Kirkan 60-70 luku oli miehen juhla-aikaa

MrJuha82vaan

se on hänen paras aikajakso mielestäni.
Halosen Kassu osasi säveltää kuten Kisu Järström mut yleensä he kai veti vihkoon vai onko niin?
En oo ehkä tarpeeksi kuullu heijän kaikkia biisejään, joten en oo ehkä oikee henkilö sanomaan niin.
Kirkan coverit on niitä parhaita mulle.
Hetki lyö, Varrella virran, Venus jne.
Nykyaikaa-albumilla oli paljon Frank Robsonin ja Jukka Tolosen biisejä, jotka siis Suomalaisia.
Toinen osa levyn biiseistä koostuu covereista, mut onpa siellä yksi HYVÄ Badding Somerjoenki biisi.

7

1485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fame

      Parhaimmillaan Kirka oli 60 ja 70 luvulla.Sitten tuli iskelmää,mikä ei oikeen istunut hänelle.Muutenkin mies muuttui setämäiseksi erottuaan ensimmäisestä vaimostaan.Musiikillisesti hän lässähti,olihan hänellä hevi kausi mutta ei se oikein mielestäni onnistunut.Kirkan eka levy,Anna suukko vain,on todella hyvä.Nuori Kirka oli hyvä.

    • ramina

      Nuorena Kirka oli hyvä.Sitten tuli iskelmää 80-luvulla,rokkia 80-luvulla ja taas iskelmää.Mielestäni Kirka vaihtoi musiikkisuuntaansa liian nopeasti.Ei oikein tiennyt minkä alueen laulaja hän oli.Iskelmä ei oikein istunut Kirkan olemukseen ja iskelmäbiisit oli tusinatavaraa,mitäänsanomattomia sanoituksia,sellaisia joilla kosiskellaan suurta yleisöä.

      • basilika

        Nostalgia-muistokonserttia jälleen näkyy tulevan.Sama kai se millä nimellä yritetään saada rahaa Kirkan muistoksi.Samoja esiintyjiä varmaan kun muistokonsertissakin oli.Ei varmaan mitään uutta tai uusia kasvoja.Saahan sitä ko. esiintyjät tällä tavalla nostetta itselleen vähäksi aikaa,jos muuten ovat jo unohdettuja.Eiköhän sitä ole järjestetty jo Kirkasta aika paljon,näytelmiä ja konsertteja.Ei kai yhtä laulajaa voi ikuisesti muistella,ei kai hän ihmistä kummempi ollut.Rahastuksen makua lienee tässäkin aika paljon.Onkohan nyt riitoja,jotka saivat melko lailla huomiota taannoin lehdistösä.Lieneekö sekin tekaistua,että saatiin huomiota.Julkisuutta se tuo huonokin julkisuus.


    • parsa

      Mielestäni Kirka oli yliarvostettu laulaja.Tosin hänen alkutuotannossaan on hyviä,oikeastaan parhaat biisit.Suuriyleisö ei oikeen lämmennyt hevi-musiikille ja sitten tuli yhdentekevät iskelmät.Muusikkohan Kirka ei ollut,koska ei soittanut itse mitään instrumenttia paitsi huuliharppua taustalla.Ehkä hänen erilaisuutensa ulkonäössä ja äänessä hurmasi jotkut.

    • KIRKA OLI SUOMEN STEVIE WONDER
      MUTTEI EI SENTÄÄ DAVID BOWIE

    • hoohhhh

      Joo.

    • Fanittaja

      1973 rautaa ja kettinkiä helvetin kova levy. Huonoin älä Sano ei

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      245
      5658
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      89
      3510
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      137
      3401
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3073
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      72
      2969
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      94
      2790
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2450
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      104
      2352
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      179
      1953
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1480
    Aihe