Miksi Juuan Juuan elintarvikekaupoissa myyjät huutelevat luokkaavia kommentteja asiakkaille ja ovat muutenkin ilkeitä, ei kai menkoille voi selittää kyseistä äkäisyyttä? Tokmannilla on ainakin yksi tällainen myyjä ja Pielisherkussa pari toisin näitä kahta ei näkynyt pitkään aikaan, viime kesänä viimeksi. Joku sanoi että Tokmannin myyjä ja Pielisherkun myyjä olisi samasta perheestä, no en ihmettele yhtään kumpikin samanlaisia. Televisiossa kauniit ja rohkeat Juuan kaupoissa lihavat ja ilkeät.
Lihavat ja ilkeät myyjät kaupoissa
38
4043
Vastaukset
- RosvoArvi
Tarkoitat varmaan toisella Pielisherkun myyjällä sitä kylärosvon tyttöä. Se myyjä on semmoinen töksäyttelijä ja ivallinen asiakkaille. Siitä kylärosvosta, myyjän isästä, kerrotaan että kun yleensä rosvot valikoi mitä varastavat, niin tämä kylärosvo ei ollut niin ronkeli vaan hänelle kelpasi naapurin emännän alushousutkin.
- Houdini1
Veikö naapurin emännältä ne tämän huomaamatta, taitava varas?
- Hokkus pokkus
Houdini1 kirjoitti:
Veikö naapurin emännältä ne tämän huomaamatta, taitava varas?
Kyllä se semmonen pitkäkyntinen oli, vasta kotonaan naapurin emäntä oli huomanna että alushousut olivat päältä hävinneet. Siinä jääpi David Coppelfieldit ja Iiro Seppäset toiseks.
- Boonus-
Töksäyttelijöitä on myös jussintorillakin, lusikalla annettu, niin kauhalla ei voi vaatia.
- Ihastunut
Siinä k-kaupassa oli kesällä (voi olla vieläkin, en ole käynyt) töissä erittäin nätti tyttö/nainen. Lyhyet hiukset ja useita korvakoruja korvissa, kuka hän lie, onko varattu vai vapaa.
- turpakiikerjäläiset
On niitä huutelijoita myös sen K-marketin parkkipaikoilla. Ihmiset huutelevat kerjääviä kommentteja toisille ihmiselle ja nämä eivät ole niitä muovikassijengiläisiä jotka kauppojen ympärillä liikkuu, joilta yleensä tällaisia lausahduksia kuulee.
- Boonus-
Moni kakku päältä kaunis...
- qetep
Onhan siellä asiallistakin palveluakin, ja niin silmiä hivelevää ;)
...Alkossa siis... - sitruuna2
Nykyään kaikki olemme suomalaiset talvella huonotuulisia.. Masennus vaivaa
pitkät pimeät siihen vaikkuttaa,että kaikki kiusaa vaan toisiaan. - Lääke masennukseen
Mitä varten se pitää toisiin purkaa? Jos masentaa tai ahistaa niin voihan sitä vaikka vetää itsensä jojoon loppuu masennus ja ahistus, eikä tarvitse toisille vittuilla.
- Haloo1
Sitruuna 2 kannanotto ihmetyttää näinkö kiusaamisesta ja ilkeilystä tulee sallittua. Talven pimeyskö oikeuttaa kohtelemaan toisia ihmisiä miten sattuu. Jos masennus vaivaa niin eikö kannattaisi mennä lanttutohtorille ja laittaa korvien väli kuntoon. ei kai se korjaannu toisia kiusaamalla
- Marja Tyrni
Haloo1 kirjoitti:
Sitruuna 2 kannanotto ihmetyttää näinkö kiusaamisesta ja ilkeilystä tulee sallittua. Talven pimeyskö oikeuttaa kohtelemaan toisia ihmisiä miten sattuu. Jos masennus vaivaa niin eikö kannattaisi mennä lanttutohtorille ja laittaa korvien väli kuntoon. ei kai se korjaannu toisia kiusaamalla
Juuan elleistäkin löytyy yksi tällainen kärttyisä ja vuosi vuodelta ilkeämmäksi muuttuva henkilö.
