Itselläni mielenterveysongelmia ollut jo yli 6 vuotta ja viime yön hirveyden jälkeen päätin soittaa terveysasemalle ja varata ajan psyk. sairaanhoitajalle. Masennuksen vuoksi. Ei saisi diagnosoida itse, sen tiedostan, mutta ennen kun pisteet olivat siinä keskivaikean masennuksen ala-kantissa, nyt ne on reilusti yli vaikean masennuksen. Hyvä ettei maksimit. Viime aikoina ollut tunne että tämä elämä on eletty loppuun asti. Voisin kertoa tuntemuksia loppuun asti, mutta aiheeseen:
Hoitopaikat, missä olette itse käyneet? Huonoja / hyviä kokemuksia? Onnistunutta hoitoa? Olin varaamassa lähi terv.asemalle jossa tokaisivat että hoitavat lievää ja keskivaikeaa, joten kuuluisin enemmän HUS erikoissairaanhoitoon. No, en viittinyt sanoa että joo heti sinne nyt kiitos aika ennen kuin hirttäydyn tai hyppään ikkunasta.
No, kun tuossa puhuimme, niin varasi ajan mulle tonne Emppuun Espooseen. Mielenterveys- ja päihdepuolen avokuntoutusosasto. Hmm.. Otin vähän selvää paikasta ja näyttää olevan enemmän kyllä päihdepuolen ja A-klinikan asiakkaille. Kiitoksia vain tästä! Ryhmäterapioita, vertaistukiryhmiä, vastaanottoja, vieroitushoitoa. Vaan ei lääkäripalveluja. En vain käsitä. Hän ehdotti jostain muualtakin mutta en kertakaikkiaan muista mistä. Nupoli (espoo) no joo, se on jo siinä ja siinä kun en kuulu enää iältäni sinne (täytän 22), niin en viitsisi sinnekään mennä.
Tää on niin sinnittelyä tohon ens viikkoon muutenkin ja jo etukäteen tuntuu että tosta ei kyllä mitään hyvää tule seuraamaan. Jos ne laittaa johonkin taideryhmään tai liipalaapa juttuihin niin se on viho viimeinen yritys jatkaa tätä elämää. Oli jo muutenkin vaikea hakea apua ja en vaan kestä jos ei tää nyt onnistu.
Joten onko kokemuksia? Terveysasema, Emppu, Nupoli yms. Ihan akuutti psyk. päivystykseen en raaskisi vaikka toisinaan olisi ehkä tarpeen, kuten eilen.. toissapäivänä...
EMPPU (Espoo) ja masennuksen hoito. Kokemuksenne!
4
9911
Vastaukset
- blergh
Tää pn aika vanha.. mut jos joku sattumoisin löytää tän niin oon itekki harkitsemassa Nupolia syömishäiriön takia.. mut Nupoli vaikuttaa vähä spurgulta jostain syystä. Tulee semmonen olo et ku meen sinne kaikki saa tietää.. idk vähä outoo mut joo apua kaipaan.
- Hoitsuliini
Syömishäiriöstä kärsivän on hyvä hakeutua HUS:in syömishäiriö klinikalle. Emppu 1krs on tosiaan alko/lääke/huume vieroitushoitoa tarvitseville asiakkaille, ympärivuorokautinen akuuttivieroitushoito osasto. Empun 2krs löytyy erityispalvelut, asiakasohjaus sekä liikkuvan tiimin yksikkö. 3krs hallinnon tiloja.
- Anonyymi
Päästävät hoidettavan TÄYSIN lääkkeissä ulos, niin mitä SEKAVA tyyppi tekee, no ostaa viinaa taas. Eli hoito meni harakoille ja hoidettava entistä SEKAVANA kotona!!!! Mikä tajunnan taso lääkärillä empussa oikein on?!?!Perhe kärsi ja kärsii nyt vielä enemmän!!!!
- Anonyymi
Vaikka empusta pääsisit avohoidon piiriin joudut kuukausien jonotuslistalle syynä hoitajat joutuneet leikkauslistalle eikä tarvittavaa apua saa esim. terapiaa. Tiputtaa lääkkeiden annostusmääriä tarpeettoman nopeasti mikä päihde-mielenterveyden kanssa kamppailevan yksilön päivittäinen kärsimys on koetuksella. Ainoa mitä tekevät joudut valvontaan tarkkailtavaksi seulojen kanssa kun muuhun ei resurssit tai kiinnostus riitä. Mittaavat ainoastaan veriarvot ja virtsanäytteet varoituksella siitä, jos pahana sietämättömänä päivänä erehdyt ottamaan kadulta vahvempaa lääkitystä tippuvat voimassa olevat lääkkeet jyrkästi alas nme. "Oma vika"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261790
- 1171300
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401120- 491019
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni56972- 130940
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v245923Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77796Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58789Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla179760