"-kyky kirjoittaa hienoja sävelmiä; melodioita, ja niihin täsmälleen sopivia harmonioita; stemmoja, ja ottaa oikeat soinnut vielä esiin, ja yhdistää nämä toimivasti, on suuri lahja"
Tästä olemme samaa mieltä, mutta et taida ymmärtää, etkä tietääkään, mitkä sävelmät oikeasti ovat niitä hienoja sävelmiä. Mitä tulee melodioihin, itävaltalaiset historialliset nerot Mozart ja Schubert ovat aivan ällistyttävän ylivertaisia verrattuna ruotsalaiseen Abbaan ja brittiläiseen Beatlesiin. Halusit tai uskoit sinä sitä tai et.
"...ainakin 3 jäsentä tästä bändistä pystyi tuollaiseen todella upeasti useimmiten..."
Mainitsit harmoniat ja soinnutukset, joten on pakko todeta, että kukaan bändisi jäsenistä ei pystynyt sellaiseen koskaan. Siis koskaan: heillä ei koskaan ollut musiikillisesti kekseliäitä harmonioita (jos siis edelleen verrataan historialliseen laatumusiikkiin, kuten wieniläisklassismin tradition helmiin).
"lisäksi osata laulaa samanaikaisesti, kun soittaa kitaraa, bassoa, rumpuja jne. on lahja jota ei suoda kaikille.."
Mitä ihmettä höpötät? Mainittu taito on suotu miljoonille yläkouluikäisille rokkibändeille, eikä se vaadi yhtään mitään musikaalisuutta. Todellista musikaalisuutta edustavat jousikvartetot, ammattikuorot ja vaikkapa Kari Kriikku, yksi maailman parhaimmista klarinetisteista (suomalainen!).
".-tietysti jonkin verran voi oppia tiukasti harjoittelemalla, mutta ilman peruslahjakkuutta ei ikinä opi esim. soittamaan jotain All My Lovingin bassokuviota, ja samalla laulamaan melodiaa..."
Kuka tahansa ihminen, vähälahjaitsetkin, voivat oppia tuollaisen motorisen tehtävän. Todellinen muusikkous on jotain aivan muuta. Taidat itse olla aivan tolkuttoman epämusikaalinen yksilö, kun silmät pyöreinä ihailet aivan keskinkertaisia muusikoita (McCartney, Lennon, Starr). Oletko koskaan edes ollut kenenkään huippupianistin tai solistisopraanon konsertissa?
"-onhan niitä aika monia muitakin bändejä, joiden laulujen stemmat ovat ns. Harmoniaa.."
Käsitteet näyttävät olevan sinulla sekaisin tai käytät niitä omien mielikuviesi mukaan. Kaikki poppiryhmät - eivät pelkästään nämä tunnetut Abba ja Beatles - käyttävät tonaalisia perussoinnutuksia, jotka ovat osa läntistä harmoniaa. Mitään erikoista kevyen musiikin soinnutuksessa ei ole, se on sitä samaa pullaa, mitä on tehty jo yli 200 vuotta sitten taidemusiikissa ja silloinkin jo hirvittävän paljon mielenkiintoisemmin kuin mitä Beatles ja Abba pystyivät säveltämään (lue: säheltämään).
."Beach Boys, Eagles, CSNY, BeeGees, nämä pystyivät myös lavalla hienoihin harmonioihin esiintyessään yleisölle..".
Mainitsemasi bändit ovat heppoisia laulajia verrattuna mihin tahansa klassiseen toimijaan. Jo poikakuoro Cantores Minoreskin on jo ylittämättömän puhtaasti ja hyvällä äänenlaadulla soiva kokoonpano verrattuna tämän sivuston bändiin tai näihin muihin ei-koulutettuihin epävireisiin kapealla ja kireällä äänentuottamuksella uliseviin poikabändeihin (sorry vaan).
----------------------------------
Sinun pitäisi lopettaa rock- ja popmusiikin kuuntelu kokonaan, ja kuunnella 10 tuntia päivässä Chopinia, Mozartia, Händeliä ja Mendelssohnia, noin 30 vuoden ajan, niin alkaisit vähitellen tottua klassisen musiikin muoto- ja sävelkieleen ja havaita, miten paljon vivahteikkaampaa, melodisempaa ja rikkaampaa se kiistatta on. Nyt et sitä näytä tajuavan ollenkaan.
Näkemyksiäni poppi-intoilijan tekstistä
4
273
Vastaukset 4
- Teretulemast!
Aika pitkä maratooni siis eessä, miten pääsit tohon 30 vuoteen? Onko sekin apsoluuttinen totuus vaiko vain karkee arvio?
- kaikupohja
"Nyt et sitä näytä tajuavan ollenkaan."
Tuo oli bumerangi....... :) - kaikupohja
Toinen lainaus: "Mitä ihmettä höpötät?" Taas osut itseesi....:)
.... - Bourre Pilez
"jos siis edelleen verrataan historialliseen laatumusiikkiin, kuten wieniläisklassismin tradition helmiin"
Huolimatta siitä, kuinka suuria neroja Mozart ja Beethoven ja muut aikavälin 1750-1850 suuruudet olivat, sliipatusti soitettu ja äänitetty Karajan-kama edustaa klassisen puolella samaa kuin Beatles popissa, eli sitä pienintä yhteistä nimittäjää. Barokkiin, myöhäisromantiikkaan ja modernismiin verrattuna se on juuri sitä klassista jonka takia monikaan ei välitä tutustua klassiseen syvemmin, samasta syystä kuin et sinäkään poppiin ja rockin koska vanilianmakuinen Beatles on sen symboli. Ja katsotaan nyt millä tavalla ymmärrät tämän viestin intention väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 671315
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123612- 67586
- 52574