Junttibändi, joka osaa olla myös pornahtava paikoin

MrJuha82vaan

ku kuuntelee tuotantoa, ni ei se ihan kokonaan täysin oo junttibändi, vaikka suurimmalta osin onkin.
Junttius musassa toimii ainaki Popedalla, ksoka ne osaa siihen yhdistää popmaisuudenki, sillä esim tää Costellon naismainen ääni tuo uuden ulottuvuuden Paten junttiäänen kaa.
Paten karhea junttiääni ja Costin naismaisen pehmeä ääni.
Hieno mix!

Popedaa kritisoidessa; heillä on aika epätasaisia levyjä ja melko useita.
Paras levy lienee Kaasua(1984).

Biisirakenteet Popedalla ehkä hieman korneja, mut biisit toimii hyvin.
Popedaa on helppo kuunnella.
Tosin se Pate vetää usein keikoilla hieman överiksi, ku alkaa pelleilemään.
Joskus levyilläki ois voinu jättää jotkut äännähtelyt pois, ni tulos ois vielä parempi.
Costi on Suomen nopein kitarasormi muuten.
Paras Suomalainen kitaristi on Janne Halmkrona CMX;stä koska hän on niin monipuolinen ja taitava/älykäs kitaristi sekä kekseliäs.

16

682

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • urveloarvelo

      Hitto mitä höpöhöpöjuttua selität. Kaasua ilmeistyi muuten 1983 ja sä kakit viel silloin vaippoihin.

    • jussipussi

      Popedasta puheenollen, ei taida monella bändillä olla naisroudaria? Popedalla näkyy olevan. Sama neito myös paitamyynnissä. Onkohan jonkun niistä vaimo?

    • totuuden torvi

      No ei oo kyllä mikään roudari! Elviksen puodissa on toki mukana ja ehkä apuna roudaa, mutta ei ole varsinaisesti mikään roudari. Ei ole bändin jäsenten vaimoja.

    • muffe3

      Tää nainen on ollu useamman vuoden jo mukana ja toimii Popedan tuotemyyjänä. Ei siis tosiaan roudarina vaik niiden kans kyllä liikkuukin bussissa. Mut niin kai bändin henkilökunta tekeekin?

    • -elvis-

      olipa taas hevosmiesten tietotoimisto, ottakaa nyt ihmeessä asioista selvää ennenkun laitatte jakoon.
      -elvis-
      rokrok

      • joskuskeikoillaollut

        Sinun "Elvis" Chevysi kuljettaa, ei keikkabussi.
        Totuushan on, että nainen pyörii sinun joukkueessa tuotemyyjänä / mannekiinina, vai mitä.


      • mitävit

        kyllä se mimmi kulkee busissa sillon ku elviskin.riippuu kuulemma paikasta minne menee.juttelin molempien kans ja cata onbändissä töissä siinä missä elviskin. mikä tää keskustelu edes on? :D


    • :-P:-P:-P:-P:-P:-P

      .

    • nostan

      Ylös

    • adepoppiahhhh

      Popeda

    • biisikin

      Erinin

    • onkin

      Auto.

