s.partacukselle kiitokset

P. Mäkinen

Kiitokset siitä, että olet tuonut marxilaista taloustiedettä asiantuntevasti esille ja olet tyrmännyt palstan persujen marxismin vääristely-yritykset.

Palstaintoa toivotellen P Mäkinen Porvoo.

16

63

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RK Kaarina

      Samaa mieltä. Keep on doing good job.

    • Tattista vaan mutten ota kehuja vastaan. Se on turhaa. Olen proletaariluokan edustaja, ammattityöläinen, enkä osaa käyttää talousoppineiden kieltä ja kömmähdyksiä tulee. Toisaalta talousoppineet kirjoittavat sellaista kieltä, jota tavisihmisten on vaikea lukea.
      Marx talousoppineena ei ole vaikeaselkoinen. Hän kirjoittaa seikkaperäisesti, joskus turhankin laveasti Pääomassa. Marx kertoo teoreettisesti talouden ytimen ja perustan ja hänet muistetaan taatusti tuhansia vuosia myöhemminkin. Yhtäältä Pääoma on konkreettinen kuvatessaan työväenluokan asemaa ja pääomien kasautumista yritystoiminnan ja työväenluokan inhimillisten kärsimysten kautta.

      Marxin talousopista jotain.
      Se on yhtäältä vaikea, ellei pääse juonen sisälle. Perusteoria on 1 ja 2 osassa ja ikäänkuin johtopäätökset 3. osassa.
      Mutta kun pääsee sisälle, talousoppi ei olekaan vaikea. Porvarit jotka syöttävät, ettei työläinen voisi ymmärtää talouden yleisiä perustoja ja sen siksi pitäisi olla hiljaa, ja että talousoppi kuuluisi professorioppineille, joutaa suolle. Talousoppineita tarvitaan, sitä en kiistä ja yritysten talousjohtaminen vaatii erityistä ammattitaitoa.

      Marx ei sattumalta lähde tavarasta ja sen arvosta ja vastaavuudesta hintaan.
      Tavara on tavaratuotannon perussolu. T = R kuvaa tavaraan käytetyn työn (arvo) ja hinnan vastaavuutta. Arvo on jokaisen yksityisen tuotetun tavaran kohdalla tuotantokustannuksena aivan samoin kuin jokaisen yksityisen tehtaan tuote/tuotanto.
      Elävässä elämässä yksityisen tavaran tuotattajat ovat erilaisia ja syntyy käsite yhteiskunnallisesti välttämättömillä keskimääräisillä työehdoilla. Ristiriita on asetettu ja seuraa niin tuotannossa kuin Pääomassakin kautta linjan.

      Monelle kommunistillekin saattaa muodostua kompastuskiveksi, että arvo ja hinta tulee aina kohdata. Erilaiset tuotantoehdot synnyttävät samalle tavaralle erilaisia tuotantokustannuksia mutta se myydään annetulla markkinahinnalla, joka on alati muuttuva. Annetun markkinahinnan vallitessa tavarat myydään yli tai alle arvon ja kokonaisuus asettaa tavarat ja niiden hinnat toisiaan vastaaviksi, eikä aina silloinkaan, koska voiton suhdeluvun alentuminen kuvaa markkinahinnan alentumista.
      Talous ei ole jähmettynyt olio. Se on alati muuttuvassa liikkeessä. Erilaisten tuottajien tuotteet myydään markkinahinnalla yli tai alle arvon ja poikkeamat kumoavat toisensa ja tavarat kokonaisuudessa myydään arvostaan.

      Tässä osa työnarvoteoriasta. Kansantaloudessa arvo syntyy työvoiman kulutuksen tuloksena. Tavaroiden kokonaispaljous ja niihin käytetty työmäärä vastaavat numerollista arvoa ts. tiettyä rahamäärää.
      Kapitalismissa kiertää 20 - 50 kertaa enemmän rahaa kuin niiden tuotantohinnat (kokonaistuotanto ja jossa tuotanto, kauppa ja pankkitoiminta). Finanssit menevät aika ajoin sekasortoon pienestäkin seikasta liikatuotantopulien lisäksi ja kansan enemmistö, työväenluokka, kärsii vahingot.

      Porvarit moittivat Pääomaa, että se on joko dogmaattinen tai ei tartu mihinkään kiinni. Pääoma tarttuu kiinni olennaisimpaan "työn arvon" käsitteeseen ja jota Marx ei käsitä muuttumattomana dogmina. Työn arvo "vallitsevissa oloissa tietyllä" teknisen kulttuurin tasolla ja muuttuvana.

      Kapitalismin puolustajalle teesi "työn arvo" on myrkkyä ja syystäkin.

      • Työeläkeläinen

        Tarkoitatko s.p työn arvolla sen hintaa? Hinta ja arvo kun eivät ole yhteismitallisia vaan arvoissa on paljon rahalla eli hinnalla mittaamattomia asioita. Vain hinta voidaan yksiselitteisesti mitata rahassa, arvoa ei!

        Edes työn hinta ei ole myrkkyä kenellekään saatikka arvo. Älä yritä esittää viisaampaa kuin mihin pystyt!


      • Niin, toveri s.partacus.
        Et tainnut ymmärtää aloittajan vain vittuilevan sinulle.

        No, miten on, joko sinulle on selvinnyt totuus 8 tuntia ja 16 valmistettujen kirvesvarsien arvoista marxin oppien pohjalta?

        Joko kohta kerrot, wttä miten käytännössä laksketaan puhelimen Lumia 920 arvo?
        Kalle sinua jo vähän auttoikin antamalla linkin muutamien myyjien listahintoihin. Nyt sinun pitää vain ottaa selville kaikkien Lumiaa myyvien liikkeiden myyntiluvut ja jokaisen yksittäisen myydyn Lumian myyntihinta.

        Niinkuin hyvin ymmärrät niin tätä kautta me emme pääse koskaan tavaran arvoon kiinni. Täytyy siis yrittää muita teitä.
        Marx sanoo arvon olevan C=c v m. Voimme ottaa selville tekijät c ja v. mutta miten saamme tietää tekijän m suuruuden tietämättä tavaran arvoa C??

        Tässä näyttää olevan todella paha matemaattinen ongelma marxin oppien soveltamisessa käytäntöön. Kerrohan miten sinä olet saanut selville C tuntematta tekijää m?

        Oletko yleensä koskaan käyttänyt marxin oppien mukaista tavaran arvoa johonkin aikuisten oikeasti?
        Kalle käyttää marxin arvoteoriaa kommunistien kurittamiseen palstalla ja siihen tarkoitukseen se sopii vallan mainioisti.

        .........................


      • Kuulehan, jos työn arvo on palkka niin mistä tulee lisäarvo?

        .................


      • P. Mäkinen
        antipunikki kirjoitti:

        Niin, toveri s.partacus.
        Et tainnut ymmärtää aloittajan vain vittuilevan sinulle.

        No, miten on, joko sinulle on selvinnyt totuus 8 tuntia ja 16 valmistettujen kirvesvarsien arvoista marxin oppien pohjalta?

        Joko kohta kerrot, wttä miten käytännössä laksketaan puhelimen Lumia 920 arvo?
        Kalle sinua jo vähän auttoikin antamalla linkin muutamien myyjien listahintoihin. Nyt sinun pitää vain ottaa selville kaikkien Lumiaa myyvien liikkeiden myyntiluvut ja jokaisen yksittäisen myydyn Lumian myyntihinta.

        Niinkuin hyvin ymmärrät niin tätä kautta me emme pääse koskaan tavaran arvoon kiinni. Täytyy siis yrittää muita teitä.
        Marx sanoo arvon olevan C=c v m. Voimme ottaa selville tekijät c ja v. mutta miten saamme tietää tekijän m suuruuden tietämättä tavaran arvoa C??

