Olen tässä miettinyt että kun masennus, ahdistus, paniikkihäiriö ja fobiat tuntuvat lisääntyvän "hyvinvoinnin" kasvaessa, niin voisiko olla niin että nykyinen elinympäristömme on tähän syyllinen.
Kaikkialta pursuava viihde, informaatio, seksi, alkoholi, päihteet, herkut ja vähäinen fyysinen aktiivisuus ovat täysin uusia asioita aivoillemme. Lisäksi yhteisöllisyys ja oikeat ihmissuhteet vähenevät. Ei ihminen ole kehittynyt tällaiseen maailmaan.
Itsellä ollut kaikenlaista oiretta viime vuosina. Koitan nyt alkaa muuttamaan noita asioita vähitellen "luonnollisempaan" suuntaan, ja katson olisiko siitä apua.
Kaikkialta pursuava viihde, informaatio, seksi, alkoholi, päihteet, herkut ja vähäinen fyysinen aktiivisuus ovat täysin uusia asioita aivoillemme. Lisäksi yhteisöllisyys ja oikeat ihmissuhteet vähenevät. Ei ihminen ole kehittynyt tällaiseen maailmaan.
Itsellä ollut kaikenlaista oiretta viime vuosina. Koitan nyt alkaa muuttamaan noita asioita vähitellen "luonnollisempaan" suuntaan, ja katson olisiko siitä apua.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi ne vaikuttaa, omalla kohdallani esimerkiksi sairastuttava ruokavalio, huonot tavat, liikunnan puute, päihteet, psyykelääkkeet ja niin edelleen aiheuttivat oireilua. Minulle toimivat esimerkiksi vähähiilarinen/paloe-tyylinen ruokavalio, eli en syö sokeria ja syön aika vähän hiilareita muutenkin ja ne vähät vihanneksista tai marjoista, ja yritän välttää prosessoimatonta ruokaa ja niin edelleen. Lisäksi liikunta, meditointi ja niin edelleen. Minulla esimerkiksi ruokavalio tai liikunta yksinään ei riittänyt selvään mielialan kohenemiseen, mutta nuo kaikki yhdessä tekivät sen - ne tukevat toinen toisiaan. Nykyään tämä itsekehityksen polku omalla kohdallani näyttää tavallaan olevan melkein rajaton, mitä nyt ikääntyminen potkii vastaan, mutta nykyisessä maailmassa se on kyllä vaatinut todella paljon omaa kokeilua, tutkimusta ja niin edelleen.
Juurikin näin. Ihmisillä menee Suomessa paremmin kuin koskaan. Kansalainen voi halutessaan makoilla himassa kerrostalossa ja yhteiskunta tukineen maksaa kaiken. Ruuan, terveydenhuollon ja vähän ylimääräistä. 100 vuotta vain taaksepäin ja jokainen joutui taistelmaan oman leipänsä eteen, tai nälkäkuolema oli edessä. Silloin ei voinut masentua.
Nyt on vähän sellaista Fiilis pohjaista masentumista. Ei oikein huvita, masentaa nämä läskit - voi voi, tuttavilla menee paremmin jne. TEKOmasennusta johon auttaa kova työteko. Tai sitten jos ei pysty, niin joutaa makkaratehtaalle raaka-aineeksi. Ketään ei tule elättää kuin korkeintaan muutaman kuukauden pahimmin taudin yli. Masennus ei ole tälläistä. Eläkeläiset toki ovat ansainneet työnteollaan eläkkeensä ja vapautensa työnteosta.
"Menee paremmin kuin koskaan" Aineellisesti varmasti menee, mutta en usko että sillä on mitään tekemistä henkisen hyvinvoinnin kanssa.