Tarkoitus olisi asentaa kuluneen lautalattian päälle laminaatit, mutta laminaatti on kylmä, joten sen alle tarvittaisiin lämmityskaapeli, mutta millainen?
Joskus oli markkinoilla 24 v massa tyyppinen lämmitin, mutta nyt löysin vain asuntovaunuun tarkoitetun version.
T2Reflecta levy ja itsesäätyvä kaapeli sopisi muuten, mutta on liian paksu 13 mm laminaatti, niin ollaan helposti 25 mm lisäkorkeudessa.
Lämmitystä tarvitaan vain laminaatille, huoneessa on 2000 W sähköpatteri, joka kyllä riittää ilman lämmitykseen. Lämmitysala on vai 6,5 m2.
Joskus oli markkinoilla 24 v massa tyyppinen lämmitin, mutta nyt löysin vain asuntovaunuun tarkoitetun version.
T2Reflecta levy ja itsesäätyvä kaapeli sopisi muuten, mutta on liian paksu 13 mm laminaatti, niin ollaan helposti 25 mm lisäkorkeudessa.
Lämmitystä tarvitaan vain laminaatille, huoneessa on 2000 W sähköpatteri, joka kyllä riittää ilman lämmitykseen. Lämmitysala on vai 6,5 m2.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Siinä voi käyttää kattolämmitys elementtejä, jotka litteinä menevät nätisti laminaatin alle.
Kestävätkö käytössä jos laminaatin päällä kävellään, mitä sanoo palotarkastaja ja tuotteen valmistaja.
Minä en ainakaan laittaisi kattolämmityselementtiä laminaatin ja puulattian väliin.
Onhan monia ohuita lattialämmitys piuhoja.
Ehkä paras ratkaisu on sellaisessa tahmeassa niiniverkossa oleva piuha.On mukavuus lämmitin,ei riitä pelkästään huoneen lämmittämiseen.
Mutta ensin kannattaa selvittää saako laminaatin alle suoraan laittaa minkäänläista lattia lämmitystä.
Sitten on mahdollista tehdä lattia kipsilevystä ensin kerros mihin urat ja lämmityspiuhat uriin.Se on ainakin luvallinen ratkaisu.Laminaatti päälle.
Laita devidry mattoa. http://www.deviuutiset.net/esitteet/Devidry_Click.pdf
paskuus 8mm!
Älä laita mökille laminaattia. Jos lautalattia on kulunut, niin laminaattikaan ei tule kätöä kulumatta kestämään. Hio lautalattia ja käsittele uudestaan. Tulee paljon käyttökelpoisempi kuin kylmä, luika ja arka laminaatti.
Mäntylautaa ei saa näillä vesiohenteisilla lakoilla riittävän kovaksi, jotta se kestäisi pienessä keittiössä.
Kun kukaan muu ei tätä osaa neuvoa, niin tässä on linkki, vastaavaa tavaraa on muillakin.
http://profil.fi/index.php?main_page=product_info&products_id=659
http://www.youtube.com/watch?v=ITXhoMqIH9E
tuossa selventävä linkki
Tehkää mitä haluutte, mutta nimeä en laita alle
Tuosta tulee todennäköisesti liian tiivis ja alla oleva lautalattia lahoaa sinne. Kyseessä on maavarainen betonilaatta, jonka päälle on laitettu koolaus, villat ja ponttilaudat, jos tämä paketoidaan tiiviisti muoviin saattaa kastepiste ylittyä laudoissa tai villassa.
Hyvä huomio, rakenteenhan pitää aina harventua ulospäin jotta se hengittää
Jos siellä on kosteutta niin paljon niin se koolaus ja villat on nyt jo homeessa ja lahoja. Laminaatin alle on joka tapauksessa laitettava muovi jos on epäilys kosteudesta, koska laminaattien runko ei kestä pitkäaikaista altistumista kosteudelle. Lattialämmitys sitäpaitsi pitää lattian kuivana, siitä syystä sitä käytetään juuri kosteissa tiloissa.
Ei siellä nyt ole kosteutta kun lattia on vapaana, mutta jos lattialle levitetään ensi solumuovi, jonka tarkoitus on estää lämmön siirtyminen alaspäin ja sen päälle vielä höyrysulku, niin laminaatin alla oleva lattia ei pääse tuulettumaan yhtään ja mökkikäytössä lattian lämpötila menee nytkin lähelle nollaa, silloin kun mökissä on vain peruslämpö, niin tämän lämmityssysteemin alta se menee alle nollan ainakin ulkoseinillä.
Devin DTIF-100 vaikuttaisi paremmalta, sillä se on verkossa.
Sehän on rakennusvirhe jos lattianalus tulettuu huonetilaan. Devin DTIF-100 vaatii alleen kipsilevyn joka primeroidaan, siitä primeristä muodostuu muovikalvo.
sen jälkeen levitetään DTIF-100. Seuraavaksi valetaan maton päälle esim. vetonitin tasoite, ns. " vaaterimassa". Sitten voidaan asentaa laminaatti. Laminaatin alle on laitettava esim solumuovi tai muu vastaava laminaatin alle tarkoitettu materiaali.
Devin lämpömaton päälle ei saa suoraan asentaa laminaattia, se on piilotettava tasoitekerroksen sisään. Tietysti sen voi valaa suoraan lautalattian päällekin, mutta silloin on laitettava muovikalvo laudoituksen päälle. ettei valumassan vesi kastele lattiaa.
Mihinkäs maavarainen lattia muualle voisi tuulettua kuin huonetilaan?
Ei sen tarvitse mihinkään tuulettua jos se on oikein tehty.