Muistan joskus kuulleeni, että kirjanpito pitää olla kunnossa kun tilinpäätös tehdään, eli saisi olla vaiheessa koko vuoden kunhan vain alvit ilmoittaa. Onko näin?
Koska kirjanpito pitää tehdä?
dfghjkhmgbfv
296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä, näin on. On melko tavallista, että pikkupuljut laittavat kirjanpidon kuntoon vasta tilnpäätöstä varten.
Joillain nappikauppiailla saattaa olla kirjanpito tekemättä, mutta ei se kirjanpitolain mukaista ole.
Lainaus:
>>Määräajat
Kirjanpidon on oltava ajan tasalla. Käteisellä rahalla tapahtuneiden maksujen kassakirjanpitoa on pidettävä päiväkohtaisesti vähintään viikoittain. Muilta osin kirjanpitoa on pidettävä kuukausikohtaisesti tai neljän viikon jaksoilta.
Kirjanpitolain mukaan kirjaukset on tehtävä valmiiksi viimeistään neljän kuukauden kuluessa kalenterikuukauden tai jakson päättymisestä, esimerkiksi tammikuun kirjanpidon on oltava valmis toukokuun loppuun mennessä. Tilinpäätös on tehtävä neljän kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä.>>