    • Anonyymi

      Junttiudella jolla viittasin popedaan tarkoitin sitä että kun kerran näin kolmas nainen ja eppu normaali yhtyeen jonkun levyarvostelun vai olisko peräti ollut kolmas nainen yhtyeen cd levy jonka ostin jonka vihkosessa oli teksti jossa sanottiin kolmas nainen orkesterissa "että kolmas nainen peri samanlaisen junttimaisen soittotekniikan&asenteen kuin mitä on esimerkiksi eppu normaalilla" "jos kolmas nainen oli vielä 80-luvulla junttisuomen jytäkone niin vuoden 1990 albumilla hyvää ja kaunista kolmas nainen ei ollut enää niin paljoa junttisuomen jytäkone"
      Tästä sain idean käyttää termiä junttirock popedasta myös ,koska myös niiden soittotekniikka on sitä hyvin letkeän "junttimaista" eli kuunnelkaapa esim semmoset popeda biisit kuin esimerkiksi heavy lutaa jossa kertosäkeessä lauletaan vähän junttimaisella tyylillä " huhhahhei parrua perseeseen" tai kun popeda soittaa kappaleen palle and the boys niin kyllä siinä on sitä samaa kuin kolmas nainen tai eppu normaali yhtyeillä on ollut eli sellaista junttipoljentoa. En siis itse keksinyt tuota juntti termiä. Juntti sanalla en siis viitannut mihinkään vaatteisiin mutta jos siis lukee popedan sanoituksia vuosien varrelta niin onhan esim tuo heavy lutaa kappaleen kertosäe aika junttimainen tekstimaailman osalta, mutta sanalla juntti en tarkoita popedan tapauksessa että se olisi huonolla tavalla juntti, koska sana juntilla on yleensä ikävä kaiku ihmisten korvissa, mutta siis hyvällä positiivisella ja hauskalla tavalla junttia on popedan osa sanoituksista ja onhan pate tainnut itse sanoakin että tehneet osan kappaleistaan kieli poskella kun pate on rustannut tekstiä paperille. Ja mitä tulee itse sävellyksiin ja soittotapaan niin käytän popedan musasta silloin termiä junttityylinen ihan kuten siinä kolmas nainen cd levyn vihkoon oli kirjoitettu semmonen teksti kuin junttisuomen jytäkone ja toinen teksti jossa kolmas nainen ythyeestä todettiin että soitossa on semmosta junttityyliä kuten eppu normaalilla. Aina täytyisi kirjoittaa julkaisut selkeämmin että porukka hiffaa mitä tarkoitan, joten pahoittelut epäselvästä julkaisustani jonka lähetin joskus kauan sitten. Edelleen oon aika paljon samaa mieltä popedasta että tuotanto on todella epätasaista mutta tykkään kyllä kuunnella popedaa enkä minä ota popedan sanoituksia tiukkapipoisesti kun jotkut ihmiset ottavat popedan sanoitukset liian vakavasti. Kun ne laulaa autoista, rahasta ja naisista niin aivan sama = ei mua haittaa ainakaan. Laulaa popeda muustakin kuin autoista, rahasta ja naisista sillä kyllä ne on ottaneet kantaakin yhteiskunnallisiin asioihin kuten mieleen tulee eräs biisi jossa popeda ottaa kantaa tasa-arvoasiaan eli puolustaa eräässä todella vanhassa kappaleessa homojen oikeuksia. Kersantti karoliina on myös sanoitus jossa teksti kertoo tasa-arvoasioista ja kappaleessa sukset(vaikeata tämä hiihtäminen) on varsin moniselitteinen ja aika vaikean kryptinen sanoitus ja minä oon tulkinnut tuon biisin ainakin kolmella eri tapaa.

      Popeda on tehnyt kolme huippulevyä= hullut koirat(ylivertaisen paras)&raswaa koneeseen+esikoiskiekko popeda. Kaikkein junttimaisinta soittoa ja tekstimaailmaa kuulee levyllä kansanpopeda vai mitä sanotte biiseistä kuuma kokardi ja sukkana alas? En siis tosiaankaan sanalla juntti mitenkään kritisoi popedaa, en suinkaan. Todellisuudessa ihmisinä popedan porukka on kaukana junteista. He on sivistyneitä, mukavia ja humaaneja ihmisiä. Eikös Pate ottanu joskus kantaa siihen kun ihmiset on nykyään niin radikaaleja niin pate otti kantaa siihen että hän ei hyväksy mitään rasismia ja fasismia.

      • Anonyymi

        siis huomio ! en tarkottanut tätä julkaisua jossa ei ole kukaan sanonut mitään popedan vaatetuksesta vaan viittaan erääseen popedan live- arvosteluun joka oli viitannut ilmeisesti tähän minun julkaisuuni jossa käytin termiä juntti popedaan liittyen.


    • Ite oon pitäny Popedaa äijämusiikkina, joka sopii kuunneltavaksi esim. paikallisessa lähiöbaarissa.

      • Anonyymi

        hyvä termi tuo "äijärock". ite kuunnellu popedaa vuodesta 96. Eka popedaostokseni oli samana vuonna (kesäkuussa) 96 popedan live at the bbc c kasetti. Sama c kasetti löytyy tuolta hyllystäni. Se on siitä aika poikkeuksellinen popeda julkaisu jossa on käytetty hyvin runsaasti eri soittimia kuten säkkipilliä, huiluja, muita erikoisia soittimia(muistaakseni afrikkalaisia soittimia aika paljon) jne jne. Se on aika akustinen live levy. Googlaamalla löydät lisätietoa tuosta julkaisusta. Voin toki kertoa että se sisältää niitä tunnettuja popeda biisejä mut on siellä muutama&jokunen virkistävän rohkea valinta kuten vanha rolling stones klassikkobiisi (josta popeda teki suomen kielisen version= holtiton nainen), työtön kummitus ja nyrkki kyllikki.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      22
      1381
    2. 72
      1376
    3. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1265
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      811
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      706
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    Aihe