Hei!
Kaipailen kokemuksianne miten teillä on lopetusoireet ilmenneet Paroksetiinivalmisteiden kohdalla? Ja kauanko olit lääkettä syönyt ja lopetitko seinään vai pikkuhiljaa? Voi muittenkin mas.lääkkeiden käyttäjät kertoa. Itse olen syönyt Optiparia joku 6 vuotta paniikkihäiriöön.
Aloitin lopettaa lääkettä pikkuhiljaa ja parin kuukauden ajan pienensin annosta hyvin varovasti. Noin viisi viikkoa sitten tuli aika jolloin sitten loppui kokonaan lääkkeen otto. No, oli pientä huimausta vähentämisviikkojen aikana. Aattelin, että huh, selvisinpä vähällä.
Mutta nyt mulla on ollu tämä viikko elämäni ehkä vaikein viikko (n.4-5 vkoa lääkkeen loppumisesta). Mulla on ollut toki asia joka on mieltäni vaivannut jo muutaman vuoden ajan muutenkin ja toisinaan se on mua ahdistanut, mutta mulle tuli kertakaikkiaan viime tiistaina niin kauhea ahdistus ja masennus siitä asiasta, että oksat pois! Vasta tänään kuudentena päivänä olen pystynyt tekemään jotain. Muut päivät olen vain itkenyt ja valvonut ja purkanut sydäntäni miehelleni täysin epätoivoisena. Elämästä lähti kertalaakista kaikki värit, missään ei ole mieltä.
Aluksi aattelin, että sainko nyt vaan jonkun hermoromahduksen, mutta sitten muistin että lopetin sen lääkkeen kuukausi sitten ja tajusin sen ehkä saaneen tämän hirveän olon aikaan..olisi kiva kuulla kokemuksia siitä miten teillä (erityisesti nää masennukset ja ahdistukset) on ilmenny lääkettä lopettaessa? Missä vaiheessa ja millon meni ohi? Mua helpottaa suunnattomasti tieto, että tää saattaa (ja myös on hyvin todennäköisesti) noita lopetusoireita.
Tänään se masennus ei ole ihme kyllä saanu mua valtaansa suuremmin. Mutta tossa oli välissä kyllä parempi päivä ennenkin. Nyt vaan toivon ja rukoilen, että huomenna voin olla edes samassa kondiksessa kuin tänään.
Kiitti vastauksista jo etukäteen!
Kaipailen kokemuksianne miten teillä on lopetusoireet ilmenneet Paroksetiinivalmisteiden kohdalla? Ja kauanko olit lääkettä syönyt ja lopetitko seinään vai pikkuhiljaa? Voi muittenkin mas.lääkkeiden käyttäjät kertoa. Itse olen syönyt Optiparia joku 6 vuotta paniikkihäiriöön.
Aloitin lopettaa lääkettä pikkuhiljaa ja parin kuukauden ajan pienensin annosta hyvin varovasti. Noin viisi viikkoa sitten tuli aika jolloin sitten loppui kokonaan lääkkeen otto. No, oli pientä huimausta vähentämisviikkojen aikana. Aattelin, että huh, selvisinpä vähällä.
Mutta nyt mulla on ollu tämä viikko elämäni ehkä vaikein viikko (n.4-5 vkoa lääkkeen loppumisesta). Mulla on ollut toki asia joka on mieltäni vaivannut jo muutaman vuoden ajan muutenkin ja toisinaan se on mua ahdistanut, mutta mulle tuli kertakaikkiaan viime tiistaina niin kauhea ahdistus ja masennus siitä asiasta, että oksat pois! Vasta tänään kuudentena päivänä olen pystynyt tekemään jotain. Muut päivät olen vain itkenyt ja valvonut ja purkanut sydäntäni miehelleni täysin epätoivoisena. Elämästä lähti kertalaakista kaikki värit, missään ei ole mieltä.
Aluksi aattelin, että sainko nyt vaan jonkun hermoromahduksen, mutta sitten muistin että lopetin sen lääkkeen kuukausi sitten ja tajusin sen ehkä saaneen tämän hirveän olon aikaan..olisi kiva kuulla kokemuksia siitä miten teillä (erityisesti nää masennukset ja ahdistukset) on ilmenny lääkettä lopettaessa? Missä vaiheessa ja millon meni ohi? Mua helpottaa suunnattomasti tieto, että tää saattaa (ja myös on hyvin todennäköisesti) noita lopetusoireita.
Tänään se masennus ei ole ihme kyllä saanu mua valtaansa suuremmin. Mutta tossa oli välissä kyllä parempi päivä ennenkin. Nyt vaan toivon ja rukoilen, että huomenna voin olla edes samassa kondiksessa kuin tänään.
Kiitti vastauksista jo etukäteen!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse käytin paroksetiinia ja se tekee ihmisestä zombin. Itse huomasin että en itkenyt kun yleensä pitäisi tai välittänyt mistään. Nuo kokemuksesi ovat varmaan tunteita jotka tulevat taas pintaa.
Essitalopraami on saman luokan hermomyrkky kuin paroksetiini mitä olet käyttänyt. Vieroitusoireilu ja käyttövaikutukset vastaavat erittäin tarkalleen toisiaan. SSRI:stä ainoastaan fluoksetiinilla voi olla aavistuksen erilainen vieroitusoireilu sen pidemmän puoliintumisajan johdosta.
Oheisesta keskustelusta (linkki #1) voit ottaa vähän vihjettä mitä on edessä ja vertailla kokemuksia muiden kertomaan. Suomi24:sta löytyy muitakin keskustelu vieroitusoireista ja lopetuksesta sekä joitain kertomuksia myös pysyvistä aivovaurioista. Linkin #2 kautta saat yhdenlaisen näkemyksen lopettamisesta ja mahdollisesti ilmaantuvista oireista, sekä fyysisistä että psyykkisistä. Toivotaan, että selviät tietenkin vähällä. Kaikille vammat eivät ole niin pitkäaikaisia. Onnea.
Linkki #1 - Järkyttävät vieroitusoireet escitalopram actaviksesta!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10174942
Linkki #2 - Intro to antidepressant withdrawal syndrome
http://survivingantidepressants.org/index.php?/topic/1008-intro-to-antidepressant-withdrawal-syndrome/