Toissapäivänä sanottiin, että kunnat saavat äänestää pakkoliitoksista. Tänään asia korjattiin: valtioneuvosto päättää selvitystensä perusteella kuntien pakkoliittymisistä. Tottakai kunnat saavat järjestää äänestyksen asiasta, mutta sen tuloksesta ei valtioneuvoston tarvitse liitospäätöstä tehdessään välittää. Molemmat tavat ovat satavarmastui mitä ylimmässä sopusoinnussa perustuslain tarkoittaman kuntien itsemääräämisoikeuden ja kuntalaisten demokraattisen päätöksenteon kaa!
Saadaanko pakkoliitoksista äänestää eli ei
6
163
Vastaukset
- Plutokratia
Voi teitä hölmöjä, ei Suomessa ole demokratiaa, ainoastaan näennäisdemokratiaa,.
- turkusse
suurturku,ihanaaa....
- Äänestysoikeus pois
Suomalaiset ovat kykenemättömiä ja tietämättömiä äänestämään taitavia poliitikkoja ajamaan asioitaan, Kataistrofi on tästä hyvin voimakas esimerkki, vain täydellinen idiootti äänestää tuollaista eliitin johdateltavissa olevaa poliittista broileria, jolla ei ole minkäänlaisia visioita tulevaisuudesta.
- Seurataan
Kaarinan kaupunginvaltuusto tekee päätöksen ja tällä hetkellä edetään Kaarinan strategian mukaan, itsenäisenä kaupunkina. Turku ei täällä pysty määräämään yhtikäs mitään ja Virkkunenkin vuoden päästä kovin vähän.
Katsotaan nyt ensin mitä jakoselvitys näyttää, voi olla numerot kovin väärään suuntaan, vaikka valtio pyrkii selvityshenkilöiksi hakemaan kovasti kuntaliitos myönteistä, jopa Jyväskylästä muutosjohtaja, jonka todellisuudessa kuuluisi olla Jyväskylän irtisanottavien listalla.
Taitaa olla Jyväskylän Virkkusen hyvä kaveri ja puoluekannan arvaa helposti, Muuramen pahin vihollinen.
- eikä muuksi muutu
pakko on pakko.
- Kaarina N:o 1
Pakko on nyt mennyttä, eilen A-Studiossa tuleva pääministeri Sipilä vakuutti, ettei missään olosuhteissa käyttäisi pakkoliitoksia.
Hän uskoo markkinatalouteen ja kuntien välisen kilpailun palvelujen tuottamisen tehostumiseen.
Virkkunen on saannut turpiinsa omiltaankin jo tarpeeksi ja lähtee Brysseliin häpeämään, sekä Katainen häipyy nkomissaariksi.
Nykyinen hallitus on pelotelullaan romahduttanut kaiken yritteliäisyyden kunnissa.
Kuinka näin koulutetut ihmiset voivatkin tyriä näin perusteellisesti, on hyvä kysymys ?
Akaa on yksi takavuosien suurkuntaliitos kunta, siellä on mennyt kaikki perseelleen ja Akaalaiset ovat tutkimuksen mukaankin Suomen vähiten tyytyväisiä palveluihinsa. Vain 5,3 % Akaalaisista suosittelisivat kuntaansa asuinpaikaksi, huolestuttavaa !
Salossa on käynyt täysin samoin, tietysti lisävaikutusta vielä Nokian poistumisesta, mutta ei sielläkään leveät hartiat tai suuri kaupungintalo ole auttanut asukkaita.
Nyt alkavat myös Turkulaiset heräämään, onkohan suur Turku heilekkään eduksi, kun kaikki kallistuisi, matkat pienisivät ja johtajat saisivat palkankorotuksia.
Turun työntekijöille annettaisiin lopputilejä ja heitä korvattaisiin kehyskuntien työntekijöillä. Kokoomuksen tavoitteessa potkia pois 20 % kuntatyöntekijöistä suur kunta mallillaan, kun ei ole määrätty keitä vähennetään ja koska.
SDP ja kuntatyöntekijät ovat nyt ratkaisevassa asemassa eduskunnan pakkolaki äänestyksessä ja lakialoite kaatuu rymisten jo eduskunnassa. Ei tarvitse edes perustuslakia tutkiskella.
Ei tarvitse Virkkusen enää tiukkaa ilmettään televisiossa näytellä, saattaapi Brysselin konekin olla jo täynnä.
Kaarina jatkakoon itsenäisenä tyytyväisyyskyselyjen huipulla on kaikkien Kaarinalaisten toive, jos joukosta jätetään joku Turusta hypännyt Desantti, joka ei edes ymmärrä omaa parastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1847209Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1243259Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?501838Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601827- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am801765Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161551- 691373