Saunalahti ja Madeiran operaattorit

En tiijä

Onkohan Saunalahdella mitään sopimuksia jonkin madeiralaisen teleoperaattorin kanssa? Kun menen sinne niin ilmeiseti pitää sulkea Lumiasta kaikki nettiliittymään kuuluvat jutut, ettei laskut ala pyöriä ja tule yllätys laskun muodossa kotimaahan palattua.

1

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei En tiijä,

      Saunalahdella ja Elisalla on eri maissa pääsääntöisesti yksi tai useampi kumppanioperaattori. Voit täältä katsoa kunkin maan operaattorit: http://elisa.to/1ajmrZD

      Tuo nettiyhteyden sulkeminen on joka tapauksessa suositeltavaa, koska ulkomaan käytöstä veloitetaan aina erikseen. Eli oli kumppanioperaattoria tai ei, niin melko iso lasku netin käyttämisestä joka tapauksessa tulee.

      Suosittelenkin sulkemaan mobiilidatayhteydet ja käyttämään puhelinta langattomalla WLAN-yhteydellä, koska siitä ei koidu laskua liittymällesi. Näin ei koidu laskua ja pääset nettiä käyttämään.

      Huomioitavaa WLAN-verkoissa on kuitenkin se, että niiden laatu on vaihtelevaa ja useimmat ovat salattuja ja verkon tarjoaja saattaa pyytää jotain erillismaksua. Kuitenkin hotelleissa ja kahviloissa on melko usein ilmainen WLAN.

      Toivottavasti matkasi sujuu hyvin, muista nauttia lämmöstä! :)

      Tomi / Saunalahden Palstatiimi
      http://palsta.saunalahti.fi tai

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      208
      2155
    2. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      23
      1804
    3. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1415
    4. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1399
    5. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      54
      1221
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      1042
    7. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      68
      997
    8. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      40
      986
    9. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      306
      965
    10. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      34
      899
    Aihe