2G

kylamies

Milloin lakkautetaan?

4

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei kylamies,
      Suunnitelmissa ei ole 2G-verkon lakkautusta. Monilla alueilla se on ensisijainen verkko puheyhteyksille.

      Seppo / Saunalahden Palstatiimi
      http://palsta.saunalahti.fi

    • SDNELISA

      "2G / GSM milloin nurin ?"

      2015/2018 jälkeen alkaa tapahtua. 900/1800 menee 3G/LTE verkoille täysin. Monet halppis puhelimet osaa jo 3G:n ja LTE tulee halppis hintaluokkaan tuolloin.

      • Siis nämä kaksi taajuutta säilyvät matkapuhelinverkon käytössä, mikä onkin luonnollista. Mikä sitten käytännössä muuttuu, pakkomyydäänkö kaikille lte- liittymiä.


    • SDNELISA

      "Siis nämä kaksi taajuutta säilyvät matkapuhelinverkon käytössä, mikä onkin luonnollista. Mikä sitten käytännössä muuttuu, pakkomyydäänkö kaikille lte- liittymiä."

      Jos katsot suomalaisia puhelinliittymiä DNA / Elisa / Saunalahti / $onera.....
      Toki on erikseen rahastusliittymät datakäyttöön mutta suomalaisoperaattorit
      ei erikseen blockkaa prepaid liittymien tai minkään muunkaan pääsyä LTE / 3G
      verkkoihin, tosin liittymän profiilin mukaan ei mennä nopeammin kuin sopimuksesta on. Ulkomailla GSM liittymä pysyy vain gsm verkossa mutta suomessa kaikki voi resursseja käyttää verkoissa mitä on tarjolla.

      LTE on tehokkaampi kuin 3G sekä tehottomin on gsm joka tuhlaa kaistaa.
      Toki aina kannattaa verrata nykyistä liittymää uudempiin onko parempi. Saunalahti jatkaa omilla nimityksillään ja DNA omillaan. Nostetaanko 4G / LTE liittymien nimiin riippuu operaattorista & markkitilanteesta.

      Kaikki 700 / 800 / 900 / 1800 / 2100 taajuudet on mobile käytössä. Ehkäpä pian myös 450 palaa mobiilikäyttöön.....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      132
      7258
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2650
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      265
      1272
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1049
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      162
      975
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      935
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      930
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      784
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      753
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe