ROSATOM: Suomeen ydinvoimala valkovenäläisellä laatutyöllä

made by belarussia

Rosatom: Suomeen ydinvoimala valkovenäläisellä laatutyöllä
Valko-Venäjällä vieraileva Rosatomin toimitusjohtaja Sergei Kirijenko kehuu valkovenäläistä laatua. Hän sanoo yhtiön olevan valmis käyttämään valkovenäläisiä ammattilaisia, kun Rosatom rakentaa ydinvoimaloita kolmansiin maihin. Kirijenko kehuu isännilleen yhtiön voittaneen tarjouskilpailun Suomeen rakennettavasta ydinvoimalasta.

Venäläisen Rosatomin toimitusjohtaja Sergei Kirijenko vierailee Valko-Venäjällä, minne rakennetaan maan ensimmäistä ydinvoimalaa.

Uutistoimisto Itar-Tassin mukaan Kirijenko mainitsi valkovenäläisille isännilleen, että Rosatom on viime viikolla allekirjoittanut Unkarin kanssa sopimuksen kahdesta ydinvoimalayksiköstä ja että Venäjä voitti joulukuussa tarjouskilpailun yksikön rakentamisesta Suomeen.

– Valko-Venäjän laatu, kuri ja asenne työhön on sellainen, että yhteistyö on mahdollista. Olemme valmiita ottamaan ammattimaisia valkovenäläisiä organisaatiota rakentamaan ydinvoimaloita kolmansiin maihin.

Kirijenko ylistää valkovenäläistä rakenteilla olevaa ydinvoimalayksikköä moderniksi ja luotettavaksi.

– Jos vastaavanlainen olisi ollut Fukushiman ydinvoimalassa, Japani olisi voinut välttää nykyisenlaisen tilanteen, sanoi Kirijenko viitaten vuoden 2011 tsunamin aiheuttamaan ydinvoimalaonnettomuuteen.

Rosatomilla on ulkomailla useita ydinvoimalahankkeita Valko-Venäjän lisäksi muun muassa Turkissa, Armeniassa, Bangladeshissa, Vietnamissa ja Suomen Pyhäjoella.

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Englanti kutsuu

      Haluatteko Suomeen ydinvoimalan, josta venäläiset tulevat omistamaan vähintään kolmasosan ja jopa 49 % ja johon Venäjän Rosatom -yhtiö toimittaa myös polttoaineen?
      Rosatom on mukana myös ydinasebisneksessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe