Toissapäivänä sanottiin, että kunnat saavat äänestää pakkoliitoksista. Tänään asia korjattiin: valtioneuvosto päättää selvitystensä perusteella kuntien pakkoliittymisistä. Tottakai kunnat saavat järjestää äänestyksen asiasta, mutta sen tuloksesta ei valtioneuvoston tarvitse liitospäätöstä tehdessään välittää. Molemmat tavat ovat satavarmastui mitä ylimmässä sopusoinnussa perustuslain tarkoittaman kuntien itsemääräämisoikeuden ja kuntalaisten demokraattisen päätöksenteon kaa!
Saadaanko pakkoliitoksista äänestää eli ei
6
148
Vastaukset
- Plutokratia
Voi teitä hölmöjä, ei Suomessa ole demokratiaa, ainoastaan näennäisdemokratiaa,.
- turkusse
suurturku,ihanaaa....
- Äänestysoikeus pois
Suomalaiset ovat kykenemättömiä ja tietämättömiä äänestämään taitavia poliitikkoja ajamaan asioitaan, Kataistrofi on tästä hyvin voimakas esimerkki, vain täydellinen idiootti äänestää tuollaista eliitin johdateltavissa olevaa poliittista broileria, jolla ei ole minkäänlaisia visioita tulevaisuudesta.
- Seurataan
Kaarinan kaupunginvaltuusto tekee päätöksen ja tällä hetkellä edetään Kaarinan strategian mukaan, itsenäisenä kaupunkina. Turku ei täällä pysty määräämään yhtikäs mitään ja Virkkunenkin vuoden päästä kovin vähän.
Katsotaan nyt ensin mitä jakoselvitys näyttää, voi olla numerot kovin väärään suuntaan, vaikka valtio pyrkii selvityshenkilöiksi hakemaan kovasti kuntaliitos myönteistä, jopa Jyväskylästä muutosjohtaja, jonka todellisuudessa kuuluisi olla Jyväskylän irtisanottavien listalla.
Taitaa olla Jyväskylän Virkkusen hyvä kaveri ja puoluekannan arvaa helposti, Muuramen pahin vihollinen.
- eikä muuksi muutu
pakko on pakko.
- Kaarina N:o 1
Pakko on nyt mennyttä, eilen A-Studiossa tuleva pääministeri Sipilä vakuutti, ettei missään olosuhteissa käyttäisi pakkoliitoksia.
Hän uskoo markkinatalouteen ja kuntien välisen kilpailun palvelujen tuottamisen tehostumiseen.
Virkkunen on saannut turpiinsa omiltaankin jo tarpeeksi ja lähtee Brysseliin häpeämään, sekä Katainen häipyy nkomissaariksi.
Nykyinen hallitus on pelotelullaan romahduttanut kaiken yritteliäisyyden kunnissa.
Kuinka näin koulutetut ihmiset voivatkin tyriä näin perusteellisesti, on hyvä kysymys ?
Akaa on yksi takavuosien suurkuntaliitos kunta, siellä on mennyt kaikki perseelleen ja Akaalaiset ovat tutkimuksen mukaankin Suomen vähiten tyytyväisiä palveluihinsa. Vain 5,3 % Akaalaisista suosittelisivat kuntaansa asuinpaikaksi, huolestuttavaa !
Salossa on käynyt täysin samoin, tietysti lisävaikutusta vielä Nokian poistumisesta, mutta ei sielläkään leveät hartiat tai suuri kaupungintalo ole auttanut asukkaita.
Nyt alkavat myös Turkulaiset heräämään, onkohan suur Turku heilekkään eduksi, kun kaikki kallistuisi, matkat pienisivät ja johtajat saisivat palkankorotuksia.
Turun työntekijöille annettaisiin lopputilejä ja heitä korvattaisiin kehyskuntien työntekijöillä. Kokoomuksen tavoitteessa potkia pois 20 % kuntatyöntekijöistä suur kunta mallillaan, kun ei ole määrätty keitä vähennetään ja koska.
SDP ja kuntatyöntekijät ovat nyt ratkaisevassa asemassa eduskunnan pakkolaki äänestyksessä ja lakialoite kaatuu rymisten jo eduskunnassa. Ei tarvitse edes perustuslakia tutkiskella.
Ei tarvitse Virkkusen enää tiukkaa ilmettään televisiossa näytellä, saattaapi Brysselin konekin olla jo täynnä.
Kaarina jatkakoon itsenäisenä tyytyväisyyskyselyjen huipulla on kaikkien Kaarinalaisten toive, jos joukosta jätetään joku Turusta hypännyt Desantti, joka ei edes ymmärrä omaa parastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745358- 332941
- 402634
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin262003Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401972Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291819- 951802
- 1691691
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241418Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941230