http://www.talouselama.fi/uutiset/sahkonkulutus huipussaan yksikaan tuulimylly ei tuota sahkoa/a2227486
Demareiden ja Paateroiden kannattaa myös ottaa opiksi!
Demareiden ja Paateroiden kannattaa myös ottaa opiksi!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vanhan sanonnan mukaan tyhmästä päästä kärsii koko keho!
http://www.kymensanomat.fi/keskustelu/Keskustelua uutisaiheista/Tuulivoimalaskelmat kuin tuulesta temmattuja/294601/
KySan toimittajat voisivat nyt miettiä, mitä tällainen järjettömyys maksaa teollisuudelle, kun leikkivoimalat (=tuulivoima) ovat huippupakkasilla kiinni.
Tässä on taas yksi hieno esimerkki tyhmyyksistä, joilla teollisuutta yritetään häätää Suomesta ulos.
Jos teollisuus ei pärjää suomessa on todellakin syytä etsiä muualta kuin sähkön hinnasta.
Syitä on toki paljon muitakin. Jos meillä on kallein sähkö, kovimmat palkat, kovin verorasitus, rikkidirektiivit ja väylämaksut, asiakkaat kaukana, kylmä (kallis) talvi jne. ei liene epäselvyyttä jos teollisuus poistuu.
Onhan meillä kauniit puistot kävellä ja ihastella sitten, vai mitä Eeva ja Ritva?
No, kaiken saa näyttämään miltä haluaa.
Fingridin sivun kysärin alta löytyy teksti:
"Tuulivoima kertoo yhteislukeman niiltä laitoksilta, jotka toimittavat Fingridille reaaliaikamittaustietoa. Tällä hetkellä Suomen tuulivoimatuotantokapasiteetista noin 150 MW on Fingridin mittausten piirissä, mikä vastaa noin puolta koko kapasiteetista. "
Tällä hetkellä pakkasta noin 20 astetta ja tuulivoimaloiden tuotanto 134MW, eli lähes täysi.
Taitaa olla taas se talouselämän toimittaja asialla, joka on päättänyt vastustaa tuulivoimaa ja vääristellä totuuksia.
Oho täähän olikin korjattu.
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/tuulivoiman seisokki hopohopoa suomen tuulivoimalat jauhavat sahkoa pakkasessakin/a961975
Totuus on usein muunneltua totuutta. Esim tässä VTT:n pumaskassa keskimäärin Suomessa tuuliturbiinit jauhavat 22% kapasiteettikertoimella, eli Mussalon vanhat 1000kW yksiköt leipoivat keskimäärin 220kW sähköä valtakunnan verkkoon. Tyynellä säällä sitten paljon vähemmän, usein tuotanto oli puhdas nolla tyynellä säällä.
Tuulivoima on oikeasti leikkisähköä, jota tulee silloin kun tulee, mutta varalaitos on oltava koko ajan jossakin miehitettynä valmiina käynnistymään.
http://www.vtt.fi/inf/pdf/technology/2013/T74.pdf
Sitä varalaitosten kustannusrakennetta ei jostain syystä haluta muistaa, kun puhutaan tuulivoiman kustannuksista...
Eikä myöskään tuulivoiman edellyttämistä siirtoverkoston vahvistamistarpeista syntyviä kustannuksia.
http://www.talouselama.fi/uutiset/tuulivoima syo yha enemman yhteiskunnan tukea kilpailevan uusiutuvan tuet 60/a2228536