelmana ovat jarruviat.

    Maaliskuussa 2012 tapahtui BMW tähän mennessä laajin korjauskampanja, joka koski 1,3 miljoonaa 5- ja 6-sarjan mallia.

    Äänestä

Bemarissa on kyllä jotain vikaa, jos ei lämpene. Itsellä muutaman vuoden ikäinen diesel BMW ilman Webastoa. Lämmityslaite alkaa työntää lämmintä lähes välittömästi käynnistyksen jälkeen, ratin lämmitys on nopea ja istuinlämmitys huipputehokas. Ei todellakaan tarvitse palella edes yli 30 asteen pakkasissa. Päinvastoin pidemmässä matka-ajossa tahtoo tulla hiki, toppatakkia ei voi pitää päällä ja lämmönsäätö pitää säätää pienimmälle 16 asteeseen, koska suuttimista puskee muuten liian kuumaa ilmaa. Lämmityksen puolesta on ainakin yhtä hyvä talviauto, kuin 20 vuoden takaiset bensa Volvot ja ajettavuudeltaan paljon vakaampi ja turvallisempi.

Äänestä

Bemari ei ole kylmä talvellakaan. Kas kuumat misut lämmittävät sen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voe vittu kirjoitti:

Mitäköhän helvetti kaikki sanoo että bemarit ovat lämpöisiä autoja ulkona -8 astetta niin kuskeilla on paksu pipo ja pilkkihaalari päällä.. Da fuck.. Suurin osa semmossia 30-40v joilla puhelin korvassa.. Varmaan veroja kiertämässä taas..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu