Polvi turvoksissa ja nestettä täynnä. Ei auta poistaminenkaan, sillä vesi tulee heti takaisin. Jalalla ei kärsi kunnolla kävellä, vaan sitä vihloo ja se tuikkii kipua. Alasäärtä kuumottaa ja on kuumetta. Kuullostaako reumalta? Lääkärin mielestä on.
Sanokaas..
5
245
Vastaukset
- polvestamyös
Minulla alkoi reuma juuri noin polvesta, oli kyllä myös veressä kunnon markkerit kun tutkittiin eli seroposiitivinen selvä tapaus. Neste ja turvotus on hävinnyt (kipu alkoi melkein vuosi sitten maaliskuussa) mutta kipu ei. Alan olla epätoivoinen. Muualle reuma ei ole levinyyt, lääkeitä menee kolmea.
Kävin varmuuden vuoksi omin päin magneetissa onko lisäksi vielä kierukka- tai muuta vaivaa, näkyi että reuma oli jo syönyt ruston kokonaan lateraalipinnoilta, tai ehkä yhdessä alkavan nivelrikon kanssa.
Tsemppiä, mun polvi on kuitenkin pikku hiljaa parantunut, uskon että jonain päivänä ei tartte lyyhätä.- huitukkaliini
Otettiinko paljon verikokeita, kun tutkittiin reuman mahdollisuutta?
- äskeinenee
Ensi tutkittiin polvesta saatu nivelneste, siinä oli streiili tulehdus eli epäiltiin reaktiivista artriittia. Jos ei ole tuttu tauti, guuglella löytyy. Sen aiheuttajaa alettiin etsimään ja otetttin tosi paljon kokeita: klamydia, borrelioosi, salmonella, yersina, campylo ja oliko vielä muitakin. Salmonellasta löytyi lieviä vasta-aineita verestä, ja piti ottaa uusintanäyte (jälkikäteen luin labrattulokset) mutta vahingossa lääkäri otatti uusinnan ulosteesta, jossa sitä ei edelliselläkään kerralla enää näkynyt.
Lievää salmonellaa ei alettu hoitamaan, mutta onneksi tulin puhelun aikana maininneeksi, että pikkusormien niveliäkin pakottaa. (myöhemmin röntgenissä nähtiin niissä on vain nivelrikko). Kohta lääkäri soitti että mene vielä reumakokeeseen ja molemmat arvot (RF ja sitruullitti tms) olivat reippaasti koholla.
Yhden polven tulehdus ja reumaverikokeet aiheuttivat diagnoosin. Nyt on kulunut tosiaan puoli vuotta eikä mitään uutta kamalaa ole tapahnut.
Itse mietin vielä mihin unohtui reaktiivinen artriitti kun salmonella oli kuitenkin ollut (oli oireetkin passeliin aikaan), mutta sillä ei ole kuulemma väliä. Ei kai olekaan, hyvä että reuma löytyi noin nopeasti, alan uskoa että lääkkeillä on saatu hyvin kuriin kun ajoissa aloitettiin. - mari2
Hei!
Olen -85 syntynyt ja nivelreuma todettu ollessani 2-3-v. koettu kyl matkanvarrella monenlaista. Nykyinen tilanne on se, että enempi oireillut polvet, etenkin vasen. Useasti tyhjennettävä sitä nesteestä joko terveyskeskuksessa tai keskussairaalassa ja perään laitettu kortisoni. Tuntuu siltä ku joka kuukausi polven turvotuksen vuoksi käytävä paikallishoitamassa.
Itselläni ei ole käytössä biologisia lääkkeitä käytössä tähän mennessä ollenkaan. Eikä näistä siis ole kokemusta.
Olen alkanut kyllä kiinnostumaan biologisista lääkkeistä.
käytössä tabletteja: prednisolon, metotreksaatti, oxiklorin foolihappo, salazopyrin sekä kalkki. On tullut mietittyä miten polvivaivan saisi paremmin kuriin jottei tarttis jatkuvasti olla pistämässä polveen kortisonia. - kokeilisin jos saisi
Jenkkitutkimuksissa on todettu, että jos heti reumadiagnoosin tultua annetaan vuosi kunnon biologisia lääkkeitä, koko reuma saattaa vaipua kohtuu hyvin unholaan. Tähän suomessa ei ole varaa, biologiset ovat niin kalliita, niitä saa vasta viime hädässä. Ja silti puhutaan uulkisuudessa kuinka hyviä uusia reumalääkkeitä on. Onhan niitä mutta kun ei saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.105006- 792697
- 462632
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei132010Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta
Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää71743- 471740
- 421695
- 221666
Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!
Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j71651Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa
Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden171651