asiantuntija hakusessa

postimerkki1

omistan aika paljon suomalaisia postimerkkejä vuosilta 1865-1962 ja vuodesta 1963 eteenpäin. kävin yhdessä divarissa kysymässä niiden arvoa, mutta poistuin heti koska huomasin et myyjä ajatteli et nyt on hyvä tilaisuus kusettaa. eli siis mistä löydän ihmisen joka tietää noista ja olis viä rehellinenkin?

6

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin mä tekisin

      Ei siinä välttämättä ihmistä tarvita. Hanki viimeisin LaPe-luettelo ja rupea hommiin. Kukaan ei pääse vetämään välistä.

    • Unkka T

      Ensinnäkin: Unohda divarit. Käy sen sijaan jossain liikkeessä joka löytyy oheisen linkin alta

      http://www.spkl.fi/

      Sieltä löytänet itseäsi lähimpänä olevan postimerkkiliikkeen jossa voit käydä näyttämässä merkkejäsi.

      Sen verran vielä varoituksena että vaikka vanhemman pään merkit ovat pääsääntöisesti arvokkaampia kuin uudet niin niiden arvo putoaa aika rajusti alaspäin jos niissä on hammasvikoja, repeämiä, ohentumia tai leimat ovat suttuisia ja myös uudemman pään merkeissä on joitain harvinaisia leimattuja merkkejä mutta niissä voi olla riskinä leimaväärenteet muta kauppiaat tunnistavat näistäkin yleisimmät väärenteet.

      • postimerkki1

        okei kiitos.


    • Näin se menee

      Et sinä sitä asiantuntijaa Suomesta löydä. Täällä ei ole muita kuin pilkunviilaajia ja asiantuntijaa leikkiviä idiootteja. Tee kotisivut Englanniksi ja koeta saada niille kansainvälistä näkyvyyttä. Suuressa maailmassa merkeistä maksetaa todella hulppeita hintoja sen sijaan, että keskitytään pohtimaan sitä, että onko merkki liimakkeella vai ilman. Jenkit ostavat isolla rahalla merkkejä oli niissä liimake tai ei. Suomessa ei ole kuin persaukisia näpertelijöitä.

      • Filatelisti vm 1962

        "Suuressa maailmassa merkeistä maksetaa todella hulppeita hintoja sen sijaan, että keskitytään pohtimaan sitä, että onko merkki liimakkeella vai ilman. " Uskomatonta tuubaa - seuraatko oikeasti mitä maailmalla merkeistä maksetaan? Et ilmeisesti kun kirjoittelet aivan mitä sattuu.

        Jos myyjä itse ei tiedä mitään merkeistään ei todellakaan kannata yrittää myydä niitä kotisivujen kautta. Perustiedot merkeistä saa jostain liiton liikkeestä, linkki yläpuolella. Parhaan hinnan saat liikkeiden huutokaupoista - ostajat maksavat laadusta, roskaa on aivan tarpeeksi saatavilla ilman huutokauppojakin.

        Lape antaa vain suuntaa hinnoista, ja silti pitäisi ensin tunnistaa merkit ja niiden eri variaatiot. Asiantuntijoita löytyy liikkeistä ja kerhoista.


    • Postimerkkeilijä

      Kannattaa liittyä paikalliseen postimerkkikerhoon, siellä voi saada pitkäaikaisilta keräilijöiltä vinkkejä ja tietoa niistä erikoisen arvokkaista.

      Niitä erikoisen arvokkaita suomalaisia postimerkkejä on tosi vähän.

      Lape arvoista saa vähentää aika rutkasti ennen kuin pääsee todelliseen myyntihintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14300
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      29
      5934
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5495
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      301
      4349
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4097
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      100
      3654
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3582
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3548
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2635
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1428
    Aihe