asiantuntija hakusessa

postimerkki1

omistan aika paljon suomalaisia postimerkkejä vuosilta 1865-1962 ja vuodesta 1963 eteenpäin. kävin yhdessä divarissa kysymässä niiden arvoa, mutta poistuin heti koska huomasin et myyjä ajatteli et nyt on hyvä tilaisuus kusettaa. eli siis mistä löydän ihmisen joka tietää noista ja olis viä rehellinenkin?

6

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin mä tekisin

      Ei siinä välttämättä ihmistä tarvita. Hanki viimeisin LaPe-luettelo ja rupea hommiin. Kukaan ei pääse vetämään välistä.

    • Unkka T

      Ensinnäkin: Unohda divarit. Käy sen sijaan jossain liikkeessä joka löytyy oheisen linkin alta

      http://www.spkl.fi/

      Sieltä löytänet itseäsi lähimpänä olevan postimerkkiliikkeen jossa voit käydä näyttämässä merkkejäsi.

      Sen verran vielä varoituksena että vaikka vanhemman pään merkit ovat pääsääntöisesti arvokkaampia kuin uudet niin niiden arvo putoaa aika rajusti alaspäin jos niissä on hammasvikoja, repeämiä, ohentumia tai leimat ovat suttuisia ja myös uudemman pään merkeissä on joitain harvinaisia leimattuja merkkejä mutta niissä voi olla riskinä leimaväärenteet muta kauppiaat tunnistavat näistäkin yleisimmät väärenteet.

      • postimerkki1

        okei kiitos.


    • Näin se menee

      Et sinä sitä asiantuntijaa Suomesta löydä. Täällä ei ole muita kuin pilkunviilaajia ja asiantuntijaa leikkiviä idiootteja. Tee kotisivut Englanniksi ja koeta saada niille kansainvälistä näkyvyyttä. Suuressa maailmassa merkeistä maksetaa todella hulppeita hintoja sen sijaan, että keskitytään pohtimaan sitä, että onko merkki liimakkeella vai ilman. Jenkit ostavat isolla rahalla merkkejä oli niissä liimake tai ei. Suomessa ei ole kuin persaukisia näpertelijöitä.

      • Filatelisti vm 1962

        "Suuressa maailmassa merkeistä maksetaa todella hulppeita hintoja sen sijaan, että keskitytään pohtimaan sitä, että onko merkki liimakkeella vai ilman. " Uskomatonta tuubaa - seuraatko oikeasti mitä maailmalla merkeistä maksetaan? Et ilmeisesti kun kirjoittelet aivan mitä sattuu.

        Jos myyjä itse ei tiedä mitään merkeistään ei todellakaan kannata yrittää myydä niitä kotisivujen kautta. Perustiedot merkeistä saa jostain liiton liikkeestä, linkki yläpuolella. Parhaan hinnan saat liikkeiden huutokaupoista - ostajat maksavat laadusta, roskaa on aivan tarpeeksi saatavilla ilman huutokauppojakin.

        Lape antaa vain suuntaa hinnoista, ja silti pitäisi ensin tunnistaa merkit ja niiden eri variaatiot. Asiantuntijoita löytyy liikkeistä ja kerhoista.


    • Postimerkkeilijä

      Kannattaa liittyä paikalliseen postimerkkikerhoon, siellä voi saada pitkäaikaisilta keräilijöiltä vinkkejä ja tietoa niistä erikoisen arvokkaista.

      Niitä erikoisen arvokkaita suomalaisia postimerkkejä on tosi vähän.

      Lape arvoista saa vähentää aika rutkasti ennen kuin pääsee todelliseen myyntihintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      122
      10076
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      78
      5016
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4852
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3300
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2517
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1740
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1580
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1536
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1464
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1412
    Aihe