- uihihi
Marja Tyrni kirjoitti:
Juuan elleistäkin löytyy yksi tällainen kärttyisä ja vuosi vuodelta ilkeämmäksi muuttuva henkilö.
Tais olla melkoinen nymfi!!!!
- Pilipuro
uihihi kirjoitti:
Tais olla melkoinen nymfi!!!!
Niin tämä nymfielli taisi jaella ihan hyvää hyvyyttään, mutta toista se oli kun eräs Juukalainen tilitoimistonpitäjä kauppasi tavaraansa ja taisi taksa olla alle 100 mk.
- halavalla lähtöö
Pilipuro kirjoitti:
Niin tämä nymfielli taisi jaella ihan hyvää hyvyyttään, mutta toista se oli kun eräs Juukalainen tilitoimistonpitäjä kauppasi tavaraansa ja taisi taksa olla alle 100 mk.
Jottei vain ois ollu SuoroSiirin tyttö! Ei muuten paha hinta, ei ole jäänyt paljon kilolle hintoo.
- Tavaratori
halavalla lähtöö kirjoitti:
Jottei vain ois ollu SuoroSiirin tyttö! Ei muuten paha hinta, ei ole jäänyt paljon kilolle hintoo.
Kun on kauppakoulun käynyt niin on kaikki tavara kaupan, omakin!
- yututeeyueg
Pilipuro kirjoitti:
Niin tämä nymfielli taisi jaella ihan hyvää hyvyyttään, mutta toista se oli kun eräs Juukalainen tilitoimistonpitäjä kauppasi tavaraansa ja taisi taksa olla alle 100 mk.
Taitaa olla kyse entisestä Salonkyläläisestä?
- Vahlajapiiras
Eikös siellä Salokylällä asu toinenkin henkilö joka toimi -60 tai -70 luvulla Maljan talossa tavarakauppiaana. Vaikka hän oli nuorempana yrittäjä harjoittaen maailman vanhinta ammattia joka ei ollut maanviljelystä, on hän nykyään kaikkea yritystoimintaa vastaan ja on kaikkien sen alueen yrittäjänaapureiden kiusana tehtaillen valituksia mistä pystyy valittamaan.
- Ainiinsiellä
Vahlajapiiras Pihlajavaaras
- oiuy
Pilipuro kirjoitti:
Niin tämä nymfielli taisi jaella ihan hyvää hyvyyttään, mutta toista se oli kun eräs Juukalainen tilitoimistonpitäjä kauppasi tavaraansa ja taisi taksa olla alle 100 mk.
Vieläköhän vaikuttaa paikkakunnalla?..
- podjslnk
Ainiinsiellä kirjoitti:
Vahlajapiiras Pihlajavaaras
Niin olihan siellä Maljan talossa se markan-Anita, ei sillä naamalla enempee ois kärsinnä pyytääkään.
- Myyjien seutua
Jos ivapuheet ja töksäyttely ovat vaatimuksia myyjälle, niin taitaa Juuan myyjäkapasiteetti olla täytetty runsain mitoin. Sen verran on ilkeää kirjoittelua täällä.
- Moraalinvartija
Kuka on väittänyt että nämä olisivat vaatimuksia myyjille? Jottet olisi vain yksi näistä myyjistä joka on tunnistanut itsensä em. kirjoituksista ja olet nyt ruvennut moraalinvartijaksi kun on tullut vähän lokaa niskaan.
- Tonnikeijukainen
Kuinkahan paljon lienee ollut näiden ilkeilevien myyjien äänimäärät vuoden asiakaspalvelija äänestyksessä?
- himmeää tähtipölyä
Kai minuakin ärsyttäisi, jos olisi lihava, ruma ja siihen vielä tyhmyys päälle. Pientä ymmärrystä huono-osaisia kohtaan.
