Mihin ateisti luottaa ?

hgaskiuhqeöfuo

Onko se ainoastaan "kompassi"

6

97

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+5

      Luotan siihen, että maapallo pyörii huomennakin. Luottamus ei tosin ole 100%.

    • ateistix

      Itseeni ja Matti Huutoseen. Enemmän kuitenkin itseeni...

    • Riippuu asiasta

      Riippuu asiasta. Uutisoinnin suhteen esim. luotan enemmän Helsingin sanomiin kuin Iltalehteen. Jos olen pulassa, luotan perheeseeni ja ystäviini. Luotan itseeni, kun kyse on opinnoista tai töistä. Tätä voisi jatkaa vaikka kuinka pitkään. Olennaista on ehkä se, etten kaipaa mitään kaikkitietävää jumalaa/henkeä, johon muka turvautuisin. En näe mitään tarvetta sellaiselle enkä ymmärrä, miksi niin moni haluaa huijata itseään sillä tavoin.

    • Minä olen melko luottavainen kaveri. (joskus ehkä turhankin luottavainen) Luotan ystäviini, naisystävääni, Ylen uutisiin, työpaikkani pysyvyyteen. Luottaisin varmaan jumalaankin, mutta kun olen sitä mieltä ettei kyseistä entiteettiä ole olemassa, niin se on vähän huonoa, koska olemattomaan ei voi oikein luottaa.

    • >>Mihin ateisti luottaa ?>Onko se ainoastaan "kompassi"

    • ,.,.,.,.,.,

      Onpa hyvä kysymys. Luottaneeko mihinkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 126
      1563
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1016
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      645
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      232
      536
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      499
    6. 31
      490
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      444
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      183
      444
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      426
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      403
    Aihe