haluaisin tietää seikan...

tahtoisin tietää erään asian tästä uskonnosta.
jos se Lars Leevi Lestadius (mikä olikaan)
eli jotain vuonnna pipo eli vuonna jolloin telkkareita ei ollut keksitty, kuinka hän kielsi television ja sen sisällön (ohjelmat) kun niitä ei ollut?
kuka/ketkä tämän "säännön" on kehittänyt ja miksi.?
ja miksi sitten tietokoneet saa olla?
olen pohtinut tätä asiaa..
9860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Paavalin kirjeessä meksikolaisille mainitaan "paha silmä, epäjumalankuva, joka tulee vangitsemaan kansan huomion". Tästä olemme keksineet, että TV on juuri tuo kauhistus, ja siksi vältämme sitä.

Äänestä
  • eikö tietokone ole paha silmä?

    Äänestä

nimeltään televisio tuli suomeen oli sitä vl-kodeissakin. Kun huomattiin television huonot vaikutukset suhteessa uskovaisen elämään, katsottiin, että se ei ole hyvä huonekalu uskovaisessa kodissa. Tämä on siis yhteinen kanta, joka ´keskinäisessä rakkaudessa päätettiin. Se on mielestäni osoittautunut siunaukseksi. TV:stä saa mallia mm. väkivaltaan, tappamiseen, huonoon käytökseen yms. Vaikka joku pystyisi elämään uskovaisena TV:n omistajana ja sen kuluttajana, niin heikoimpien uskovaisten parhaaksi TV halutaan pitää pois. On totta, että esim. internet, jossa nyt surffailen on ehkä TV:n veroinen paheissaan. Itse olen harkinnut internetin pois laittamista. Internet on kuitenkin nykyaikana melko tärkeä jokapäiväisten toimitusten hoidossa, et on vaikea tapaus tää internet.

Äänestä
  • hmmmm...sain kai jonkunlaisen käsityksen...sekavan...

    Äänestä

  • perustelu poitsu.
    Sanon vielä että tv itsessään ei ole paha
    vaan juuri tuo, niinkuin sanoitkin, ohjelmatarjonta.
    Lisäksi on vielä mainokset, jotka yllyttävat maalliseen pahuuteen ja materian palvontaan.
    Jos "tutkimusten" mukaan keskiverto töllöttäjä katsoo 3-4 tuntia päivässä, miten paljon ohjelmat sinä aikana muokkaavatkaan ajatusmaailmaa.? Puhumattakaan siitä kun tämä jatkuu päivästä toiseen.
    Tämähän ei ole pelkästään vl-näkemys, vaan tiedostetaan myös esim. käyttäytymistieteen ja sosiaalialan saralla.

    Äänestä

  • tietokoneenkin voi jättää, jos haluaa, mutta minusta täällä voi olla jotain hyvääkin. Esim täällä usko vahvistuu.

    Äänestä

  • vl. kirjoitti:

    tietokoneenkin voi jättää, jos haluaa, mutta minusta täällä voi olla jotain hyvääkin. Esim täällä usko vahvistuu.

    minä en katso televisiota kuin keskinmäärin 45 min päivässä.

    Äänestä

  • ........ kirjoitti:

    minä en katso televisiota kuin keskinmäärin 45 min päivässä.

    vaan se aiheuttaa helposti kiusauksia esim. Katsot himoiten vastakkaiseen sukupuoleen.
    Ymmärrätkö?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


..... kirjoitti:

tahtoisin tietää erään asian tästä uskonnosta.
jos se Lars Leevi Lestadius (mikä olikaan)
eli jotain vuonnna pipo eli vuonna jolloin telkkareita ei ollut keksitty, kuinka hän kielsi television ja sen sisällön (ohjelmat) kun niitä ei ollut?
kuka/ketkä tämän "säännön" on kehittänyt ja miksi.?
ja miksi sitten tietokoneet saa olla?
olen pohtinut tätä asiaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu