Onpas tämä riitaisa palsta?

Pelkkää vääntöä ja haukkumista joka ketjussa? Perustelemattomia väitteitä, joihin kommentoidaan surutta ja herjaten, perustelematta kantaansa kuitenkaan sen kummemmin? Tietämättömyys ja tyhmyys paistaa teidän manselaisten kirjoituksista suurimmaksi osaksi. Muutama asiallinen sentään joukosta löytyy, mutta pääosin pelkkää tuubaa koko palsta. Toisin se on meidän Turkulaisten palstalla! Siellä me osaamme sentään käyttäytyä, kuten ihmisten pitääkin.
21136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Älä ala mulle aukoon päätäs

Äänestä
  • Jonkun piti siis tulla heti alleviivaamaan miten oikeassa aloittaja on.

    Äänestä

Tampereelta löytyy pieni vähemmistö, joka vastustaa kaikkea, koska ei ymmärrä mitään. Tuo ahdistunut ja kaunainen lauma yrittää etsiä jotain kanavaa purkaa pahaa oloaan, joka sitten näkyy muunmuassa täällä ja Aamulehden juttujen kommenteissa. Yksinkertaista ja kiukkuista porukkaa.

Onneksi tuo on pieni vähemmistö. Selvästi suurin osa tamperelaisista on viksua ja leppoisaa porukkaa.

Äänestä

Kävin äsken vilkaisemas teidän turkulaisten palstalla. Heti ensimmäisessä jutus puhuttiin pedofiiliasiaa ja haistateltiin veetä yms törkeähköä käytöstä.

Äänestä

Kyl määki Turus !

Äänestä

Oletko kyllästynyt Turun palstalla kinaamiseen, kun tulit tänne länkyttämään?

Äänestä

Sitä riitaisuutta ja herjaamista on kaikkialla. Ei vain Tampereella. Joskus tietysti kotiseudun rakkaus sumentaa silmät, mutta se on ymmärrettävää. Netissä on helppo ilmaista mielipiteensä, olipa puolesta tai vastaan.

Minä itse kannatan rakentavaa kommunikointia. Yksi väärä kommentointi voi maksaa 10-20 positiivista kommentointia, että saisi tilanteen entiselleen. Noin niin kuin arviointina.

Yhteisöllisyys on sellainen asia, mitä löytää, kun lähtee muille maille matkailemaan. Suomessa usein mukiloidaan henkisesti mielipiteen esittäjä. Matkaillessa löytää erilaista käyttäytymistä. Erilaisuus ei ole tyhmyyttä, vaan lahjakkuutta. Se on hyvin arvokasta.

Äänestä

Kaikki suomalaiset ovat kaunaista ja pitkävihaista porukkaa. Tuskin missään muualla on nettifoorumeilla tällaista loanheittoa ja herjaamista. Toivottavasti kuollaan kohta kaikki sukupuuttoon!

Äänestä

Yks mun tamperelainen kaverini muutti Turkuun, mutta on muuten terve.

Äänestä
  • Mutta ei selvätikkään ihan täysipäinen kun Turkuun muutti.

    Äänestä

Missään en ole tavannut juntimpaa ja tyhjäpäisempää porukkaa kuin Tampereella. Nää luulee olevansa jotain metropoliasukkeja, mutta niin hitaita idiootteja saa hakea kaukaa. He saivartelevat täysin tyhjänpäiväisistä ja typeristä asioista, eivätkä näe kuinka idiootteja he ovat muiden silmissä. Vihaan asua täällä mutta minkäs teet, komennus loppuu vasta parin vuoden päästä.

Äänestä

Aika kesyjä palstoja nämä suoli24 paikkakuntapalstat. Jos tänne kirjoittavilla olisi vähänkään kielitaitoa, esim. ruotsin, englannin, ranskan tai saksan, niin kävisitte lukemassa heikäläisten nettipalstoja. Huomaisitte, että muissa maissa osataan väitellä ja keskustella erittäin värikkäästi! Jos siellä esim. joku vaaleilla valittu edustaja tai valtuutettu mokaisi tai pettäisi äänestäjänsä, niin todennäköisesti olisi viimeistä kauttaan edustamassa, jos lukijapalstojen palautteeseen nääs ollenkaan on uskomista.

Äänestä
  • Taas joku temari tullut aukoon päätän ja esittää olevansa kiälitaitonen. Älä jankuta.....älä ala mulle kuules!

    Äänestä

  • putki ja tunneli kirjoitti:

    Taas joku temari tullut aukoon päätän ja esittää olevansa kiälitaitonen. Älä jankuta.....älä ala mulle kuules!

    Heti kun joku kirjoittaa vähän fiksummin ja lähes kunnon suomea, aktivoituu palstan kokkarihäirikkö.

    Äänestä

Pelureista ja pettureista ja muista roistoista ne ulkomaisetkin sivustot kirjoittaa, vaan paljon hauskemmin ja räväkämmin.

Jossakin demokratia vielä toimii ja edustajat joutuvat vastaamaan teoistaan.

Äänestä

Mikä osio täällä Suomi24-palstalla ei muka olisi riitainen? Pelkkää riitelyä ja vittuilua joka paikka täynnä.

Äänestä
  • Ynnä muuta sairasta paskaa.

    Äänestä

  • tamperelainen kirjoitti:

    Ynnä muuta sairasta paskaa.

    Joo, kyllä näin on, että jos minä saisin päättää niin ainakin puolet suomalaisista ansaitsis kunnon selkäsaunan. Lähes jatkuvaa törkeää kielenkäyttöä, muiden kiusaamista eikä minkäänlaista kunnioitusta muita ihmisiä kohtaan tai alkeellisimpiakaan käytöstapoja. Eipä sillä ole mitään väliä mistä kukakin on kotoisin kun totuus on se että lähes koko kansalla olisi peiliin katsomisen paikka.

    Äänestä

Noin yleensä muuten hiukan ironinen aloitus sinulta, koska netiketin mukaista ei ole julkaista keskustelupalstoilla tuollaisia aloituksia joissa kommentoidaan palstakeskustelun tasoa.

Yksittäisiä viestejä voi kommentoida suoraan kirjoittajille tai ilmoittaa ylläpidolle.

Muutenkin aika omituista vedota kirjoitusten "tietämättömyyteen ja tyhmyyteen" noin yleisellä tasolla.

Äänestä
  • Olette ihania...

    Äänestä

Onkos siellä vielä se mäki museo tai yliopisto,jossa on laatta missä lenin kävi aikoi
naan.Kävimme ruisrokin aikana 70/71 lorottamassa sen laatan päälle .Aina kun
tulimme turkuun Kleinbussilla,ajoimme suoraan sinne ja teimme,,,,,,,Käypäs kat
somassa onko se laatta syöpynyt,ja ilmoittele tänne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turku on ! kirjoitti:

Pelkkää vääntöä ja haukkumista joka ketjussa? Perustelemattomia väitteitä, joihin kommentoidaan surutta ja herjaten, perustelematta kantaansa kuitenkaan sen kummemmin? Tietämättömyys ja tyhmyys paistaa teidän manselaisten kirjoituksista suurimmaksi osaksi. Muutama asiallinen sentään joukosta löytyy, mutta pääosin pelkkää tuubaa koko palsta. Toisin se on meidän Turkulaisten palstalla! Siellä me osaamme sentään käyttäytyä, kuten ihmisten pitääkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu