asiantuntija hakusessa

postimerkki1

omistan aika paljon suomalaisia postimerkkejä vuosilta 1865-1962 ja vuodesta 1963 eteenpäin. kävin yhdessä divarissa kysymässä niiden arvoa, mutta poistuin heti koska huomasin et myyjä ajatteli et nyt on hyvä tilaisuus kusettaa. eli siis mistä löydän ihmisen joka tietää noista ja olis viä rehellinenkin?

6

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin mä tekisin

      Ei siinä välttämättä ihmistä tarvita. Hanki viimeisin LaPe-luettelo ja rupea hommiin. Kukaan ei pääse vetämään välistä.

    • Unkka T

      Ensinnäkin: Unohda divarit. Käy sen sijaan jossain liikkeessä joka löytyy oheisen linkin alta

      http://www.spkl.fi/

      Sieltä löytänet itseäsi lähimpänä olevan postimerkkiliikkeen jossa voit käydä näyttämässä merkkejäsi.

      Sen verran vielä varoituksena että vaikka vanhemman pään merkit ovat pääsääntöisesti arvokkaampia kuin uudet niin niiden arvo putoaa aika rajusti alaspäin jos niissä on hammasvikoja, repeämiä, ohentumia tai leimat ovat suttuisia ja myös uudemman pään merkeissä on joitain harvinaisia leimattuja merkkejä mutta niissä voi olla riskinä leimaväärenteet muta kauppiaat tunnistavat näistäkin yleisimmät väärenteet.

      • postimerkki1

        okei kiitos.


    • Näin se menee

      Et sinä sitä asiantuntijaa Suomesta löydä. Täällä ei ole muita kuin pilkunviilaajia ja asiantuntijaa leikkiviä idiootteja. Tee kotisivut Englanniksi ja koeta saada niille kansainvälistä näkyvyyttä. Suuressa maailmassa merkeistä maksetaa todella hulppeita hintoja sen sijaan, että keskitytään pohtimaan sitä, että onko merkki liimakkeella vai ilman. Jenkit ostavat isolla rahalla merkkejä oli niissä liimake tai ei. Suomessa ei ole kuin persaukisia näpertelijöitä.

      • Filatelisti vm 1962

        "Suuressa maailmassa merkeistä maksetaa todella hulppeita hintoja sen sijaan, että keskitytään pohtimaan sitä, että onko merkki liimakkeella vai ilman. " Uskomatonta tuubaa - seuraatko oikeasti mitä maailmalla merkeistä maksetaan? Et ilmeisesti kun kirjoittelet aivan mitä sattuu.

        Jos myyjä itse ei tiedä mitään merkeistään ei todellakaan kannata yrittää myydä niitä kotisivujen kautta. Perustiedot merkeistä saa jostain liiton liikkeestä, linkki yläpuolella. Parhaan hinnan saat liikkeiden huutokaupoista - ostajat maksavat laadusta, roskaa on aivan tarpeeksi saatavilla ilman huutokauppojakin.

        Lape antaa vain suuntaa hinnoista, ja silti pitäisi ensin tunnistaa merkit ja niiden eri variaatiot. Asiantuntijoita löytyy liikkeistä ja kerhoista.


    • Postimerkkeilijä

      Kannattaa liittyä paikalliseen postimerkkikerhoon, siellä voi saada pitkäaikaisilta keräilijöiltä vinkkejä ja tietoa niistä erikoisen arvokkaista.

      Niitä erikoisen arvokkaita suomalaisia postimerkkejä on tosi vähän.

      Lape arvoista saa vähentää aika rutkasti ennen kuin pääsee todelliseen myyntihintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      336
      7034
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      287
      6530
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5766
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      164
      5157
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4013
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      283
      3987
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3579
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3308
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      3
      3280
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      50
      3211
    Aihe