Nähtävästi noin 400 euron budjetilla saisi joko:
- Sekä 35mm ja 50mm Nikkorin 1.8 kiinteet (200e /kpl)
TAI
- Tamron tai Sigman 17-55 ZOOM 2.8
Kumpaa vaihtoehtoa suosittelet? Onko kokemusta noista Tamron tai Sigman zoomeista? Jossain haukuttu, että tarkennus ollut hieman pielessä Nikonilla. Tai kuvanvakaaja ei ole toiminut kunnolla videokuvauksessa??
35mm JA 50mm kiinteet vai Tamron 17-55 ZOOM ?
4
158
Vastaukset
- lkbjkjtrkjh
Onhan noissa aina riskinsä. Joku malli toimii tietyssä runkotyypissä erinomaisesti, mutta toisessa joutuu säätämään. Sitten vasta tietää, kun kokeilee.
Meitä on kahta sorttia kuvaajia jos ei kolmea. Yksi vannoo primejen perään ja toinen tykkää zoomeista kolmannen pitäessä yhdentekevänä kunhan saa kuvia.
Kuvittelen olevani zoom miehiä jolla on myös muutama prime linssi.
Kroppikennoisella kameralla kuvatessani käytän sisäkuvissa Tamronin 17 - 55mm F2.8 OS lasia ja turistilasina yleensä Nikkorin 18 - 200 mm VR yleisoptiikkaa jonka valovoima on huonompi kuin tuon Tamronin. Molemmilla saan varsin itselleni hyviä kuvia ja varsinkin sisäkuvissä joku 35mm on hieman pienikulmainen, helpommin saa yleiskuvaa kuin pystyy zoomaamaan tuonne 17 - 18 mm luokkaan.
Minä ostaisin tuon Sigman 17 - 50 mm ja säästäisin linssinvaihtoskaboissa runsaasti harmaita hiuksia peljätessäni roskien hyökkäävän kennolle.- dfdsfsdf
Miksi Sigma eikä Tamron? Oletko ollut tyytyväinen tohon Tamroniin? Oletko kokeillut videokuvausta?
dfdsfsdf kirjoitti:
Miksi Sigma eikä Tamron? Oletko ollut tyytyväinen tohon Tamroniin? Oletko kokeillut videokuvausta?
Sohlo mikä sohlo, kun siinä tutkin mitä noista eri putkista on sanottu niin niinhän minä vahingossa sanoin kuvaavani Tamronin 17 - 50 (55?) putkella vaikka tarkoitin Sigmaa. Minulla ei ole tuota Tamronia edes olemassa.
Tosin D800 nokalla on usein Tamronin 24 - 70 mm F2.8 normaalina ja pidempänä 70 - 200 mm Nikkor.
Vanha mies näköjään ajoittain noiden merkkien kanssa sekoaa, valitan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1375808
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962609- 1352551
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102090- 131528
- 641190
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä01030- 52938
- 82865