"Seat esitteli torstaina Wienin autonäyttelyssä uuden Leon ST 4 Driven, joka tulee myyntiin huhtikuussa. VW Golf Variantin alustalle rakennettu espanjalainen haastaja on nelivetoisenakin huomattavasti edullisempi kuin saksalainen veljensä."
"Ensi vaiheessa Leon ST 4 Driveen tarjotaan kahta dieseliä. Pienempi 1,6 litrainen 105 hevosvoiman moottori kuluttaa 4,5 litraa ja 150 hevosvoiman kaksilitrainen 4,8 litraa satasella."
"Normaaliajossa auto kulkee etuvetoisena, vaativammissa olosuhteissa tulee neliveto automaattisesti päälle. Start-stop-järjestelmä kuuluu vakiovarustukseen, samoin monipuolinen ajonvakautinjärjestelmä."
- http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/seatin uusi nelivetofarmari on kova luu/201401605459
Tuo hyvällä automaatilla (tiptronic) ja alustan säädöllä lisättynä voisi olla melko täysi kokonaisuus.
Seat farkku quatro - kova luu
6
250
Vastaukset
- latinot huilaa
Valitettavasti spanielien osaaminen ja motivaatio ei ole ihan sillä tasolla, että sieltä tulisi jotain kovin erikoista ja laadukasta peliä.
- 11+5
No jaa.
Konsernin autoja kokeilee robottien apuna slaaveja, turkkilaisia, mexikaaneja, brasilialaisia, ja ties ketä saksalaisten lisäksi.
Mikä noista kansallisuuksista sitten on ennakkoluuloistasi parempi?
Ahkerat ja vastuuntuntoisena laatutuotteiden tuottajina tunnetut slaavit? Sinnehän halvemmat Toledo ja Mii vietiin Espanjan tehtaalta kun Audi Q3:n siirrettiin Espanjan tehtaalle.
Semmoista se on noiden kansallisuusennakkoluulojen kanssa... - paranemaan päin
11+5 kirjoitti:
No jaa.
Konsernin autoja kokeilee robottien apuna slaaveja, turkkilaisia, mexikaaneja, brasilialaisia, ja ties ketä saksalaisten lisäksi.
Mikä noista kansallisuuksista sitten on ennakkoluuloistasi parempi?
Ahkerat ja vastuuntuntoisena laatutuotteiden tuottajina tunnetut slaavit? Sinnehän halvemmat Toledo ja Mii vietiin Espanjan tehtaalta kun Audi Q3:n siirrettiin Espanjan tehtaalle.
Semmoista se on noiden kansallisuusennakkoluulojen kanssa...Eikä pelkästään ennakkoluuloa vaan puhdasta faktaa. Tietämätön ei aina ymmärrä asioita, mutta tieto lisää tuskaa.
- 11+5
paranemaan päin kirjoitti:
Eikä pelkästään ennakkoluuloa vaan puhdasta faktaa. Tietämätön ei aina ymmärrä asioita, mutta tieto lisää tuskaa.
No mikä kansallisuus kokoaa autoja robottien apuna parhaiten?
Miksi?
Onko jokin tilasto, josta sen saa selville? Katsastusvikatilastot? Kestotestit? Tehdäänkö joku tilasto kokoajien kansallisuuksien mukaa?
- rummukainen1
taitaa vaan olla niin, että automaattia turha odottaa nelikoitten suhteen.. no, toivoahan aina sopii. täytyy kysellä huomenna automyyjältä onko hajuja..
- Missä ne tehdään?
Vag voi laatutarkkailussaan siirtää maasta toiseen eri tehtaille kymmenittäin tarkastajia. Heille annetaan käsky olla tarkka, tai sitten hällä väliä. Skodalla oli 2008-09 melkoista sotaa juuri sen vuoksi, että hihnalta pudotettiin pois kelvotonta paljon. Se katsottiin Saksassa työn ja tehokkuuden laiminlyönniksi, joka sallittiin. Samanlaista ei ole vielä Espanjassa tapahtunut, mutta uskon se tulevan.
Tuskin Vagin kannattaa ainoankaan automerkkinsä saavan "paskalaadun leimaa". Sellainen tehdaskin pitää sitten lopettaa.
Tüv saa aivan erilaisen katsastustilaston, kuin Suomen ja Ruotsin katsastajat. Mihin se perustuu, sitä ei kukaan selitä. Vaihtoautokauppiaiden hyvitys on toinen mittari automerkin kohdalla. Siinä kansalliset tunteet Ranskan, Espanjan ja Italian kohdalla pelaa kotiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922875
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181270
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232