        Tässä näyttää olevan todella paha matemaattinen ongelma marxin oppien soveltamisessa käytäntöön. Kerrohan miten sinä olet saanut selville C tuntematta tekijää m?

        Oletko yleensä koskaan käyttänyt marxin oppien mukaista tavaran arvoa johonkin aikuisten oikeasti?
        Kalle käyttää marxin arvoteoriaa kommunistien kurittamiseen palstalla ja siihen tarkoitukseen se sopii vallan mainioisti.

        .........................

        "Niin, toveri s.partacus.
        Et tainnut ymmärtää aloittajan vain vittuilevan sinulle."

        Ymärsit itse väärin. Aloittaja, eli minä, esitin s-partacukselle vilpittömät kiitokset asiantuntevasta ja mielenkiintoisesta marxsismin esittelystä.


      • P. Mäkinen kirjoitti:

        "Niin, toveri s.partacus.
        Et tainnut ymmärtää aloittajan vain vittuilevan sinulle."

        Ymärsit itse väärin. Aloittaja, eli minä, esitin s-partacukselle vilpittömät kiitokset asiantuntevasta ja mielenkiintoisesta marxsismin esittelystä.

        No sittenhän teitä on ainakin kaksi tälläkin palstalla.

        Osaatko sinä kertoa, että miten tavaran arvo lasketaan tietämättä siihen kiteytyneen lisäarvon määrää?
        Toveri s.partacus ei pysty sitä kertomaan.

        .................


    • "Kuulehan, jos työn arvo on palkka niin mistä tulee lisäarvo?"
      Tämä on kymmenesti todettu. Lisäarvoa ei tule ja yrityksessä ei ole kapitalisteja tai he tyytyvät nollatulokseen (jos kapitalisti tekee yrityksessä mm. organisaatiotytötä, hän saa siitä normaalin ammattimiehen palkan).
      Työn arvo tuottaa tuotantovälineet, työvoimatavaran arvon ja lisäarvon. Kapitalisti, jos sellainen vielä on yrityksessä, saa tuotantokalustoon tekemänsä sijoituksen sentilleen takaisin eikä muuta.
      Yritys synnyttää, tottakai, lisäarvoa ja jos se menee suoraan tilipussiin, yritys on pelkästään itsekannattava. Se jättää sisään arvioidut tulevat korjauskustannukset mutta lisätuote menee työläisen tilipussin kautta kokonaan kulutukseen.
      Siteerauksen oletus on ettei lisätuotetta tai osaa siitä realisoida uuteen tuotantoon.

      Marxista jotain.
      Työnarvoteoriassa on muutamia käsitteitä ja jotka kaikki perustuvat todellisuuteen. Yleiset porvarilliset käsitykset hintojen muodostumisesta enemmän tai vähemmän mielivaltaisesti tai satunnaisesti eivät kerro mitään.

      1. Perusta on tavara ja arvo. Arvo on tavaraan kiteytynyt työmäärä. Jokainen yksilöllisesti tehty tavara omaa sen. Enemmän työtä ja enemmän arvoa, vähemmän työtä ja pienempi arvo. Työvoimatavaran arvo taasen on yhteiskunn. välttämättömät keskimääräiset elämisen tarvikkeet, ja sen määrä on heidän luokkataistelun tasosta riippuvainen (palkkataistelu poliittinen toiminta).
      Ristiriita on asetettu heti alussa. Samanlaista tuotetta eivät edes torikauppiaat rinnakkain myy erilaisilla hinnoilla. Heillä on jopa tiukka kontrolli, millä hinnnalla myydään ja milloin sitä nostetaan tai lasketaan. Metafyysinen talousoppi on solmussa heti alussa.

      2. Yhteiskunnallisesti välttättömän työn määre aikakaudella vallitsevalla keskinkertaisella työn tuotantovoimalla.
      Tavaralla käsitetään markkinoille tuotettavia tavaroita. Erilaiset tuottajat, käsityöläiset tai kapitalistiset yritykset, tuottavat tavaroita kukin erilaisella työn tuotantovoimalla mutta myyvät tietyllä markkinahinnalla. Käsityöläinen saa palkan ja lisäarvon itselleen. Kapitalisti saa lisäarvon ja tuottajalle jää työpalkka.
      Keskimääräinen markkinahinta edustaa tavarapaljouden arvon ja hinnan ykseyttä.
      Tuottajat myyvät tavarat työn tuotantovoimasta riippuen yli tai alle arvon ja poikkeamat sulkevat toisensa pois. Markkinahinta edustaa keskihintaa ja tuottajien työn tuotantovoimien keskiarvoa ts. tavaroihin kiteytyneen työn paljoutta.
      Edelleen kulkee ristiita mukana. Yksittäiset tuottajat myyvät yli tai alle arvon (enemään tai vähemmän voittoa. Tavarapaljous myydään arvostaan. Jokaisessa tavarassa on työvoiman ja lisätuotteen arvo.

      3. Arvolaki ja voiton suhdeluvun alenemistendenssi.
      En puutu tuotanto- ja markkinahinna muodostumiseen sen kummemmin. Ne on esitetty Pääoman kolmannessa kirjassa.
      Työn arvo ja sen suhde hintaan seuraa käsityöstä koneelliseen suurtuotantoon kuin hai laivaa. Työvoimatavaran arvo, tavaran arvo, tuotantokoneiston uusintaminen, lisätuote ja sitä kaikkea yhdistää työvoiman kulutus. Työvoima luo kaikki arvot. Setelitukko tai pankkivekseli ei luo mitään - ne ovat vain suoritetun työn arvon mittoja. Työvoiman kulutus luo tavaralle arvon.

      Alussa mainittu ristiriita. Tuottajat ovat erilaisia. Se mahdollistaa kilpailun. Joku keksii pienen uudistuksen jolla säästää työn arvoa tuotetta kohti ja saa ensin ylimääräistä lisäarvoa/voittoa ja myöhemmin kilpailu johtaa markkinahinnan alenemiseen ja samalla voiton suhdeluvun alentumiseen. Siitä taas seuraa pääomien kasaantuminen, pientuottajien joukkokatoaminen.
      Tuotantoprosessi kauttaaltaan (teollisuus, kauppa, pankkitoiminta) on jatkuvassa muutostilassa. Voiton suhdeluvun laskutendenssi ei estä sen tilapäistä kohoamista.
      Tästä näennäisestä sekasotkusta luultavasti luopiodemari Eduard Bernstein (1900 tienoolla) sai aatoksen että tavaran arvo työn arvona ja sen hintamuotona olisivat mutua.

      Tavaran arvo, työn arvo ja hinta ovat jatkuvassa liikkeessä ja kohtaavat kokonaisuudessa, tietyllä hetkellä, tietyllä alalla jne.
      Tämän ymmärtäminen käsittääkseni auttaa tarkastelemaan kapitalistisen tuotannon käytännöllisiä ilmenemismuotoja ja karistaa harhat sijoittajasta/kapitalistista erikoisena "jumalana", joka säätää taloudelliset lait.

      • Marx sanoi näin:
        "Porvarillisen yhteiskunnan pinnalla työläisen palkka esiintyy työn hintana, tiettynä määränä rahaa, joka tietystä työn määrästä maksetaan. Tällöin puhutaan työn arvosta ja sanotaan sen ilmaisua rahassa sen välttämättömäksi eli luonnolliseksi hinnaksi. Toisaalta puhutaan työn markkinahinnoista ts. hinnoista, jotka poikkeavat sen välttämättömän hinnan (keskiarvon mukaisen) joko ylä- tai alapuolelle."
        Pääoma 1. kirja. Kuudes osasto, Työpalkka.

        Ajatella. Ja Kalle kun arveli työn arvon olleen palkan ja lisäarvon summa.
        No, aina sitä oppii jotakin uutta. Työn arvo onkin siis marxin mukaan siitä maksettu palkka.

        Mutta mistä sitten tulee lisäarvo sillä työstä se ei ainakaan tule sillä työn koko arvo on sama kuin palkka.

        Palstalla odotetaan toverin s.partacus terävää vastausta koskien lisäarvon lähdettä.

        .........................


      • "1. Perusta on tavara ja arvo. Arvo on tavaraan kiteytynyt työmäärä. Jokainen yksilöllisesti tehty tavara omaa sen. Enemmän työtä ja enemmän arvoa, vähemmän työtä ja pienempi arvo."

        Ymmärrätkö kirjoittamaasi - osaatko marxin opit?

        Testataan.
        Miten 8 tuntia valmistetun kirvesvarren arvo eroaa samanlaisesta, samoille markkinoille ja samanaikaisesti 16 tuntia valmistetun kirvesvarren arvosta?

        Noin, sovellahan marxin oppeja käytäntöön ja kerro, että miten kirvesvarsien arvot eroavat toisistaan - jos eroavat.

        Kalle sitten oikaisee sinun virheellisen käsityksen marxin oppien sisällöstä.

        .............


    • HULLU KOMULI RAAPII

      TABASCOAperseensä...

      Riemuitkaa siitä :))

      Hahahah:))

    • sfsfsfsf

      Persukokkari osoittaa hulluudellaan sivistymättömyyttään.

    • "Ajatella. Ja Kalle kun arveli työn arvon olleen palkan ja lisäarvon summa.
      No, aina sitä oppii jotakin uutta. Työn arvo onkin siis marxin mukaan siitä maksettu palkka."

      Tämän kirjoittaja ei oikeasti tunnusta lisäarvoa olevan olemassakaan mutta puututaan asiaan yleisesti. Väite sinällään on jo ammuttu toisella palstalla alas.
      Siteeraus on tyypillinen porvarillisen talousopin näkemys.

      Porvarillinen talousoppi latistaa työvoimatavaran arvoksi sen saaman palkan. Palkalla työvoima uusintaa itsensä olemassaolon työläisenä. Marx esittää sen kaavassa c v m veeksi. Lisäarvo m ja v ovat erillään tuotantokalustosta, raaka-aineista ym.

      Pikkuporvari ajattelee että työläinen saa palkassa täyden korvauksen asettamalla työvoimansa kapitalistin käytettäväksi.
      Katsomme tarkemmin mitä työvoima tuottaa itsensä kuluttamisella työpäivän aikana.
      Työvoima uusintaa ensinnäkin tuotantovälineiden (c) kulumisen (setelitukko ei sitä tee). Kapitalisti laittaa näennäisesti omasta taskustaan tuotantovälineiden hinnan mutta työläisten työn tuloksella maksattaa sen.
      Toiseksi työvoima (v)uusintaa työpäivän aikana oman olemuksensa kyvykkääksi myymään työvoimaansa seuraavanakin päivänä.
      Kolmanneksi työläinen luo työpäivän aikana uutta arvoa. Se on lisätuote ja jota sanotaan lisäarvoksi (m).

      Tuotannon kokonaistulos syntyy ainoastaan työläisten työn tuloksena. Sikäli kuin kapitalisti/sijoittaja osallistuu tuotantoprosessiin, hän on oikeutettu ammattimiehen työpalkkaan.
      Työläinen uusintaa tuotantokaluston mutta on irti sen omistuksesta.
      Työläinen uusintaa työvoimansa kyvyn jatkaa työtä ja saa palkan.
      Työläinen luo lisätuotteen mutta ei saa sitä. Lisätuotteen rahamuotona lisärvo muuttuu kapitalistin omistamana uusiksi tuotantovälineiksi. Lisäarvo on työläisen työn luomus ja se muuttuu uusiksi tuotantovälineiksi mutta työläinen on erotettu sen omistuksesta.

