Nähtävästi noin 400 euron budjetilla saisi joko:
- Sekä 35mm ja 50mm Nikkorin 1.8 kiinteet (200e /kpl)
TAI
- Tamron tai Sigman 17-55 ZOOM 2.8
Kumpaa vaihtoehtoa suosittelet? Onko kokemusta noista Tamron tai Sigman zoomeista? Jossain haukuttu, että tarkennus ollut hieman pielessä Nikonilla. Tai kuvanvakaaja ei ole toiminut kunnolla videokuvauksessa??
35mm JA 50mm kiinteet vai Tamron 17-55 ZOOM ?
4
180
Vastaukset 4
- lkbjkjtrkjh
Onhan noissa aina riskinsä. Joku malli toimii tietyssä runkotyypissä erinomaisesti, mutta toisessa joutuu säätämään. Sitten vasta tietää, kun kokeilee.
Meitä on kahta sorttia kuvaajia jos ei kolmea. Yksi vannoo primejen perään ja toinen tykkää zoomeista kolmannen pitäessä yhdentekevänä kunhan saa kuvia.
Kuvittelen olevani zoom miehiä jolla on myös muutama prime linssi.
Kroppikennoisella kameralla kuvatessani käytän sisäkuvissa Tamronin 17 - 55mm F2.8 OS lasia ja turistilasina yleensä Nikkorin 18 - 200 mm VR yleisoptiikkaa jonka valovoima on huonompi kuin tuon Tamronin. Molemmilla saan varsin itselleni hyviä kuvia ja varsinkin sisäkuvissä joku 35mm on hieman pienikulmainen, helpommin saa yleiskuvaa kuin pystyy zoomaamaan tuonne 17 - 18 mm luokkaan.
Minä ostaisin tuon Sigman 17 - 50 mm ja säästäisin linssinvaihtoskaboissa runsaasti harmaita hiuksia peljätessäni roskien hyökkäävän kennolle.- dfdsfsdf
Miksi Sigma eikä Tamron? Oletko ollut tyytyväinen tohon Tamroniin? Oletko kokeillut videokuvausta?
dfdsfsdf kirjoitti:
Miksi Sigma eikä Tamron? Oletko ollut tyytyväinen tohon Tamroniin? Oletko kokeillut videokuvausta?
Sohlo mikä sohlo, kun siinä tutkin mitä noista eri putkista on sanottu niin niinhän minä vahingossa sanoin kuvaavani Tamronin 17 - 50 (55?) putkella vaikka tarkoitin Sigmaa. Minulla ei ole tuota Tamronia edes olemassa.
Tosin D800 nokalla on usein Tamronin 24 - 70 mm F2.8 normaalina ja pidempänä 70 - 200 mm Nikkor.
Vanha mies näköjään ajoittain noiden merkkien kanssa sekoaa, valitan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.742465Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt382088Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.28945- 31830
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154778Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58640Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6518Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78501- 21485
- 33462