- asiakas on silloin
oikeassa jos ymmärtää mistä puhuu
muuten juntit pitäkää turp...e kiinni ja Hyvää Joulua kaikille toivottaa
Nasse sedän naapurin kaima - Kehuja välillä
Minäpä kehuin sitä Pielisherkun lihavaa myyjää jokunen vuosi sitten. Sanon sille myyjälle jotta yllättävän vähän haiset hielle noin lihavaksi.
- Boonus-
k-kaupassa myyjät on juoru ämmiä, pullakat ykkössijalla...
- Aivanmahtavaa
Hyvä se on, että juoruavat. Pikku paikkakunnan parasta ajanvietettä!
- kaupustelija
On töissä, paljon tatskoja kaulassa, varmaan sama on.
- Juukasta
Ihan sama mitä siellä sivistymättömässä tuppukylässä tapahtuu.
- Hyväämieltä
En ole koskaan saanut huonoa palvelua missään ja olen 55 vuoden aikana asioinut liikkeessä jos toisessakin. Kyllä kannattaa meidän jokaisen käydä välillä peilin edessä. Se on niin helppo huomata toisen tekemiset ja olemiset. Iloisella mielellä ja hymy huulilla puolin ja toisin, niin kaikki ovat tyytyväisiä.
- purutvaihtoon
Elintarvekaupan myyjiä kyrsii kun asiakkaat ovat lihavia, lyhytjalkaisia ja henkisesti apukoulutasoisia. Paitsi tietysti nämä kuulut purukirkonrakentajat, joiden viisautta ihmettelee koko maakunta ja naureksii puoli Hollantia.
- khskdhvskl
Minä luulin että nuo kolme ovat niitä kriteerejä jotka vaaditaan kun myyjiä valitaan. Lihavat ja lyhytjalkaiset pysyvät paremmin kassalla kun eivät jaksa pitkää matkaa kävellä puuskuttamatta ja sitten kun ovat vielä henkisesti apukoulutasoisia eivät tajua lähteä kassalta olevinaan hyllyjä järjestelemään jossa voivat lusmuta rauhassa.
- pena57
Ihmettelen noita negatiivisia kommentteja Juuan K-marketin palveluista. Minä olen kyseisessä kaupassa saanut aina erittäin hyvää ja ystävällistä palvelua.
Toki siellä kassalla on erilaisia persoonia ja eihän kaikkien toiminta miellytä meitä kaikkia, mutta eihän me asiakkaatkaan olla kaikki yhtä miellyttäviä.
Ja tuo nätti nainen lyhyine hiuksineen ja monine korvakoruineen, josta joku kirjoitti jo 1,5 vuotta sitten on vieläkin siellä duunissa ja aina yhtä ihastuttava:) :) Taitaa olla varattu ja ehkä muutaman lapsen äitikin, mutta kaunis on tuo nainen minunkin mielestäni. Ovat toki monet muutkin naiset nättejä....:) - Anonyymi
Kyllä olen huomannut, että eräät myyjät siellä, eivät kaikki, on ilmehtineet oudosti jonkun asiakkaan kohdalla. Luulevat ettei sitä huomata :D onneksi voi valita missä asioi.
- Anonyymi
Se on vain semmoista juukalaista huumoria ja hassuttelua. Olet varmaan nurmeksesta kotoisin kun noin mielesi pahoitit.
- Anonyymi
Taitaa olla ihan yleiskarjalaista "huumoria", joka kumpuaa "hauskuuttajan" omasta kroonisesta henkisestä pahoinvoinnista. Ilkeyksiä heitellään kadehditun ihmisen päälle rivien välistä tai muka-kohteliaisuuksiin verhottuna, joskus töräytellään karkeuksia ilmoille ihan suoraan. Ja aina parempi, jos on yleisöä ympärillä huutonauramassa tälle rempseän reippaalle esitykselle.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171587
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991448Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35829Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M26774Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50726Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56688Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37680Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34678Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s39650Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37643