      Siteeraus on tyypillinen porvarillinen väärennös ilman Marxiakin havaittavasta kiinteän omaisuuden erottamisesta työn tuloksena syntyneestä.
      Siteerauksen kirjoittajasta ei sinällään tarvitse välittää. Hän on egoisti ja pöyhkeä sellainen ja kuvittelle itsestään suuria. Hänen kauttaan tulee esille kaikkina aikoina esitetyt tavaratuotannon lakien väärennökset ja tekee siltä osin palstalle ansiokkaan työn.

      • Tuossa aikaisemmin sanoit näin:
        "1. Perusta on tavara ja arvo. Arvo on tavaraan kiteytynyt työmäärä. Jokainen yksilöllisesti tehty tavara omaa sen. Enemmän työtä ja enemmän arvoa, vähemmän työtä ja pienempi arvo."

        Ymmärrätkö kirjoittamaasi - osaatko marxin opit?

        Testataan.
        Miten 8 tuntia valmistetun kirvesvarren arvo eroaa samanlaisesta, samoille markkinoille ja samanaikaisesti 16 tuntia valmistetun kirvesvarren arvosta?

        Noin, sovellahan marxin oppeja käytäntöön ja kerro, että miten kirvesvarsien arvot eroavat toisistaan - jos eroavat.

        Kalle sitten oikaisee sinun virheellisen käsityksen marxin oppien sisällöstä.

        .............


      • "Porvarillinen talousoppi latistaa työvoimatavaran arvoksi sen saaman palkan. "

        Marxilainen kansantalous latistaa työvoimatavaran arvoksi sen saaman palkan. Kas näin sanoo marx suuressa viisaudessaan:
        "Porvarillisen yhteiskunnan pinnalla työläisen palkka esiintyy työn hintana, tiettynä määränä rahaa, joka tietystä työn määrästä maksetaan. Tällöin puhutaan työn arvosta ja sanotaan sen ilmaisua rahassa sen välttämättömäksi eli luonnolliseksi hinnaksi. Toisaalta puhutaan työn markkinahinnoista ts. hinnoista, jotka poikkeavat sen välttämättömän hinnan (keskiarvon mukaisen) joko ylä- tai alapuolelle."
        Pääoma 1. kirja. Kuudes osasto, Työpalkka.

        Huomaa erityisesti kohta, jossa marx puhuu työn arvosta ja sen hinnasta näin:
        "Tällöin puhutaan työn arvosta ja sanotaan sen ilmaisua rahassa sen välttämättömäksi eli luonnolliseksi hinnaksi."
        Siis marxin mukaan työn arvo on siitä maksettu hinta ja näin mitään lisäarvoa ei synny työstä.

        Kiistätkö sinä, toveri s.partacus, marxin opit vai mikä tässä nyt mättää?

        .....................


    • HULLU KOMULI RAAPII

      HULLU KOMULI RAAPII

      TABASCOAperseensä... edelleenkin :))

      Riemuitkaa siitä :))

      Hahahah:))

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      125
      1284
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      250
      960
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      89
      959
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      777
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      754
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      672
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      667
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      46
      630
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      577
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      575
    11. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      183
      557
    12. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      156
      556
    13. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      34
      527
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      97
      509
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      199
      485
    16. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      458
    17. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      17
      447
    18. Olet oikeasti paras

      Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e
      Ikävä
      27
      446
    19. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      34
      438
    20. Paula hakenut rovaniemelle

      Ei vissiin seurakunnan hommat ollutkaan mieleen vai olisiko kenties joku muu syy?
      Kemijärvi
      19
      432
    Aihe