Milloin Lappiin?

Lappiin!

Elikä mikä olisi paras aika (väliltä toukokuu-syyskuu) mennä Lappiin vaeltamaan?
Sään ja ötököiden puolesta.

3

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rämemajava

      Lapissa voi retkeillä koko kesän, jos varustauu asianmukaisesti. Alkukesä juhannukseen asti sääsketön aika. Toinen hyvä aika on syyskuu. Kesällä on sitten mäkäräiset, paarmat ja polttiaiset riesana. Niiden määrä taas riippuu kosteudesta ja lämmöstä. Vaeltaa voi tunturiylängöllä ja avonaisilla paikoilla. Kannattaa välttää suoalueita ja jokivarsipensikoita. Itse en käytä sääskimyrkkyjä, vaan luonnosta saa luonnollisia karkoitteita. Mm. Suopursu lehdet ja kukat, mesiangervon ja pihlajan kukat. Ja tietenkin tervankusi ei pikiöljy. Tervetuloa lappiin!

      • Lappiin

        Kiitos!

        Mites tuo alkukesä, monet puhuvat että on todella märkää vielä.
        Olen ajatellut reittinä Hetta-Pallasta.


      • rämemajava
        Lappiin kirjoitti:

        Kiitos!

        Mites tuo alkukesä, monet puhuvat että on todella märkää vielä.
        Olen ajatellut reittinä Hetta-Pallasta.

        Matkasi on n. 50km se matkataan yleensä hetasta - pallakselle. Voi tietenkin kulkea toisinkin käsin. Lunta on tunturin kurupaikoissa juhannukseen asti. Lumesta in myös etua esim. Ruokien säilytyksessä. Myöskin luonnon rauhaa rakastavat kevät on hienoa aikaa. On valoa yllinkyllin ja voi pongata kuhertelevia lintuja. Vaeltajiakin on syksyä vähemmän. Ounasjärven ylitys hetassa tulee sopia (venekyyti). Samoin auton vienti tai hakeminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe