Autopaikkojen lämmitystolpat

Viimepäivien pakkaset ovat pakottaneet autoilijat lämmittämään autojensa moottoreita ja huomasin että moni jättää lukitsematta lämmitystolpan luukun.
Ulkona sijaitseva, varsinkin matalalla oleva pistorasia kannattaisi lukita ja moottorin lämmitysjohdon eheys kannattaa myös tarkistaa.
9332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kun lähtee liikenteeseen tuollaisen lämmitysjohdon päästä, kannattaa johto irroittaa ja kerätä talteen ennen liikkeellelähtöä, koska joka talvi näkee noita "peikonhäntiä" liikenteessä ja teiden varsille pudonneina. Pahimmassa tapauksessahan venähtänyt kaapeli muodostaa oikosulun ja rikkoo lämmitystolpan rasian sekä polttaa samalla vielä talon sulakkeetkin. Töpseli saattaa myös pompata konepeltiin tai tuulilasiin lopulta irrottuaan kovasta "pännistä".

Äänestä

Joskus näin kun oli yön aikana pistetty parkkipaikalta paskaksi jokainen avonainen tolppa :D

Äänestä
  • Mistäs täällä Paimiossa muuten saa noita pienipäisiä lämmitysjohtoja, joita uudemmissa autoissa näkee? Ei edes tarjoustalossa ollut. Tarvetta tuntuisi olevan.

    Äänestä

  • sukankuluttaja kirjoitti:

    Mistäs täällä Paimiossa muuten saa noita pienipäisiä lämmitysjohtoja, joita uudemmissa autoissa näkee? Ei edes tarjoustalossa ollut. Tarvetta tuntuisi olevan.

    Paimion tarjoustalossa ei ole oikein mitään. Paska paikka! Monta kertaa olen huomannut että valikoimista puuttuu vaikka mitä sellaista mitä tarvitsisi ja luulisi löytyvän tuollaisesta kaupasta mutta kun ei. Ajan nykyään suoraan honkongiin tai motonettiin.

    Äänestä

  • sukankuluttaja kirjoitti:

    Mistäs täällä Paimiossa muuten saa noita pienipäisiä lämmitysjohtoja, joita uudemmissa autoissa näkee? Ei edes tarjoustalossa ollut. Tarvetta tuntuisi olevan.

    No nyt näkyy Tarjoustalostakin noita pienipäisiä Defa-verkkokaapeleita löytyvän. Hintaahan niillä on joka paikassa, kuten Motonetissäkin 27:n euron korvilla. Jos käy tuuri, tuollaisen johdon voi löytää joskus tienposkestakin.

    Äänestä

Tolpan lukko jäätyy. Pakko jättää auki.

Äänestä
  • Nykyään, kun käytössä on synteettiset öljyt, auto lähtee käyntiin kuin palmun alta, vaikka ei aina muistaisi lämmittääkään. Näin ainakin bensamoottorilla varustetut. Dieseleistä on paha mennä sanomaan.

    Äänestä

niinhän se lähtee käyntiin kuin palmun alta, mutta ikkunat ovat jäässä. kun käyttää sisätilanlämmitintä, niin ei tarvi raaputtaa ikkunoita puhtaaksi, nääs.

Äänestä

Mä pruukaan heittää vanhan kauhtuneen täkin tuulilasin päälle yöksi. Se pysyy siinä, kun yläkulmat jättää etuovien väliin, kun plätkäisee ovet kiinni. Taakse ei mitään tarvitse nähdäkään, kun se on aina peräänajajan vika, jos sinne joku osuu ja takalasin lämmitin onkin monessa uudemmassa autossa vakiokamaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


talvi saapui kirjoitti:

Viimepäivien pakkaset ovat pakottaneet autoilijat lämmittämään autojensa moottoreita ja huomasin että moni jättää lukitsematta lämmitystolpan luukun.
Ulkona sijaitseva, varsinkin matalalla oleva pistorasia kannattaisi lukita ja moottorin lämmitysjohdon eheys kannattaa myös tarkistaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu