Raju videoanalyysi Herzogista

christiantvman

14

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huijariherzog

      Katselin videon, on asiaa, joka tulee ottaa vakavasti.
      Jumalan Sana on kaiken opin perusta.
      Herzog on "huijari".

    • hyvätotuus

      Kiitos Jumalan totuudesta.

    • Asiaa Paavola!

      Herzog on huijari. Hyvä että Paavola teki videon myös.

      Paavolan lisäksi Enbuska, Launonen ja Turunen ovat kritisoineet Herzogia.

    • asiaaPTurunen
    • ilonaama

      Kiitos totuudesta.

    • canucks

      Ihan asiallinen video. Rehellisesti ja kauniisti asia esitettiin. Analyysi oli tarpeellinen.

      • @@@

        Paavola puhui totuudellisesti.


    • Ajattelija

      Tarkoitatko Petri Paavolan arviointia Herzogin toiminnasta ja opetuksesta? Kyllä Petri Paavola on Totuuden Hengen linjassa. Sitä vastoin videolla katsottuna Hertzogin egoistinen herkkäuskoisten ihmisten kustannuksella pelleilevä, jopa mielivaltaisesti henkimaailman-Jumaluuden-ja Jumalayhteyden tunnuspiirteiden lainalaisuuksilla kekkulointi oli vastoin Kaikkivaltiaan Kolmiyhteisen Jumalamme Kunnioitettavuutta. Lisäksi Herzog halveksii kuulijansa, ihan älyttömiksi olioiksi, joita voisi muka huvittaa niin järkyttävän älytön, vieläpä kristinuskon opillisten asetelmien oleelliset rakenteet sotkien mielettömään huijaukseen. Jumalaa kunnioittava ja täydestä mielestään rakastava sekä lähimmäisiään kuulijoina/katselijoina ihmistasoisina arvostava ei "evankelista" voi oleellisen tärkeästä teemansa sisällöstä johtuen esiintyä itsekeskeisenä sirkuspellenä!!! Stand up sketsit, vitsit, show-pelleilyllä yritys hauskuuttaa -hyväuskoisia kuulijoita, luodakseen huippubisneksiä/menestystä hengellisillä areenoilla, tällöin AINA TÄYTYY HÄLYTYSKELLOJEN SOIDA ! Aina on syytä tutkia/koetella henget, mutta erityisesti näiden itsekeskeisten pelleilijöiden. Anokaamme Jumalan Siunauksessa viisautta!

    • Jeesuksen veri puhdi

      Moi.

      Olen uskova mies. Luin Raamattua hetki sitten. En tiedä kuuluuko tämä tähän mutta siinä voi olla jotain.

      " "Näin sanoo Herra Sebaot: Kysy papeilta ratkaisua tällaiseen asiaan: 'Jos joku kantaa pyhitettyä lihaa viittansa liepeissä ja liepeet koskettavat leipää tai jotakin keitettyä tai viiniä tai öljyä tai muuta ruokaa, niin tulevatko nämäkin pyhitetyiksi?'" Papit vastasivat: "Eivät tule." Haggai kysyi edelleen: "Jos joku vainajan vuoksi epäpuhdas koskettaa jotakin näistä, tuleeko se epäpuhtaaksi?" Papit vastasivat: "Kyllä tulee."

      Haggai 2: 11 - 13

      Haggain kirja on kolmanneksi viimeisin VT:n kirjoista.

      Tuo siitä kohdin kun temppelirakentajilta vaaditaan puhtautta.

      • Room.3:4.

        Petri sanoi että Pyhä Henki, saadaan kahdella tapaa, joko suoraan taivaasta tai toisten kätten kautta. Mitä sanoo Raamattu? Joh.20:22. Ja tämän sanottuaan hän puhalsi heidän päällensä ja sanoi heille: Ottakaa Pyhä Henki.


      • Iso Q

        Havaintosi tuntuisi liittyvän asiaan. Lisäksi 3. Moos. 21, 4. Moos. 6 ja Hes. 44 puhuvat omaa kieltään pappien puhtaussäännöistä. Aiheesta shekina-kirkkaus artikkeli:
        www.kotipetripaavola.com/


      • Joh 20:22
        Room.3:4. kirjoitti:

        Petri sanoi että Pyhä Henki, saadaan kahdella tapaa, joko suoraan taivaasta tai toisten kätten kautta. Mitä sanoo Raamattu? Joh.20:22. Ja tämän sanottuaan hän puhalsi heidän päällensä ja sanoi heille: Ottakaa Pyhä Henki.

        Joh. 20:22 "ottakaa Pyhä Henki".

        Oletteko huomioineet, että tässä Raamatun tekstissä kerrotaan Jeesuksen ilmestymisestä opetuslapsille ennen Taivaaseen nousemistaan.


    • Patmos

      Tässä tosiaan näyttää olevan jackpot, Petrin ymmärrys on sillä tasolla, että suosittelen jos joku voisi Petrille toimittaa tuon ilmeisen kultasuonen sisällyksen. Petrille tämä löytö olisi annettava tiedoksi. Petriltä ei vaadita taituruutta, tiedämme kaikki että Petrin ja me muut lapsoset tarvitsemme Pyhää Henkeä, koska lopun aikoina selviämin lienee hankalaa. No tuo " lienee" tosiaan heiittomerkkeihin heitän vielä.

      Älkää olko peloissanne.Sitähän Herra meitä kehotti että emme olisi peloissamme.

      • Josmahdollistavalitu

        Pelko tuoturhaa varovaisuutta ja spekulointia.Suora kontaktionotto Pyhään Hnekeen vaikka the sössijä aukoisi päätään että ei sentään.

        Martti, pistä aina totuus muiden huolten edelle. Martti,rakastan sinua uskollisuudestasi ja tiedä se, että kaikki me totuutta rakastavat haluamme totuuden selvittää.

        Kukkaan ei ole henkilökohtaisella tasolla toinen toistaan vastaan. Martti, älä anna periksi. Ota Petrin kanss avaikka henkilökohtianen tapaaminen. Veikkaan, että Petri suostuu siihen. Rakastetaan toisiamme Pyhässä Hnegessä.

        Surulista miettiä että olisivat sotajalalla keskenään. Kun eivät ole!!!!

        Rukoilen, että kumpikin totuutta etsivät. Olen ehdottanut muutama kukkausi sitten että konservatiivit pitäisivät "viisaiden neuvonpidon". Kukkaanhan ei haluaisi tunnustautua viisaaksi, ainakaan julkisesti tai Herran silmien edessä. Mutta kun " eikö keskuudestamme löyydy yhteen viisasta miestä, joka osaisi ratkaista...hmmmm...minkä. Olisiko mahdollista saada tv7:aaan Sartola, Ojares, Paavola, Meller ja kenties muitakin, jotka keskustelivatkeskenään ihan heidän takia,jotka eivät ymmärrä kaikkea vaikka hää-aterialle pääsevät.

        Miksi ei ole jo tästä tv7:lla keskustelutuokiota löhetetty?

        Mulla ei ole muuta sanottavaa.Kuuleeko kukaan mitä kirjoitin??????????

        Tarvirsemme aiheesta kesukustelua vielä, emme vaikenemista. Aihe on vaikea mutta selviämme tästä kunhan pidämme yhtäkuten alkuseurakunnassa, ei karteta tosiamme ja keskustelulua toistemme kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5079
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4027
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3579
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2699
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1853
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1777
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1650
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1468
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe