asiantuntija hakusessa

postimerkki1

omistan aika paljon suomalaisia postimerkkejä vuosilta 1865-1962 ja vuodesta 1963 eteenpäin. kävin yhdessä divarissa kysymässä niiden arvoa, mutta poistuin heti koska huomasin et myyjä ajatteli et nyt on hyvä tilaisuus kusettaa. eli siis mistä löydän ihmisen joka tietää noista ja olis viä rehellinenkin?

6

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin mä tekisin

      Ei siinä välttämättä ihmistä tarvita. Hanki viimeisin LaPe-luettelo ja rupea hommiin. Kukaan ei pääse vetämään välistä.

    • Unkka T

      Ensinnäkin: Unohda divarit. Käy sen sijaan jossain liikkeessä joka löytyy oheisen linkin alta

      http://www.spkl.fi/

      Sieltä löytänet itseäsi lähimpänä olevan postimerkkiliikkeen jossa voit käydä näyttämässä merkkejäsi.

      Sen verran vielä varoituksena että vaikka vanhemman pään merkit ovat pääsääntöisesti arvokkaampia kuin uudet niin niiden arvo putoaa aika rajusti alaspäin jos niissä on hammasvikoja, repeämiä, ohentumia tai leimat ovat suttuisia ja myös uudemman pään merkeissä on joitain harvinaisia leimattuja merkkejä mutta niissä voi olla riskinä leimaväärenteet muta kauppiaat tunnistavat näistäkin yleisimmät väärenteet.

      • postimerkki1

        okei kiitos.


    • Näin se menee

      Et sinä sitä asiantuntijaa Suomesta löydä. Täällä ei ole muita kuin pilkunviilaajia ja asiantuntijaa leikkiviä idiootteja. Tee kotisivut Englanniksi ja koeta saada niille kansainvälistä näkyvyyttä. Suuressa maailmassa merkeistä maksetaa todella hulppeita hintoja sen sijaan, että keskitytään pohtimaan sitä, että onko merkki liimakkeella vai ilman. Jenkit ostavat isolla rahalla merkkejä oli niissä liimake tai ei. Suomessa ei ole kuin persaukisia näpertelijöitä.

      • Filatelisti vm 1962

        "Suuressa maailmassa merkeistä maksetaa todella hulppeita hintoja sen sijaan, että keskitytään pohtimaan sitä, että onko merkki liimakkeella vai ilman. " Uskomatonta tuubaa - seuraatko oikeasti mitä maailmalla merkeistä maksetaan? Et ilmeisesti kun kirjoittelet aivan mitä sattuu.

        Jos myyjä itse ei tiedä mitään merkeistään ei todellakaan kannata yrittää myydä niitä kotisivujen kautta. Perustiedot merkeistä saa jostain liiton liikkeestä, linkki yläpuolella. Parhaan hinnan saat liikkeiden huutokaupoista - ostajat maksavat laadusta, roskaa on aivan tarpeeksi saatavilla ilman huutokauppojakin.

        Lape antaa vain suuntaa hinnoista, ja silti pitäisi ensin tunnistaa merkit ja niiden eri variaatiot. Asiantuntijoita löytyy liikkeistä ja kerhoista.


    • Postimerkkeilijä

      Kannattaa liittyä paikalliseen postimerkkikerhoon, siellä voi saada pitkäaikaisilta keräilijöiltä vinkkejä ja tietoa niistä erikoisen arvokkaista.

      Niitä erikoisen arvokkaita suomalaisia postimerkkejä on tosi vähän.

      Lape arvoista saa vähentää aika rutkasti ennen kuin pääsee todelliseen myyntihintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      369
      4626
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      149
      2615
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      83
      2223
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      147
      1781
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      33
      1354
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1312
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      41
      1303
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1181
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1039
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      907
    Aihe