Kiinasta tilaaminen

Tilaaja

Kyselisin kokemuksia kiinasta tilaamisesta.
Mistä olette ostanut ja mitä?Millaiset toimitusajat ovat olleet?

7

1611

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaska Lööf

      akkuja, elektroniikkaa
      7 vrk - 1 kk

    • 10+12

      Elektroniikkaa, lähinnä miitauslaiiteita.

      Toimitusaika 3 vrk - 2 kk - ei ole saapunut ollenkaan.

      3 vrk toimitusaikaan on päässyt kuriirilla. Kiinan Posti 5 vrk - 2 kk tai ei ollenkaan. Hongkongin posti 6 vrk - 3-4 viikkoa. Singaporen posti 1 - 3 vk.

    • kinuski4

      Elektroniikkaa.

      Halvimmat hinnat saa kun käyttää Kiinan, Singaporen tai Hong Kong Postia. Joskus tavaraa ei tule ollenkaan, hyvin useasti tavara on myös pakattu huonosti ja se on murskana, mutta useimmiten kaikki ok. Mielenkiinnosta minulla on edelleen seurannassa lähetys joka lähetettiin 102 päivää sitten..

    • compaq 615 akku

      Kiinasta tuli sittenkin ?
      Tilasin 9.1.2014 kannettavanakku.com sivulta akun kannettavaan
      Sivut oli suomenkieliset ja maksu paypal kautta .

      Tilausvahvistuksen jälkeen selvisi että tilaus tuleekin kiinasta arvioitu 15 vrk.
      tilaus summa postikuluineen oli 43 € jotenka verothan tästä vielä tulee ( en olisi tilannut kiinasta jos olisin tiennyt mistä paketti tulee).

      Paketti tuli postiin 20.1- ei veroja - paketissa hinta oli 13,33 € ja postitus maana hollanti - OKEI.

      Akku ei toiminut täysin suunnillen samalla lailla kun loppuun ladattu akku.

      Lähetin kyselyn ja vastaus tuli :
      englanniksi , voi palauttaa , palautusosoite ei ole hollannissa vaan pdf tiedostona tuli kiinan kielella postitustarra kiinaan ja ohjeet merkitä tilauksen arvoksi alle 20€.

      Mitähän maksaa paketti kiinaan- taidan pitää vajaan tuotteen...
      Kiinasta tilaaminen, no palautus, takuu- asiat ja verot ei oikein kiinaan mene
      aika varauksella täytyy kyllä suhtautua..

      Subtel.fi toimitus saksata tilasin aiemmin akun . eikä sekään toiminut , mutta palauttivat kyllä rahat tililleni (reilua!) vaikka en pystynyt palauttamaan akkua koska ITELLA ei lennätä li-ion akkua .

    • lskds

      Ostan jonkun verran rihkamakoruja, huiveja ym Ebayn kautta kaukoidästä, lähinnä Kiinasta. Kaikki tilaamani tuotteet ovat tulleet perille ennemmin tai myöhemmin. Postitusaika normaalisti ollut 2-6 vko.

      Itse suhtaudun asiaan niin, että mikäli tuota maksaa postikuluineen 1-3 euroa, en odota priimalaatua tai vuosien kestävyyttä. Kaikki tilaamani huivit ja korut ovat olleet käyttökelpoisia, mutta kuten H&M, Glitter ym rihkamakorut, tummumista tapahtuu aika nopsaan, huivien saumat voi olla hiukan huolimattomasti ommeltu tms. Isona erona on hinta, Suomessa H&M:ltä saman tyylinen koru voi maksaa monin kertaisesti verrattuna Ebay hintoihin.

      Kerran olen tilannut joustavaa materiaalia olevan alustopin Kiinasta. Tuote oli muuten ok/kuvauksen kaltainen, mutta haisi niin vahvasti bensiinille tai jollekin muulle liuottimelle, että oli pakko viskata roskiin parin pesuyrityksen jälkeen.

    • Tilaaja

      Kiitos paljon vastauksista.Voin siis jännityksellä jäädä odottamaan,että saapuuko posti perille ja missä kunnossa.

    • Anonyymi

      Kiitos kun kerroitte kokemuksianne.
      Itse tilasin juuri kannettavanakku firmasta akun ja kyllä kaiken pähkäilyn jälkeen näyttää että myyjä on ainakin kiinassa. Se että tuleeko se hollannista jää nähtäväksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1602
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      84
      1085
    3. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      397
      1033
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      995
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      944
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      867
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      633
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      622
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      170
      613
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      608
    Aihe